آموزش گیتاراجزای گیتاررایگان

برای حمل گیتار به کیف نیاز دارید یا ساک

برای حمل گیتار به کیف نیاز دارید یا ساک؟

کیف گیتار یا کیف هر ساز دیگه ای، فقط برای موزیسین های در سفر نیست. حتی تو خونه هم به کار میان، دلیلش رو در قسمت پایین بخونین …

انتخاب کیف یا ساک مناسب کار سختی نیست …

وقتی که برای اولین بار گیتار می خرید، ممکنه از نظرتون بگذره که برای حملش به چیزی نیاز داشته باشین. عموما وقتی که می خواید اون رو به خونه ببرید این فکر سراغتون میاد. حتی اگه از شروع نوازندگی شما مدتی گذشته باشه، ممکنه در شگفت باشین که به کیف گیتار نیاز دارید، یا کوله و ساک؟ برای کمک به شما، این مقاله کوچک رو در مورد انواع کیف یا ساک گیتار رو تهیه کردیم تا به این سوالتون جواب بدیم.

ساک یا کوله گیتار چیه؟

ساک یا کوله گیتار یه وسیله حمل گیتار هستش که از پارچه سبک و نرم یا مواد دیگه ساخته شده باشه. برای اونایی که زیاد نمایش اجرا میکنن، یا بدون ماشین سازشون رو جابجا میکنن، اغلب بهترین گزینه هستن. البته ارزون ترین راه حل هم محسوب میشن.

1. ساک گیتار اقتصادی

……………………….

ساک گیتار اقتصادی، ساک های سبک وزن هستن. عموما، ارزون ترین روش برای حمل گیتار از یه نقطه به نقطه دیگه هستن، اونا دستگیره حمل دارن تازه بعضی وقتا بندِ رودوشی هم دارن. شاید جیب جلو هم داشته باشن اما اغلب اینطور نیستن.

این ساک ها حمل گیتار رو خیلی راحت تر میکنن و معمولا در مقابل ریزش بارون (ریزش آروم نه ریزش طوفانی) از گیتار محافظت میکنن. توی بحث محافظت، اون ها از گیتار در مقابل ضربات کوچیک محافظت میکنن ، اما بخاطر عدم وجود ضربه گیر در مقابل برخوردهای وزین و همراه با نیرو، ناتوان هستن.

اگه موارد پایین شامل حالتون میشه باید یکیشون رو تهیه کنین…

 • فقط نیاز دارید که گیتار رو تا خونه ببرید و بعدش زیاد از ساک استفاده نکنید.

 • بودجه محدودی دارید.

 • گیتاری که حمل میکنید گرون نیست و شما با ضربات احتمالی به گیتار مشکلی ندارید.

 • می خواین فقط بعنوان گردگیر از ساک توی خونه استفاده کنید.

2. ساک گیتار استاندارد

……………………

وقتی که میگم ساک گیتار استاندارد، منظورم اون کیف گیتاری هستش که یه ضربه گیر سبک داره (حدود 10 میلیمتر). عموما، مصالحی که در ساختشون استفاده میشه، سخت تر و ضد آب تر هم هستن. از اونجایی که اینا کمی از گرون تر از ساک های اقتصادی هستن، ویژگی های مثبت بیشتری دارن، چیزایی مثل بَند رودوشی ، جیب برای موزیک و وسایل جانبی.

مزیت این ساختار محکم تر اینه که اندک مقاومت بیشتری در برابر ضربه و برخورد با سایر اجسام سخت از خودشون نشون میدن و اگه تو بارون گیر کنید مقاومت بیشتری در برابر نفوذ آب دارن. نتیجه این اضافه محافظت و ایمنی قیمت بالاتر این مدل کیف های گیتار هستش.

در این شرایط باید یکیشون رو تهیه کنید…

 • اگه زیاد گیتارتون رو حمل میکنید.

 • ممکنه تو شرایطی باشین که به گیتارتون ضربه بخوره (وسایل حمل و نقل عمومی).

 • شرایطی که احتمال درگیری با شرایط جوی زیاد براتون اتفاق بیافته.

 

3. ساک های گیتار دِلوکس

………………….

ساک های گیتار دِلوکس یا پرمیوم ، بیشترین مقدار ضربه گیر، محافظت و امکانات رو به شما پیشکش میکنن، اگرچه هنوزم از مصالح نرم و سبک وزن ساخته میشن. اما بازم ساک های قبلی محبوبت بیشتری در بین نوازنده ها هستن.

لایه ضربه گیر حدود 20 میلیمتر ضخامت داره، بازم مصالح بیرونی در مقابله ضربه و رطوبت باران مقاومت بیشتری دارن. مقدار ضربه گیر اضافی محافظت بیشتری در مقابل ضربه و برخورد براتون به همراه میاره.

بعلاوه، یه لایه محافظ اضافی هم توی کیف پیدا میکنین. به عنوان مثال، محافظ گردن، پاشنه و بندهای داخلی برای محافظت از گیتارِ داخل کیف.

بندهای رودوشیِ محافظ دار، و کلی جیب و جای وسایل جانبی توی این نوع کیف یه چیز معمول هستش.

اگه این شرایط رو دارین، برید این کیف رو بخرید …

 • اگه زیاد اجرا دارید، و دنبال یه کیف سبک وزن هستین، و فقط نهایت محافظت کار شما رو راه میندازه.

 • شما یه گیتار دارید که باهاش اجرا میکنید، اما میترسین خیس بخوره.

 • نیاز دارید که با وسایل نقلیه عمومی ساز مورد علاقتون رو به صحنه نمایش، دانشگاه و … ببرید.

 

4. جعبه محکم یا کیف گیتار چیه؟

…………………..

کیف های جعبه ای و محکم بیشترین مقدار محافظت و ایمنی رو بهتون پیشنهاد میدن. در نتیجه اینکه از مواد سخت ساخته شدن، وزن زیادی دارن و ممکنه برای حمل و نقل یه مقدار بد دست باشن. اما اگه می خواین از ایمنی گیتارتون مطمئن باشین …

جعبه یا کیف سخت گیتار درجات مختلفی داره، از جعبه های نیمه سخت اِستایروفوم (که ساختاری محکم دارن اما از مصالحی نرم ساخته شدن) گرفته تا یه کیف پرواز که برای حمل و نقل در هواپیما ساخته شده.

اگرچه، محبوب ترین مدل ها در جایی بین این دو مرز قرار دارن.

در شرایط زیر باید یکی از اینا رو بخرید

 • بدنبال بیشترین حد ایمنی هستین.

 • اگه زیاد سفر میرید و وزن اضافی اصن اذیتتون نمیکنه.

 • فکر صدمه خوردن گیتار هم شما رو به وحشت میندازه …

جمع بندی

شما برای خرید سازِ رویاهاتون کلی هزینه کردین، پس منطقی هستش که با کمی احترام بیشتر باهاش برخورد کنین. اگه تو خونه هستین و گیتار رو به دیوار تکیه میدین (شاید بد نباشه یه اِستَند گیتار تهیه کنین؟)، توی اِستدیو یا در سفر هستین. کیف و ساک و جعبه گیتار بهتون محافظت در برابر گرد  خاک، ضربه، برخورد، تابش آفتاب و ریزش بارون رو پیشکش میکنه.

متشکر که تو این مقاله ما رو همراهی کردین امیدوارم بحث های گفته شده به کارتون بیاد، لطفا ما رو از نظرات خودتون مطلع کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن