آموزش گیتاراجزای گیتارتنظیم و نگهداریعضویت ویژه

راهنمای کامل انتخاب پیک گیتار و مقایسه صدای پیک های مختلف

مشاوره انتخاب پیک گیتار

راهنمای کامل انتخاب پیک گیتار

مشاوره انتخاب پیک گیتار
مشاوره انتخاب پیک گیتار

وقتی که به بحث پیک گیتار میرسیم هر کس یه چیزی رو ترجیح میده. بعضی از نوازنده ها از پیک های کوچیک و سخت استفاده میکننو بعضیا از پیک های تازک و انعطاف پذیر خوششون میاد. نیشخند نزنید، هنوز کارمون باهاتون تموم نشده: بعضیا از ترکیب پیک و انگشتانشون برای اجرای گیتار استفاده میکنن و بعضیام اصن از پیک استفاده نمیکنن.

چه زمانی باید از پیک گیتار استفاده کنید؟

بیشترِ نوازنده های گیتار الکتریک از پیک استفاده میکنن. برای گیتار آکوستیک، پیک ها اغلب برای اِسترام کردن تسلسل آکورد استفاده میشن. پسک ها برای اجرای خطوط تک نُته هم عالین، که توی گیتار لید، اجرای ملودیک و بداهه نوازی بکارتون میان.

انتخاب پیک گیتار

در انتخاب پیک باید به چند ویژگی توجه بشه.

 • مواد سازنده پیک گیتار

 • چگالی و انعطاف پذیری- که روی قابلیت اجرا و نحوه پاسخ پیک تاثیر میزارن.

 • مقاومت در برابر شکست- که معمولا روی تنوع گِیج های پیگ گیتار تاثیر میزارن.

 • سختی- که روی مقاومت در برابر خراش مواد سازنده و مقاومت پیک در طول زمان هم تاثیر میزاره.

 • لطافت- لطیف ترین پیک ها از تارها سر می خورن در حالی که پیک های زبر اینطور نیستن- و بعضی وقتا موقع ملاقات با تارها صداهای ناجور میسازن

 • احساس- یه عامل کیفی که نگه داشتن پیک توی دست رو دلنشین میکنه.

شکل پیک و اندازه

 • شکل-که میتونه روی نحوه نگه داری پیک تاثیر بزاره.

 • تیزی لبه- که می تونه روی راحتی سر خوردن پیک روی تارها تاثیر بزاره.

 • اریب لبه-شکل لبه پیک که می تونه مقامت تارها رو تحت تاثیر قرار بده. دقت کنین که انجام ضرب بالا از زاویه متفاوتی از لبه پیک در مقایسه با ضرب بالا استفاده میکنه.

 • ضخامت (Gauge)-یکی از مهمترین پارامترهایی که قابلیت اجرای پیک و تُن اون رو در کل دچار تاثیر میکنه- و اغلب انتخابش به سلیقه نوازنده و مواد سازنده پیک مربوط میشه.

یه چند تا پیش فرض مزخرف

 • کسایی که گیتار یاد میگیرن باید با گِیج متوسط، و خوش دست با نوک گرد شروع کنن

 • پیک هایی که از مواد انعطاف پذیر تر ساخته شدن و گِیج کمتری دارن برای اِسترام کردن بهترن ، تا اینکه بخواین باهاشون خطوط لید رو پیک کنین.

 • پیک هایی که از مواد سخت تر ساخته شدن و گِیج بالاتری دارن، توی اجرای خطوط لید بهتر از اِسترام کردن آکوردها ظاهر میشن.

پیک هایی که از مواد طبیعی ساخته شدن

یک توضیح در مورد تاریخچه استفاده از پیک گیتار

در طول تاریخ، پیک ها معمولا از مواد سخت ولی قابل شکل دهی مثل استخوان، شاخ، و لاک ساخته میشدن. با اختلاف خیلی زیاد معروف ترین مصالح برای ساخت پیک، لاک لاکپشت منقاردار دریایی بوده، که تاریخ بیرحمی هم در پشت خودش داره. اغلب از لاک این لاکپشت در ساخته شانه، اشیا دکوری و البته وسایل موسیقی استفاده میشده.

پیک های لاک لاکپشتی

پیک گیتار لاک لاکپشتی
پیک گیتار لاک لاکپشتی

مزایا: انعطاف پذیر، اصطکاک کم، تُن معروف

معایب: غیر قانونی، کمیاب

درست یا غلط این باور وجود داره که پیک های ساخته شده از لاک لاکپشت سَروَر همه پیک های گیتار هستن، اونا از لاک لاکپشت منقاردار دریایی ساخته میشن ، که یک گونه در حال انقراضه. خرید و فروش این مصالح در آمریکا غیر قانونیه، اگرچه هنوزم یسری از این پیک ها رو میشه در سطح شهر پیدا کرد.

پیک های لاک لاکپشتی غیر قانونی ، گرون، شکننده و کمیاب هستن!  این یه لیست بلند و بالائه که میشه به استنادشون بیخیال این نوع پیک شد.

لاک لاکپشت از کراتین ساخته شده و اون رو تبدیل به چیزی شبیه به ناخن انسان میکنه، و این قضیست که ازش یه ماده خوب برای ساخت پیک میسازه. رسانای گرما هم هست، وقتی بهش دست میزنید سرده اما به سرعت با دمای بدن نوازنده هم دما میشه.

تست صدای پیک لاک پشت:

پیک جایگزین لاک لاکپشت

پیک گیتار جایگزین لاک لاکپشت
پیک گیتار جایگزین لاک لاکپشت

رِد بِیر (خرس سرخ): تُن پیک لاکپشت، نیاز به شکار غیر قاونی ندارند

مزیت: کیفیت تُن لاکپشت

ضعف: کمیاب هستن

این پیک ها دستساز شرکت تجاری رِ بِیر هستن. دسترسی بهشون سخته چون یه شرکت یه نفره هستش، و این پیک ها با یه روش سری و با دست ساخته میشن. در مورد فرآیند ساختش چی زیادی نمی دونیم، فقط اینکه ترکیب پروتئینی اون شبیه به لاک لاک پشت هستش.

مزیت: پیک های رِد بیِر از یه ماده پایه کراتین ساخته میشن، مشخصا شبیه به لاک لاک پشت هستن. اون ها جدابین و کیفیت بالایی دارن و با دقت بالایی ساخته میشن. خریدارهای این پیک ازش خیلی راضی هستن.

ضعف: دسترسی به این پیک ها خیلی محدوده، گرون هستن، و ضخامت بیشتری نسبت به پیک های کارخونه ای دارن، نازک ترین گِیج اون ها بین 0/9-1/10 میلیمتر هستش. و بخاطر دستساز بودن، گِیج ها استاندارد دقیقی ندارن.

بر اساس گفته های سایت این شرکت، برای ساخت این پیک ها به هیچ وجه به حیوانات آسیب نمی رسه

تست صدای پیک رِد بِیر:

 

لاک پشت های پرورشی

پیک گیتار لاک پشت های پرورشی
پیک گیتار لاک پشت های پرورشی

قدرت: صدای جالب

ضعف: گران، پیک کردن باهاشون سخته

پیک های لاک لاک پشتی هستن که از لاک پشت های پرورشی ساخته میشن، منطقیِ که فرض کنیم این نوع پیک نزدیک ترین پیک به صدای پیک لاک لاک پشت اقیانوسی که الان غیر قانونیه رو داره. همون مواد، فقط نژاد مختلف. اگر چه، لاک پشت اقیانوسی یه لاک هیدرودینامیک داره که بهش کمک میکنه توی آب (روی تارها) حرکت کنه، در حالی که لا این لاک های پرورشی یه مقدار خشنه و خیلی برای استفاده به عنوان پیک مناسب نیست.

تست صدای این نوع پیک:

پیک های تاگو (کروزو)

پیک گیتار تاگو (کروزو)
پیک گیتار تاگو (کروزو)

قدرت: سبک وزن، صدای روشن، لطافت بارخورد، گیاهی

صعف: غیر انعطاف پذیر، ضخامت بالا

پیک های تاکو یا کروزو از درخت نخل در آمریکای جنوبی برداشت میشن. یه یه ماده سفید و سخته که از دانه این درخت محافظت میکنه. از تاگو به عنوان جایگزین عاج استفاده میشه ، که ازش یه ماده مناسب برای ساخت پیک گیتار میسازه.

به عنوان یک انتخاب فوق العاده در پیک گیتار می تونین از پیک های هُلینگ مانکی که دومین پیک در تصویره استفاده کنین. این پیک ها در رنگ های، سرخ، سبز، آبی و بنفش و در سایزهایی محدوده 1/8 تا 2 میلیمتر عرضه میشن. توی وبسایتشون اومده که شرکت سفرش هم قبول میکنه. بخاطر شکنندگی ماده تاگو در گِیج های با ضخامت کم، پیک هایی با ضخامت کمتر از 1/8 میلیمتر ساخته نمیشه. پیکی که برای تست صدای این نوع پیک استفاده شده حس کلیِ خیلی خوبی داره. این پیک برای اِسترام کردن و خطوط لید کاربرد خیلی خوبی داره.

تست صدای پیک هاولینگ مانکی:

پیک های پوست نارگیل

پیک گیتار پوست نارگیل
پیک گیتار پوست نارگیل

قدرت: سبک وزن، صدای گرم، اجرای سریع، گیاهی

صعق، انعطاف پذیر نیست، ضخامت بالا

این ماده به طور شگفت آوری خوبه. خیلی سخته، مثل تاگو، و ظاهر جذابی داره. نگه داشتنش توی دوست حس خوبی داره، صدای خوبی رو از تارها میگیره، برای انجام پیک های سریع خیلی مناسبه. این پیک رو حتما باید امتحان کنید.

تست صدای این پیک:

پیک های ساخته شده از پیک شیشام

پیک گیتار شیشام
پیک گیتار شیشام

قدرت: صدای روشن

صعف: زود از بین میره، ضخامت های بالا داره.

این چوب معمولا خیلی نرم تر از اونه که بخواین برای ساخت پیک گیتار ازش استفاده کنین. خیلی از نوازنده ها که از پیک های چوبی استفاده میکنن این اعتراض رو دارن که این نوع پیک خیلی سریع از بین میره.

از اونجا که تفاوت چوب تاثیر زیادی روی ضخامت پیک داره، نوع چوبی که برای ساخت پیک استفاده میشه خیلی مهمه. این پیک کلِیتون از یه چوب خیلی سخت به نام شیشام ساخته شده:

چوب شیشام در مقیاس جانکا در جایگاه 1780 قرار داره، این مقیاس برای مقایسه سختی چوب ها به جود اومده و هر چه شماره بالاتر باشه چوب سخت تره.

تستس صدای پیک شیشام:

سِرف پیک

پیک گیتار سِرف
پیک گیتار سِرف

قدرت: تُن ساکت

صعف: ضخامت بالا، ممکنه چوب از بین بره

این نوع چوب که به اسم خشب الانبیا هم شناخته میشه در رتبه 4500 در رتبه بندی جانکا قرار داره، تقریبا 2/5 برابر سخت تر از پیک شیشام. این چوب در میان سخت ترین چوب های روی کره زمین قرار داره، که به همین خاطر ازش یه ماده خوب برای ساخت پیک گیتار میسازه.

سِرف پیک در سایز ها و شکل های مختلف وجود داره. یه پیک کلکسیونیه و میشه ازش به عنوان هدیه به نوازنده های گیتار استفاده کرد.

تست صدای سِرف پیک:

پیک های شاخ بوفالو

پیک گیتار شاخ بوفالو
پیک گیتار شاخ بوفالو

قدرت: صدای لا لاکپشت دارن، صدای لطیفی دارن

ضعف: انتخاب های کمی دارید، ضخامت بالایی داره، شکننده هستش

شاخ بوفالوی طبیعی صدایی به شدت شبیه به صدای لاک لاکپشت داره. اگه تو دنیایی بودیم که لاکپشت وجود نداشت احتمالا پیک های شاخ بوفالو بودن که استفاده ازشون غیر قانونی اعلام میشد.

پیک های شاخ بوفالو توی همه فروشگاه ها حتی فروشگاه های کوچیک هم قابل دسترسه و میشه آنلاین هم اونا رو سفارش داد. ضخامت اون ها کمی زیاده.

اگه یکیشون که گِیج و شکل مناسبی داشت رو پیدا کردین، بدونین که پیک های شاخ بوفالو تُن و احساس فوق العاده ای دارن که شبیه به صدای لا لاکپشته. متاسفانه همیشه مثل پلاستیک از بین نمیرن اما تقریبا مثل چوب ریش ریش میشن. توی سایت آمازون به راحتی می تونین پیداشون کنین.

تست صدای پیک شاخ بوفالو:

پیک های استخوانی (و عاج)

پیک گیتار استخوانی (و عاج)
پیک گیتار استخوانی (و عاج)

قدرت: سخت هستن

ضعف: پیک نویز داره، انعطاف پذیر نیست، لطیف نیست

یسری فروشگاه ها هستن که تخصصی این پیک ها رو می فروشن، فرشگاه هایی مثل کلِیتون و یو اِس بلوز، جفتشون یه سری پیک های خاص رو برای فروش توی آمازون میسازن.

پیک های استخوانی نسبتا متراکم هستن، و سطح اونا به طرزی ناجوری زبر هستن، اونا به راحتی تارهای گیتار رو رها نمیکنن و به همین دلیل صدا لطیف نیست. و صدای بدی رو آزاد میکنه.

تست صدای پیک استخوان بوفالو:

پیک گیتار سنگی

پیک گیتار سنگی
پیک گیتار سنگی

قدرت: تُن بزرگ

ضعف: انعطاف پذیر نیست، برای اجرای آکوردها خیلی مناسب نیست

سنگ یه ماده خاصه که ویژگی های تُنال منحصر به فردی داره، چال استفاده از این پیک ها اینه که استفاده ازشون خیلی سخته، مخصوصا گِیج هایی که ضخامت کمی دارن. بیشتر پیک های سنگی ضخامتی از 1/9 میلیمتر به بالا رو به شما پیشنهاد میدن.

و بدون توجه به گِیجی که اتفاده میکنین، پیک های سنگی انعطاف پیذیری ندارن

پیک های سنگی خیلی برای اِسترام کردن آ:وردها کار آمد نیستن، اما برای تک خط ها مناسسبن، به تُن بزرگ روی توی اجرای گیتار بهتون هدیه میدن. اگر چه بخاطر اصطکاک سطح سنگ، یه صدای با ناخن روی شیشه کشیدن که اصن به گوش خوش نمیاد ایجاد میکنن، که یعنی احتمالا برای گیتار الکتریک مناسب باشن.

تستس صدای پیک سنگی:

پیک فلزی

پیک گیتار فلزی
پیک گیتار فلزی

قدرت: خیلی صدای روشنی دارن

ضعف: انعطاف پذیر نیستن

پیک های فلزی در طول زمان به تارهای گیتارتون صدمه میزنن، که باعث میشن صدای گیتار کمی کدر بشه. شرکت دانلوپ تِک پیک های با لبه گرد طراحی کرده که این اثر رو به حداقل برسونن.

این این پیک با توجه به سایزشون وزن قابل توجهی دارن، که به سرعت اجراتون کمی انرژی اولیه میده. اون وزن اضافه شده و سطع فلزی کار با این پیک ها رو لذت بخش میکنه.

 اون سوراخ های روی پیک برای این وجود دارن که بشه از این پیک گردن آویز بسازین یا توی جا سوییچی بزاریدشون تا همیشه در دسترستون باشه. وزن، ظاهر جذاب، صدای خوب، ازش یه پیک میسازه که باید امتحانش کرد.

تست صدای پیک برنجی شرکت تِک پیک:

پیک های صدف دریایی

پیک گیتار صدف دریایی
پیک گیتار صدف دریایی

قدرت: خیره کننده، روشن، لطیف

ضعف: غیر انعطاف پذیر

پیک های صدفی دریایی احتمالا زیباترینِ پیک ها هستن. تِن این پیک ها خیلی روشنهريال این پیک ها خیلی روشن هستن و لطافت بالایی دارن. این پیک ها رو می تونین توی تولیدات شرکت تیمبِر تُن پیدا کرد.

تست صدای پیک صدف دریایی، به روشنی صدا دقت کنین:

پیک هایی که از مصالح مصنوعی ساخته شدن

پیک های بافت کربنی

پیک گیتار بافت کربنی
پیک گیتار بافت کربنی

قدرت: نازکی، انعطاف پذیری، به راحتی میشه ازشون استفاده کرد

ضعف: خیلی برای لید مناسب نیستن

یه شرکت به اسم پیک هِوِن نازک ترین پیک های جهان به ضخامت 200 میکرورمتر رو میسازه، این پیک هم انعطاف پذیره و مقومت خوبی داره، و به همین دلیل برای اِسترام کردن آکوردها خیلی مناسبه، احتمالا از همه پیک ها بهتر باشه.

شاید بخواین از پیک ساخته شده از فیبر بالیستیک اون ها هم استفاده کنین. می تونه اولین پیک ضد گلوله جهان باشه؟

تست صدای پیک با فیبر کربن، گِیج نازک پیک خودش رو اختیار اِسترام کردن قرار میده:

پیک های تِرموپلاستیک: پیک های چیکِن

پیک گیتار تِرموپلاستیک: پیک های چیکِن
پیک گیتار تِرموپلاستیک: پیک های چیکِن

قدرت: کیقیت بالا، سطح اُریب عالی

ضعف: فقط ضخیم هاشون در دسترس قرار دارن

از پلاستیک با کیفیت بالا و ومقامت به حرارت ساخته شده، پیک های چیکِن یکی از بهترین پیک های مصنوعی قابل دسترس هستن. در میان همه پیک های مصنوعی، این پیک، یکی از اون پیک هاست که دست گرفتنش از همه لذت بخش تره.

این پیک ها بهترین دستگیره های موجود روی پیک ها رو هم دارا هستنو اگر چه پیک ها سنگین هستن، اونا روی همه اطراف لبه پیک یه دستگیره خوب دارن. این کار به پیک اجازه میده که با آرامش بیشتری از روی تارها عبور کنه.

تست صدای پیک چیکِن، گیِج سنگین این پیک واقعا تارها رو به حرکت در میاره:

 

پیک های نایلونی

پیک گیتار نایلونی
پیک گیتار نایلونی

قدرت: ارزان قیمت، انعطاف پذیر

ضعف: ضیف (نازک)، نا مناسسب بودن برای انجام لید (نازک)

پیک های نایلونی سطح لغزنده دارن، به این علت، اغلب پوشش داده میشن با بهشون بافت میدن تا راحت تر بشه گرفتشون. اونا یجورایی میتونن شکنده باشن. پیک های نازک تر نایلونی راحت می شکنن و از بین میرن.

نایلون برای اِسترام کردن آکوردها عالی هستن، چون انعطاف پذیر هستن، اما هنوزم انقدر سفت هستن که بتونین باهاشون نت های تکی رو اجرا کنین.

توی گِیج های ضخیم تر، ویژگی لغزنده بودن پیک ها برای اجرای خطوط سریع به کار میاد

تست صدای پیک نایلونی، به این نکته دقت کنین که نویز پیک وجود نداره:

پیک های سلولید

پیک گیتار سلولید
پیک گیتار سلولید

قدرت: قدیمی، انعطاف پذیر، وینتِیج

ضعف: زود از بین میرن

ده ها ساله که از سلولید به عنوان مصالحی برای ساخت پیک استفاده میکنن، به این جهت برای نوازنده های وینتِیج گزینه خیلی مناسبیه. سلولید جایگزین اصلی برای پیک لاک لاکپشتیه، به این خاطره که پیک های سلولیدی الگوی شکلیه روی پیک لاک پشت اقیانوسی رو تقلید میکنه.

سلولید زوذ تر از دیگر مصالح از بین میره، پس این پیک در طول زمان شکل و طیف از بین رفتن رو به خودش میگیره. بعضی از نوازنده های به دنبال همین قضیه هستن.

تست صدای پیک سلولیدی:

پیک های دِرلین/ِدِرلِکس/اِستال

پیک گیتار دِرلین/ِدِرلِکس/اِستال
پیک گیتار دِرلین/ِدِرلِکس/اِستال

قدرت: از دست در نمیره، انعطاف پذیر، ارزان

ضعف: تُن خیلی خاصی نداره

یکی از پرکاربردترین مصالح برای ساخت پیک دظِرلین هستش، خیلی از پیک های مدرن از این پیک ساخته میشن. یک بدنه مات داره که توی دست نمی لغزه. بیشتر بخاطر دوام و قابل اطمینان بودنش استفاده میشه. تُن خاصی نداره، اگر چه صدای اون کمی گرمه. خیلی معمول و چندین شرکت اون رو میسازن.

تست صدای پیک دِرلین:

پیک های تُرتِکس

پیک گیتار تُرتِکس
پیک گیتار تُرتِکس

قدرت: تُن مخصوص، انعطاف پذیر، ارزان

تُرتِکس ماده اصلی دانلوپ برای ساخت پیک هاست. از اکثر مواد زودتر از بین میره. خیلی از نوازنده ها  این تُن تِرتِکس رو به بقیه تُن ها ترجیح میدن، شبیه به دِرلینه، اما اطلاعات ترکیب دقیق مواد تشکیل دهنده در اختیار عموم قرار نداره.

خیلی از پیک های دانلوپ از تُرتِکس ساخته شدن. این پیک ها عموما با هدف استفاده توسط تازه کار ها ساخته میشن. در میان پیک های پلاستیکی گران قیمت در رتبه خوبی قرار دارن.

تست صدای پیک های تُرتِکس:

پیک های وی (اکریلیک)

پیک گیتار وی (اکریلیک)
پیک گیتار وی (اکریلیک)

قدرت: سخت، در مقابل خوردگی قوی هستن، تُن و صدای روشن دارن.

ضعف: از دست در میرن

اکریلیک ظاهری شفاف، شیشه گونه و حسی لغزنده داره. به آرومی از بین میره. اگه به دنبال لبه های نوک تیز باشین یا نخواین در طول استفاده شکل پیکتون تغییر کنه این پیک ها گزینه خوبی براتون محسوب میشه.

پیک های اکریلیک در روزهای گرم حس لغزندگی زیادی دارن، به این خاطر که روی سطح شیشه ای این پیک عرق میشینه، خوبه که مدل های با جای انگشت اون استفاده کنید.

پیک های وی خیلی توصیه میشن، این پیک ها از اکریلیک توسعه داده شده ساخته میشن که یه مقدار به انگشتان دست میچسبه، و باعث میشه سخت تر از دستتون بیافته.

بد نیست که اینجا به پیک گیتار گراویتی هم اشاره کنیم. این پیک های جذابن، و در شکل ها اندازه ها و گزینه های مختلف موجود هستن و به نوازنده های این اجازه رو میدن تا پیک مورد نظرشون رو از بین اونا انتخاب کنن.

تست صدای پیک اکریلیک:

پیک های دانلوپ اُلتِم/ اُلتِکس

پیک گیتار دانلوپ اُلتِم/ اُلتِکس
پیک گیتار دانلوپ اُلتِم/ اُلتِکس

قدرت: تُن تُرتِکس، دوام، ارزان

اُلتِم یه پلاستیک با تکنولوژی بالا هستش که دوام بالایی داره.

این پیک ها در میان بهترین پیک های مصنوعی موجود هستن. هزینه کمی دارن، دوام بالا، سطح لطیف، و تُن خوبی رو ایجاد میکنن.

تست صدای پیک اُلتِکس:

پیک های بلو چیپ

پیک گیتار بلو چیپ
پیک گیتار بلو چیپ

قدرت: تُن، تارها سریع رها میشن، گزینه های زیادی در دسترس قرار داره

پیک های بلو چیپ از یه سوپر پلاستیک مقاوم پیشرفته و مقاوم به گرما ساخته میشن. این پیک ها تُن خوبی دارن، در مقابل سایش مقاوم هستن، و این ماده اصطکاک کمی داره، که سازنده این اصطکاک کم رو به وجود لوبریکان در ساخت این پیک ها نسبت میده. این پیک ها در بین پیک هایی که تست کردیم از همه لطیف تر تر پیک رو انجام داد.

در میان پیک های مصنوعی، پیک های بلو چیپ بهترین نتایج در تُن، احساس و کنترل رو به شما میدن، این پیک ها هم برای اِسترام کردن آکوردها و هم برای اجرای خطوط لید مناسب هستن. به علاوه در سایزه ها و شکل های بخصوصی تولید میشن، که انتخابشون به عنوان یه پیک ایده ال رو برای شما راحت تر میکنه.

تفاوت صدای اون خیلی جزیی پس احتمال کمی داره که متوجه تفاوت صدای اونا بشین، اما بعد از اینکه برای یه مدت اجرا کردین، تفاوت رو احساس میکنین. هر چی تجربه بیشتری در اجرای گیتار داشته باشین، بیشتر متوجه تفاوت در تُن میشین.

تستس صدای پیک بلو چیپ:

پیک های ویگِن

پیک گیتار ویگِن
پیک گیتار ویگِن

قدرت: دوام

ضعف: غیر انعطاف پذیر بودن

پیک های وییگِن از یه مواد نامعلوم ساخته میشن که گفته میشه یه نوع کامپوزیت برای ساخت مدل ها و سایر موائ ریختنی باشه. شاید شناخته شده ترین پیک ویگِن، پیک جیپسی جاز باشه که یه جا دست خاص داره و ضخامتی حدود 3/5 میلیمتر ، این نوع پیک مورد علاقه خیلی از نوازنده های جازه هستش

تست صدای پیک ویگِن:

پیک های دراگون هارت (قلب اژدها)

پیک گیتار دراگون هارت (قلب اژدها)
پیک گیتار دراگون هارت (قلب اژدها)

قدرت: پیک چندین لبه داره، صدای روشن

ضعف: فقط یه گِیج داره

پیک های دراگون هارت از مواد محرمانه ای ساخته نمیشن. وبسایت میگه که این پیک ها از ماده های به نام پُلی مید- ایمید ساخته میشن، که مواد مختلفی (گرافیت، فیبر شیشه، فیبر کربن) بهشون اضافه میشه. این خیلی خوبه که موائ تشکیل دهنده رو بدونیم چون اینطوری می تونیم اطلاعات بیشتری در مورد مواد تشکیل دهنده پیک کسب کنیم و خودمون رو آموزش بدیم.

این مواد صدایی تمییز و کمی روشن ایجاد میکنه. این پیک برای معرفی به تازه کارها زیادی ضخیمه، اما نوازند های سطح متوسط و پیشرفته شاید بخخوان که از این پیک استفاده کنن، این پیک سه لبه داره، یکیش گرده، یکیشون. معمولی و آخری نوک تیزه، اینکار اجازه میده که با یه پیک تاثیرهای مختلف ایجاد کنین.

تستس صدای پیک دراگون هارت:

پیک های توسک

پیک گیتار توسک
پیک گیتار توسک

توسک یه ماده خاصه که سازنده ها برای ساخت سَدِل و تیغه سردسته ازش استفاده میکنن. نکته ای که باعث فروش این پیک ها میشه اینه که این پیک ها تُن و دوام عاج (که الان غیر قانونیه) اما کارایی مواد پلاستیکی رو دارن.

پیک های توسک جالبن چون صدایی روزنانسی دارن، که که حتی اگه بندازینشون روی زمین یا سطح میز هم می تونین این صدا رو بشنوین.سه نوع مختلف دارن: سفید، که روشن ترِ، سیاه که تاریکه و نارنجی که تُنی متوسط داره. جالبه که می تونین با انداختن این چیک ها ری چیز متوجه تفاوت در تُن اون ها بشین. هر وقت که یه پیک رو بندازین تفاوت در تِن اون پیک رو می شنوین

تست صدای پیک توسک:

ضخامت پیک گیتار

ضخامت پیک گیتار
ضخامت پیک گیتار

هر تولید کننده پیک گیتار ، استاندارد خودش رو برای گِیج های اندازه گیری داره. حتی بعضی از پیک هایی که به فروش میرسن گِیج خاصی ندارن. اینجا سعی میکنیم که یه توضیحی برای گِیج های پیک بهتون بدیم.

ضخامت پیک یکی از مهمترین پارامترهای پیک هستن. و این فاکتوریه که مقایسه دو پیک رو سخت میکنه. برای اینکه مواد مختلف سازنده پیک ها رو مقایسه کنیم، باید مطمن بشین که گِیج یکسانی دارن.

پیک هایی که از پلاستیک ساخته شدن عموما یا از پانچ کردن به وجود میان یا ذوب مواد و تزریقشون به قالب ساخته میشن. این پیک ها به راحتی توی سایزها، شکل ها و دقت های مختلف ساخته میشن. اما کار کردن با مواد طبیعی سازنده پیک ها اونقدر ساده نیست، اونا گرون هستن و گزینه های زیادی ندارن.

اگه واقعا می خواین که گیِج گیتار محبوبتون رو بدونین، می تونین از کولیس برای انجام این کار استفاده کنین، این می تونه برای مقایسه انواع پیک مناسب باشه.

دقت کنین که یه جای اهرم مناسب می تونه به طور موثری از اندازه گِیج لبه پیک کم کنه، و به همین خاطره که خیلی از پیک های ضخیم تر اکشِن پیک های سبک تر رو دارن، همش مربوط به اهرمه.

ضخامت (mm)

رتبه بندی

نکات

< 0/80

سبک

پیک های سبک تر از 0/80 میلیمتر نازک و شکننده میشن. اجرای خطوط لید با اونا کمی سخته، اما برای اِسترام کردن آکوردها شگفت انگیزن.

0/80-1/2

گِیج معمولی

کارخونه های تولید انبوه پیک این پیک ها رو سنگین می دونن در حالی که سازنده های قدیمی این گِج ها رو نازک فرض میکنن.

1/2-1/5

گیج سنگین

1/5-2

x-گیج سنگین

پیک های این سطح ضخامت و سطح بالاتر معمولا برای نوازندهه ای لید مناسب هستن

>2

گِیج خیلی سنگین

اجرای پیک های سنگین تر از 2 میلیمتر برای بعضی نوازنده ها غیر ممکنه، اما واقعا به اهرم و لبه زاویه پیک کردنتون بستگی داره.

لبه پیک گیتار و اهرم

 

احتمالا لبه پیک و کانتور اون از شکل پیک پیک مهم تر باشن. لبه پیک ممکنه زاویه دار یا گرد باشه، و علاوه بر اون، ممکنه که لبه پیک برای سرعت های بالاتر طراحی شده باشه که این نکته مخصوصا برای پیک های ضخیم تر خیلی صادقه.

پیک تیز تر ممکنه اجرای خطوط لید رو ساده تر کنه ( مخصوصا توی اجرای ترمِلو، که پیک تیزتر روی تار یکسان با سرعت بیشتری پیک میکنه)؛ اگرچه، خیلی از نوازنده ها لبه گرد رو برای اِسترام کردن آکوردها ترجیح میدن.

 لبه ای که خیلی تیز باشه هم مناسب نیست، پیک برای سوراخ کردن تارها ساخته نمیشن بلکه برای با لطافت سُر خوردن روی اون ها طراحی میشن.

اهرم پیک تعیین کننده حمله روی تارهاست. اهرم درجه دست گرفتن پیک رو کم یکنه، و یه سطح برای سُر خوردن تارها روی پیک به وجود میاره. برای راحتی، خیلی از نوازنده ها تر جیح میدن که یه اهرم خوب برای سُر خوردن تارها داشته باشن.

شکل و استایل پیک گیتار

شکل و استایل پیک گیتار
شکل و استایل پیک گیتار

کلی پیک با شکل و استایل های مختلف وجودداره. اینجا یه چندتاشون رو با ترکیبی که معمولا توی اون دیده میشن، بحث میکنیم. برای، سریع پیک کردن وجود یک پیک با اندازه کوچیک تر لازمه چون مجموعه حرکات بیشتری رو فراهم میکنه.

خیلیم نمی خواد روی پیک گیتار بودجه مصرف کنید. در کل خود شکل یه ویژگی برای بهتر توی دست جا گرفتن پیک هستش. که شامل، طول، تیزی، سختی، اصطکاک سطحی و اهرم میشه.

 شکل استاندارد، نوک تیز

این پیک کمی ازشکل استانارد بزرگیتره، با یه لبه جهت گرفته. مثال های معمول برای این نوع پیک می تونن دانلوپ تُرتِکس Tlll و دانلوپ تُرتِکس تیز باشن. این یه انتخاب جالب برای تازه کارهای گیتاره؛ این اتخاب راحتی در دست بودن پیک استاندارد رو با کنترل بیشتر پیک جاز lll ترکیب میکنهو

جاز lll، آکا جازِر

پیک گیتار جاز lll، آکا جازِر
پیک گیتار جاز lll، آکا جازِر

 یه پیک خیلی خاص که پیک جاز انشعاب گرفته اما برای نوازندهایی که به دنبال سرعت و دقت هستن به یه انتخاب خاص تبدیل شده. شبیه به پیک استاندارده، اما کوچکتر. معمولا نوک این پیک تیز میشه. پیک های این شکل معمولا گیِج های سنگین تری دارن.

پیک های این اندازه و شکل خیلی بین نوازنده های پیشرفته محبوب هستن.

پیک های  گیتار جهت دار

نوک تیز شده برای کنترل اضافه مناسبه، اما یه برای اکثر نوازنده های کمی ناجور و تیزه. خیلی هم برای اِسترام کردن مناسب نیست.

پیک گیتار بال کوسه ای

یه پیک فانتزی، می تونه مثل یه پیک نرمال با لبه گرد شده اجرا بشه. بال کوسه موجدار می تونه برای ایجاد یسری اثر خاص اجرا بشه.

اشک (عریض)

یه مدل پیک استدارد، اما با لبه گرد شده.

اشک (باریک)

اگه اشک عریض یه مدل از پیک استاندارد باشه، اشک باریک یه مدل از جاز lll هستش. فرم نازک تر اون برای پیک کردن و کنترل چالش برانگیز تر هستش، 

پیک مثلثی

نوازنده های سبک بلوگِرَس اغلب این شکل رو ترجیح میدن، اونا کلی آکورد و خطوط پیک کردن سزیع رو اجرا میکنن. از لحاظ هندسی می تونه یه مثلث کامل باشه، یا که یه شکل مثلثی با لبه های گرد شده، معمولا فقط در سایزهای بزرگ تولید میشه.یکی از برتری های پیم مثلثی اینه که سه تا لبه یکسان داره. که یعنی وقتی یکیش دچار خوردگی شد، می تونینخیلی راحت با یه لبه دیگه جابجاش کنین.

شکل های دیگر پیک گیتار

بیشتر شکل های پیک دیگه نسخه ای از این سه نوع هستن

پیک های استفاده شده روی انگشتان

پیک های شصت و سایر انگشتان

می تونید پیک های انگشت تن شصت یا بقیه انگشتا بکنین؛ معمولا نوازنده های از شصتشون برای پیک کردن استفاده میکنن، بعدا از انگشتای دیگه. ایننکار به نوازنده های سبک با انگشت پیک کردن کمک میکنه تا با استفاده از پیک یا صدای بِیس قوی بسازن. بعضی وقتا، البته به ندرن این پیک ها روی چندین انگشت به طور هم زمان استفاده میشن.

انتخاب پیک گیتار ایده ال برای شما

از چه چیزی دوری کنیم؟

اول از همه، وقتتون رو با پیک های چرت تلف نکنین، بیشتر پیک ها ارزونن.

شاد تصمیم بگیرید که به چند دلیل چندتاشون رو می خواین، اما پیک های نازک جای خوبی برای شروع نیستن. اونا راحت میشکنن. و خوبه که یاد بگیرین چطور بدون انداختن پیک اون رو شُل، توی دستتون بگیرین. پیک های انعطاف پذیر بهتون اجازه میدن که پیک رو محکم دست بگیرین و ایجاری کمکتن میکنن.

اگه مطمئن نیستین که کدوم پیک رو می خواین بهتون پینهاد میدیم که یه مجموعه از پیک ها رو بخرین. قیمت بالایی ندارن!

پیشنهاد برای تازه کارها

عموما، تازه کارها نباید خیلی نگران این باشن که باید با چه پیکی اجرا کنن. یه پیک با گِیج متوسط (در حدود 0/88-1 میلیمتر). از انواع معمولی پیک، احتمالا براتون کافی باشه.

برای اِسترام کردن پیک های دانلوپ نایلونی 0/88 میلیمتری رو توصیه میکنیم.

برای خطوط لید، و اهداق کلی هم دانلوپ تُرتِکس Tlll رو توصیه میکنیم.

اشتراک ویژه محصولات
اشتراک ویژه گیتار
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن