آموزش گیتاراجزای گیتارتنظیم و نگهداریرایگان

نگهداری از گیتار – رطوبت گیتار و سطوح دما

نگهداری از گیتار در برابر رطوبت و تغییرات دما

نگهداری از گیتار- رطوبت گیتار و سطوح دما

اینجا نگاهی به به رطوبت و سطوح دمای ایمن برای نگهداری از گیتار میندازیم، از کجا متوجه نشانه های صدمه به گیتار بشیم و راه مقابله با این مشکلات چیه؟ …

نگهداری از گیتار – چگونه سطوح رطوبت و تغییرات دما روی گیتار شما تاثیر میزارن

شما چه یه گیتار داشته باشین چه صد تا گیتار داشته باشین، تک تکشون براتون عزیز هستن، پس اهمیت داره که حواستون به سلامت و ایمنی گیتارهاتون نگهداری از گیتار باشه، شما برای خرید کیف گیتار ، و هزینه کردن برای پولیش و محافظ فرِت تردید نمی کنید، البته نباید هم که تردید کنید، و البته خرید این وسایل مهم و واجب هستش. ولی تابحال به این نکته فکر کردین که تغییرات دما می تونن جه تاثیری روی گیتارتون بزارن؟ کمبود رطوبت و تغییرات شدید دما مقصر اصلی در صدمه خوردن گیتار شما هستن و البته بیشتر گیتارهای که پیش تکنیسین برده میشن به همین خاطر دچار مشکل شدن.

پس، توی این مقاله، می خوایم نگاهی به امن ترین دماها برای نگهداری از گیتار بندازیم، اینکه رطوبت چطور می تونه روی گیتارتون تاثیر بزاره و چطور متوجه نشونه های در خطر بودن گیتارمون بشیم ، به این امید که درک بهتری از نحوه نگهداری گیتار پیدا کنیم و طول عمر گیتارمون رو بالا ببریم.

بهترین سطوح دما و رطوبت برای گیتار

توی بحث نگهداری از گیتار باید بدونین که همه گیتار ها تحت تاثیر تغییرات رطوبت و دما هستن، مخصوصا مدل های گرون تر، چون همونطور که می دونین، اصولا از قطعات چوب تشکیل شدن که به هم پیچ شده- چوب با کیفیت ولی در هر صورت جنسشون چوب هستش. پس مثل هر قطعه چوب دیگه ای تحت تاثیر تغییرات دما و روطبت قرار میگیرن جون بسته به اینکه چوب در چه دما و رطوبتی قرار داره منبسط و منقبض میشه. با همه این حرف ها، دمای اتاق روی رطوبتی که نگه میداره تاثیر داره، پس این قضیه مهمه که تا حد امکان محیط با دمای کنترل شده ای رو برای نگهداری گیتارتون انتخاب کنید.

مثلا تو انگلستان، بخاطر تغییرات سریع دما و رطوبت شرایط قابل پیش بینی نیست. این تغییرات مداوم می تونه باعث بشه تا گیتارتون خشک بشه یا اینکه رطوبت زیادی رو از اتمسفر بگیره، مخصوصا وقتی که بزاریدشون کنار بخاری یا که بخاطر سرما ، اتاقتون رطوبت بگیره. به همین خاطر هستش که کارشناس ها برای نگهداری از گیتار خیلی پیشنهاد میکنن که همیشه وقتی از گیتار استفاده میکنید اون رو توی کیفش بزارید اینکار از گیتار در برابر شرایط بیرونی محافظت میکنه. همین قضیه برای محافظت در برابر دما اهمیت بیشتری داره چون وقتی گیتار از کیف خارج میشه تحت تاثیر این دماها قرار میگیره.

نگهداری از گیتار- توصیه کارشناس

کارشناسان توصیه میکنن که گیتار باید در محدوده رطوبت 40-50% قرار داشته باشه و زمانی که در این رطوبت قرار میگیره اجرای بهتری داره. اگه سطح رطوبت خیلی بالا باشه. می تونه باعث بشه تا گیتارتون باد کنه، چون روطوبت بیشتری از محیط میگیره و دمای پایین می تونه تاثیرات منفی روی گیتارتون بزاره، دمای پایین باعث انقباض فرِت ها میشن و چوب رو خشک میکنن یا باعث وا رفتن چسب استفاده شده در ساخت گیتار میشن – خلاصه چیزی نیست که دنبالش باشین، دمای مناسب برای گیتار چیزی در در بین 70-75 درجه فارنهایت، یا 21-24 درجه سلسیوس هستش و باید از مدت زمان زیاد قرارگیری در دمایِ بالا یا پایین این درجات دوری کنید.

 

نگهداری از گیتار
نگهداری از گیتار

نگهداری از گیتار، در محیط های فضای سرد یا گرم یا مرطوب چه اتفاقی برای گیتار میافته؟

همونطور که اشاره کردیم، رطوبت بالا یا پایین و قرارگیری در دماهای خیلی بالا در مدت زمان زیاد می تونه به گیتارتون صدمه بزنه و در نتیجه باید هزینه زیادی رو خرج تعمیر گیتار کنید، بعلاوه، تغییرات سریع یا مداوم دمای محیط باعث میشه که گیتار و اجزای اون با سرعت های متفاوت منبسط و منقبض بشن، که یعنی گردن از بدنه جدا میشه یا صفحه انگشت گذاری منقبض میشه و فرِت هر صفحه بیرون میزنن.

نشونه های اینکه شرایط  نگهداری از گیتار شما مناسب نیست:

 • صدای وِز وِز دار اکشِن

 • فرِت های متورم

 • فرِت های منقبض شده

 • خم شدن گردن

 • ول شدن چسب

 • مشکلات تیونینگ و اینتُنِیشِن

 • ترک در گردن/ بدنه/ قسمت بالایی / قسمت پشت و کناره ها

 • انتهای تیز فرِت ها در اثر منقبض شدنِ گردن گیتار

 • وجود ترک در قسمت فینیش گیتار

چطور گیتار رو امن نگه داریم؟

بهترین راه نگهداری از گیتار اینه که در  موقعیت های شدید و نا مناسب آب و هوایی قرار نگیره. به عنوان مثال نمی خواین که چند روز بدون لباس تو یه اتاق سرد قرار بگیرید، می خواین؟ اینم نمی خوایم که چند روز تو یه ماشین داغ بمونین! گیتارها هم مشابه با انسان ها به موقعیت های محیطی واکنش نشون میدن، پس اون ها رو توی موقعیتی که خودتون احساس راحتی میکنید قرار بدین، اونا رو به حمام آفتاب نَبَرید، چون تحملش رو ندارن.

اگه گیتارتون برای یه مدت تو کیف و توی ماشین بود و خواستین که بیاریدش داخل خونه. خوبه که اجازه بدین تا وفتی که کیف با دمای اتاق هم دما بشه (سرد یا گرم بشه) گیتار داخل جعبه بمونه، چون اگه یدفعه در معرض دمایی گرم یا سرد قرار بگیره، ممکنه تا حدی دچار صدمه بشه. گیتار برای عادت کردن به محیط به زمان نیاز داره، به همین خاطره که می بینین چند ساعت قبل از اجرا تکنیسین یا دستیار نوازنده گیتار ها رو روی رگال قرار میده تا با محیط هم دما بشن، اینکار  به تیونینگ کمک میکنه و گیتار شما رو امن نگه میداره.

نکات سریع

اینجا یسری راهنمایی برای نگهداری از گیتار براتون دارم:

 • مطمئن بشین که وقتی به گیتار نیاز ندارین اون رو توی کیفی نگهداری میکنین که کمترین جابجایی هوا رو با محیط داشته باشه.

 • اگه اتاق نگهداری گیتارهاتون رطوبت داره، یا زیاد سرد و گرم میشه، برای مقابله با صدمه از بخاری و هوا ساز و … استفاده کنید.

 • گیتار رو از پنجره های باز، دریچه کولِر، هوا ساز و بخاری دور نگه دارید.

 • هیچوقت گیتار رو توی محیطی که روی شرایطش کنترل ندارید نگهداری نکنید، مگه اینکه زیاد از اون اتاق استفاده کنید.

 • گیتار رو تو صندوق یا پشت شیشه نزارید چون تو روزهای آفتابی زیاد داغ میشه و تو روزای سرد می تونه باعث یخ زدگی گیتار بشه.

 • تا جایی که ممکنه از کیف های محکم برای نگهداری گیتار استفاده کنید چون مقاومت خیلی بیشتری برای مقابله با شرایط بیرونی از خودشون نشون میدن.

 • سعی کنید تا گیتارتون رو از برخورد مستقیم با نور آفتاب دور نگه داربد. چون فینیش گیتارتون رو خراب میکنه و اگه زیاد اونجا بمونه می تونه باعث ایجاد ترک روی اون بشه.

 • اگه رطوبت زیادی توی هوا وجود داشت، چتد تا پاکت کوچیک ژل سیلیکا توی کیف گیتار بزارید، چون اونا رطوبت رو میکِشَن و گیتار رو ایمن نگه میدارن. فقط حواستون باشه که عوضشون کنید، چون اگه عوض نشن تاثیر منفی میزارن.

تولیداتی که به نگهداری از گیتار کمک میکنن

ما در مورد رطوبت و دما و تاثیری که مقادیر زیاد و کم اون ها صحبت کردیم. اما اصن کافی نیست که همیشه حواسمون چهار دنگ به هوا باشه . اما با در نظر گرفتن این حرفا، کلی تولیدات اون بیرون وجود داره که می تونن 24 ساعته از گیتارتون محافظت کنن و بدون اینکه نگران بشین، بهتون نشون میدن که مشکل کجای کار هستش. اینجا ی چند تا از اون معروفاشون رو بهتون معرفی میکنیم.

 

 1. ثابت نگه داشتن رطوبت

نگهداری از گیتار، تابت کننده رطوبت
نگهداری از گیتار، تابت کننده رطوبت

 

اگه یه گیتار آکوستیک داشته باشین، این وسیله برای نگهداری از گیتار یه انتخاب مناسب برای نگهداری از گیتار چون رطوبت گیتار رو ثابت نگه میداره. یه دستگاه کنترل رطوبت هستش که هیچ هزینه نگهداری نداره. خیلی راحت بسته رو میدازین توی گیتار و اینطوری رطوبت رو بین 45 % تا 50 % نگه میداره. تنها کاری که باید انجام بدین، اینه که بسته به شرایط محیطی نگهداری گیتارتون هر 2 یا 3 ماه بسته رو تعویض کنید و خیالتون راحتِ که یکی حواسش به رطوبت هست. این یه راه ساده و موثر برای نگهداری از گیتار آکوستیک هستش.

 

اشتراک ویژه محصولات
 1. ترمیم گیتارهای خشک شده

نگهداری از گیتار، رطوبت ساز
نگهداری از گیتار، رطوبت ساز

اگه گیتارتون زیاد وِزوِز میکنه، اگه شروع به ترک خوردن کرده یا به نظر میاد که فرِت ها دارن منقبش میشن، این احتمال وجود داره که گیتارتون زیادی خشک شده باشه. بهترین راه مقابله با این قضبه اینه که از یه رطوبت ساز استفاده کنید. تو جعبه این وسیله یه اسفنج وجود داره که از تارها آویزون میشه (بدون اینکه بدنه گیتار رو لمس کنه، و با رها سازی آروم رطوبت توی جعبه نگهداری گیتار به گیتار شما زندگی می بخشه، از ایجاد ترک، انقباض، خمیدگی گردن و .. جلوگیری میکنه. این کار تو مدت زمام طولانی به دادتون میرسه چون گیتارهایی که دچار خشکی میشن هزینه تعمیر بالایی دارن. برای انگهداری از گیتار خیلی راحت بزاریدش تو جعبه گیتار از تارها آویزونش کنین و اجازه بدین تا کارش رو انجام بده- به همین راحتی.

 

اشتراک ویژه گیتار
 1. بهتون اجازه میده تا مشکل رو متوجه بشین

نگهداری از گیتار، هشدار دهنده
نگهداری از گیتار، هشدار دهنده

تقریبا غیر ممکنه که حواستون به همه چی باشه، مثلا بدونین که چه زمانی دما داره به گیتارتون صدمه میزنه، درسته؟ البته با این اختراع جدید دیگه این مشکل وجود نداره، این وسیله، اولین سیستم کنترل آب و هوای 24 ساعته برای تجهیزات موزیکال هستش که از یه سنسور بلوتوثی استفاده میکنه این وسیله برای افرادی که گیتارهای زیادی دارن یا زیاد به سفر میرن یه وسیله ایده ال محسوب میشه.

دستگاه کنترل رطوبت توی جعبه گیتار قرار میگیره و بصورت مداوم سطح دما و رطوبت رو از داخل کنترل میکنه، و از طریق بلوتوث بصورت ساعتی شما رو از وضعیت هوای داخل جعبه مطلع میکنه . اگه متوجه بشه که دما خیلی پایین یا بالا هستش، یا درجه رطوبت مناسب نیست، به گوشی شما پیام اخطار میفرسته و بهتون اجازه میده اقدامات مناسب قبل از وقوع حادثه رو اتخاذ کنین.

امیدوارانه تو این مقاله چندین نکته بدردبخور برای نگهداری گیتار و محافظت از اون در برابر دما و رطوبت پیدا کردین. امیدواریم که ازایk مقاله لذت برده باشین ، یادتون نره که کامنت بزارید و اگه چیزی جا مونده باود به ما گوش زد کنین.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن