آموزش گیتاررایگانلید گیتار

یاد گرفتن سولو و سولو نوازی گیتار (مقاله همراه با ویدئو)

سولو نوازی گیتار

سولو نوازی گیتار: چطور  گیتار سولو اجرا کنیم

سولو نوازی گیتار
سولو نوازی گیتار

 

به آخرین مقاله از بخش آموزش گیتار لید مقدماتی خوش اومدین. توی این مقاله، یسری نکته بهتون میگم که تا گیتار سولو های خودتون رو بسازین. این نکات بهتون کمک میکنن تا یسری سولو بسازین که صداش چیزی بیش از اجرای بالا ، پایین گام های پایه باشه. می خوایم مفهوم هایی مثل فرِیز کردن، تِم های تکرار شونده، فضا گذاشتن، ساخت داینامیکی سولو ها، و اجر روی تغییر آکوردهای ساده رو پوشش بدیم.

اگه برای اولین بار دارید به این مجموعه ملحق میشین، توصیه میکنم که برگردین به اولین درس و به ترتیب روی همه ویدیوهای مجموعه آموزش گیتار لید کار کنید چون خیلی از مهارت های اساسی که استفاده میکنیم روی توی این درس ها پوشش دادیم.

 

 

سولو نوازی گیتار فرِیز کردن

اولین مفهومی که می خوام در موردش حرف بزنم فرِیز کردن هستش چون خوبه که سولو خودتون رو یجور ساختار بندی کنین که انگار دارید با کسی حرف میزنین، من موقع حرف زدن متکلم وحده نمیشم چون معنی نمیده و جالب نخواهد بود. مثل اجرای گیتار سولو می مونه که توی گام بالا و پایین میره.

وقتی که با یه نفر حرف میزنین، یه جاهایی مکث میکنین، توی صداتون منتظر بازتاب هستین، و لحظات سکوت دارین که برای یه لحطه ساکت میشین. بعضی وقتا می خواین که گیتار سِلِ شما هم همینطور باشه. سولو شما می تونه جالب تر باشه اگه گهگاهی سکوت کنین و توی اجراتون منتظر بازتاب باشین.

 

اشتراک ویژه محصولات

سولو نوازی گیتار تِم تکرار شونده 

توی سولو نوازی گیتار ایده بعدی که می خوام در موردش باهاتون صحبت کنم، داشتن تِم تکرار شونده توی اجرا هستش. شما همیشه توی سولو تِم تکرار نمی کنین، اما خوبه که یه تُ داشته باشین که تکرار میشه. تِم کمکتون میکنه تا همه چی رو توی سولو کنار هم بزارین، یه حس یکپارچگی بهش میده. توی درس بعدی یه مثال عالی می بینین چون یه سُل توی ای مه براتون نوشتم یه تِم تکرار شونده مشخص وجود داره.

توی سولو نوازی گیتار بعضی وقتا برای گیتاریست ها سخته که بین نُـت ها فاصله بزارن، چون عادت داریم که گام ها رو اجرا کنیم و طبیعتا دوست دریم که سریع انجامش بدیم. مطمئن بشین که بعضی وقتا توی سولو یه فضا بزارین تا شنونده ها رو درگیر کنید و اونا رو به موزیکتون متصل نگه دارید. توی سولو یاد میگیرین، تِم تکرار شونده اجرا میکینین، فضا میزارید، و دوباره تِم رو اجرا میکنید.

اجرای داینامیکی سولو ها یه راه دیگه برای جالب کردن سولو ها و درگیر نگه داشتن شنونده ها هستش، می تونه به این معنی باشه که شما سولو رو ساکت، به آرومی میسازین، بعدش در انتها، طبیعیه که با لیک سریع تر یا ولوم بالاتر تمومش کنید.

توی سولو نوازی گیتار برای هر سولو که اجرا میکنین این داستان صادق نیست، اما داینامیک رو توی ذهن نگه داشتن یه ابزار عالی برای بیرون کشیدن صدا هستش، مخصوصا اگه دارید آهنگ های احساسی اجرا میکنید. اگه مثل فیلم اکشن بهش نگاه کنین، هنوز یسری زمان های پایین توی فیلم وجود داره، تا اون اکشن خودش رو جلوه بده.

توی سولو نوازی گیتار راهنمایی بعدی که براتون دارم اینه که شروع کنید روی تغییر آکورد اجرا کنید، یعنی باید نُت هایی که توی سولو اجرا میکنید رو تغییر بدین تا با آکوردی که توی آهنگتون اتفاق میافته هماهنگ باشه. توی درس بعدی، دو تا آکوردی که تو قطعه آموزشی سولو براتون داریم، سِل ماژور و می مینور هستن، پس نُت ها مون مطابق با اون آکوردها تنظیم میکنیم. وقتی که آکورد سِل ماژور اجرا میشه، از آکورد سِل ماژور و گام پنتاتونیک سِل ماژور استفاده میکنیم. وقتی که می مینور اجرا میشه، به گام پنتاتونیک می مینور سوییچ میکنیم تا هماهنگ بشن. یه مثال ساده برای شروع کردنه، پس برای شروع فکر کردن درباره نُت هایی که قراره اجرا کنین عالیه بجای اینکه همینطوری یه گام رو بالا  پایین کنیم.

سولو نوازی گیتار: اجرای اولین سولو

 توی این بخش از مقاله سولو نوازی گیتار، می خوام اولین سولو شما رو بهتون یاد بدم. که شامل همه چیزایی که تا الان تو این سری گفتیم میشه، سولو رو ساده نگه داشتم، و از گامهایی که بلدین استفاده میکنه.

اگه از اینجا وارد مجموعه آموزش گیتار لید شدین، توصیه میکنم که برگردین عقب به اولین ویدیو و از اول شروع کنید. توی ویدیوهای اول، همه تکنیک های مورد استفاده توی این سولو رو پوشش دادیم.

برای سولو شما از گام ماژور، گام پنتاتونیک ماژور و گام پنتاتونیک مینور استفاده میکنیم ، اما شکل گام پنتاتونیک مینور رو از سِل پنتاتونیک مینور حرکت میدیم بالا به شکل گام پنتاتونیک می مینور. ممکنه قبل از ادامه دادن بخواین که یه مدت زمانی رو صرف آشنا شدن با موقعیت گام جدید کنید.

 

اشتراک ویژه گیتار

playing-your-first-guitar-solo

 

توی این بخش از سولو نوازی گیتار یه قطعه آموزشی جدید برای اجرای این سولو دارم، و 24 میزان طول داره، 16 میزان اول روی آکورد سِل ماژور هستن، بعدش دو میزان از می میمنور، دو میزان از سِل ماژور، دو میزان از می مینور، و 23 میزان تموم میشه برای میزان 24 از سِل ماژور استفاده میشه. به این قطعه چندین بار گوش بدین تا حس موزیک رو بگیرید. 24 میزان چهار بار تکرار میشن پس اجرای دوباره اون ساده میشه.

این سولو رو هر بار به یه فرِیز میشکنم، تا شما بتونین گام به گام یادش بگیرین، پس انگشت سومتون رو بزارید روی فرِت چهارم از تار G و اون نُت رو بِند کنین. برگردین به فرِت دوم، و بعدش انگشت چهارمتون رو بزارید روی فرِت پنجم از تار D. از تکنیک رُل درس قبلی استفاده کنید تا انگشت کوچیکتون رو بیارید بالا به تار A، برای شش ضرب نگهش دارین، بعدش سکوت، این اولین لیک سولو شما هستش و این همون تِم تکرار شوندست که توی درس قبل بهش اشاره کردم.

فرِیز بعدی هم دوباره از همون بِند تار سِل شروع میشه، و حرکت میکنه میاد به فرِت پنجم. با انگشت دوم حرکت کنین به فرِت سوم از تار B دوبارهبرای شش ضرب به همون نُت ضربه بزنین، و سکوت کنین. این دومین لیک، همراه با اولین لیک، اولین بخش سولو رو میسازه.

 بخش دوم با تِم تکرار شونده شروع میشه، پس دوباره اولین لیک سولو رو اجرا کنید. بعدش، فرِیز بعدی همونطوری شروع میشه، اما با یه پنتاتونیک سریع تموم میشه. دوباره فرِت چهارم و به تار G بِند کنین، اما از اونجا، با انگشت اول به فرِت دوم از تار D ضربه بزنین، بعدش با انگشت سوم به فرِت چهارم. برید به تار B، با انگشت دومتون سومین فرِت رو بگیرید. با انگشت کوچیکه فرِت پنجم رو بگیرید و با انگشت دوم روی فرِت سوم از تار E بالا ختمش کنیدو این فرِیز هم میشه بخش دوم از سولو.

یادتون باشه توی سولو نوازی گیتار، وقتی که نُت رو برای چند ضرب میگیرید باید ویبراتو اضافه کنید تا کمی احساس بهش بدین. هر وقت خواستین توقف کنین اون بخش سولو رو تمرین کنید بعد دوباره ادامه بدین.

تا این نقطه از قطعه آموزشی توی سولو نوازی گیتار، داشتیم آکورد سِل ماژور رو اجرا میکردیم، و به همین خاطر داشتیم گام های سِل ماژور اجرا میکردیم. دو میزان بعدی رو سوییچ میکنیم به آکورد می مینور. پس به گام پنتاتونیم می مینور سوییچ میکنیم، اونطوری سولو ما فیت موزیکی میشه که داشتیم اجراش میکردیم. یادتون باشه که این شکل گام رو میبریم بالا به فرِت 12 از تار E پایین.

لیک بعدی توی سولو نوازی گیتار یه گام پنتاتونیک می مینور هستش، و می خوایم که توی این گام حرکت کنیم. اولین نُت گام رو پیک کنید، به فرِت 15 هَمِر آن کنید، فرِت 13 از تار A رو پیک کنید، به فرِت 15 هَمِر آن کنید، فرِت 13 از تار D رو پیک کنید، و به فرِت 15 هَمِر آن کنید. این لیک رو با پیک کردن فرِت 12 از تار G تموم کنید و پایه می روی نُت 14 از تار D. اون میشه میزان 17 و 18، کل فرِیز اول این بخش.

 الان دو میزان از آکرد سِل داریم که باید اجرا کنیم، پس میریم پایین به فرِت 12 از تار G، که میشه نُت پایه سِل. این نُت رو برای یه میزان کامل اجرا میکنین و دوباره برای یه میزان کامل دیگه، که میشه میزان های 19 و 20.

میزان های 21و 22 دوباره برمیگردن به آکورد پنتاتونیک می مینور. می خوایم که لیک می مینور اولی که اجرا کردیم رو تکرار کنیم، اما اینار با شروع از فرِت 14 یه اُکتاو بالا میریم. گام پنتاتونیک رو بالا برید، و زمانی که به بالاترین نُت رسیدیننن، برگردین به نُت پایه روی فرِت 14 از تار E بالا.

میزان های 23 و 24 دوباره روی آکورد سِل اجرا میشن، پس برمیگردیم به گام سِل ماژور، از فرِت 15 یه اُکتاو بالاتر اجرا کنین. انگشت کوچیکتون رو بزارید بالا روی فرِت 17 از تار E بالا، یه پرده به بالا بِند کنین، بعدش با انگشت میانی نُت پایه سِل رو روی فرِت 15 اجرا کنید. این کار آخرین بخش رو تموم میکنه، و کل سولو رو جمعش میکنه.

وقتی که این سولو رو یاد گرفتین، قطعه آموزشی رو در بیارید تا بتونین سولو رو روی موزیک اجرا کنید. بعدش، می تونید که با استفاده با استفاده از گام های مختلف آزمایش کنید تا سولو خودتون رو بسازین. فقط مطمئن بشید که گامتون رو با کلیدی که روی قطعه موسیقی اجرا میکنه هماهنگ کنید.

توی سولو نوازی گیتار فراموش نکنید که از نکاتی که توی ویدیوی قبلی گفتم استفاده کنید، چیزایی مثل فرِیز کردن، شاخت سولو های داینامیک، تاکید روی نُت پایه و هر چیز دیگه ککه یاد گرفتین. سولو من رو در انتهای ویدیو چک کنید تا یسری ایده بهتون بده که با تمرین مداوم چکار می کتونید بکنید.

در قسمت پایین هم سه نمونه اجرای سولو داریم:

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن