آموزش گیتاراجزای گیتارتئوری موسیقیرایگانگیتار آکوستیکگیتار الکتریک

صفحه انگشت گذاری : کدومشون رو انتخاب کنم؟؟؟

صفحه انگشت گذاری

انتخاب چوب صفحه انگشت گذاری

تفاوت در نوع صفحه انگشت گذاری ، چطور در نتیجه اجرا تاثیر میگزاره؟

اگر چه ممکنه تصور کنیم که خب، همه اینا کنار هم قرار دارن دیگه، نه؟ اما همه قطعا چوبی گیتار شما بنا به دلایلی در کنار هم قرار گرفتن. بعنوان مثال چوب صفحه انگشت گذاری، به قطع می تونه روی صدای حاصل از ساز موسیقی تاثیر بزاره و بعضی چوب ها برای بعضی نوازنده ها و سبک های بخصوص از سایر چوب ها مناسب تر هستن. البته اید گفت که یه گیتار یکسان در دست نوازنده های مختلف می تونه صدای کاملا متفاوتی داشته باشه. این موضوع به کنار ، یکسری کیفیت های صوتی بخصوص وجود دارن که همه نوازنده ها روی اون اتفاق نظر دارن. نه تنها این صفحه های انگشت گذاری تفاوت تُنال با هم دارن، بلکه چوب هم می تونه توی بحث قابلیت اجرا و احساس تفاوت ایجاد کنه. هر چوب ویژگی ها و خاصیت مخصوص به خودش رو داره. به همین خاطر هم هست که خیلی از گیتاریست ها یکی از اون ها رو به دیگری ترجیح میدن. چه انتخابی بسته به این حرف های ما انجام بدین یا اینکه اگر یکی از اون ها به دیگری ترجیح بدین، انتخای چوب صفحه انگشت گذاری به سه دسته کلی برمیگرده: چوب رُز، افرا و آبنوس. توی این سایت سه دسته کلی چوب که روی صفحه انگشت گذاری استفاده میشن رو بررسی میکنیم و ویژگی های بخصوص هر کدومشون رو مورد بحث قرار میدیم، اینطوری به شما اجازه میدیم تا توی بحث انتخاب گیتار ایده ال خودتون انتخاب بهتری داشته باشین.

صفحه انگشت گذاری چوب رُز

اگر که تابحال نگاهی به یه گیتار انداخته باشین، بدون توجه به اینکه تابحال یکیشو رو اجرا کرده باشین یا نه، به احتمال زیاد صفحه انگشت گذاری چوب رُز رو دیده باشین. اگر که اینطور نیست، تصویر پایین یه گیتار فِندِر استراتوکَستِر رو نشون میده که توی صفحه انگشت گذاری اون از چوب رُز استفاده شده. این احتمال وجود داره که گیتریست محبوب شما روی یکی از گیتارها چوب رُز داشته باشه، چون این صفحات از سایر چوب ها معمول تر هستن. این موضوع عمدتا بخاطر صدای گرم و غنی و توانایی اونها بالا در تحمل تنش شوک های سطح بالا هستش. اون ها دوام بالایی هم دارن، دو نوع چوب رُز که به احتمال زیاد اون ها رو بشنوین به ترتیب چوب رُز هندی و مدل کمیاب تر اون ها چوب رُز برزیلی هستن. چوب رُز هندی بافت یکپارچه داره و معمولا  از رنگ تیره مشابه با رنگ شکلات یا قهوه بهره میبره .

اشتراک ویژه محصولات

………………………………..

اشتراک ویژه گیتار

اگرچه چوب رُز برزیلی، به شدت کمیاب هستش به این صورت که امروزه تجارت اون غیر قانونی هستش، مگر اینکه قبل از 1960 قطع شده باشن. گیتارهای قبل از 1960 اغلب از این چوب سود میبردن که به ارزش گیتارهای قدیمی اضافه میکنه. اگر که یه گیتار رُز وود برزیلی دارین، خودتون رو یه فرد خوش شانس بدونین. رنگ این چوب رُز می تونه بین رنگ قهوه ای خیلی تیره تا رنگ های روشن تر تنوع داشته باشه. چوب رُز به ذاته روغنی هستش، به همین خاطر به فیتیش نیاز نداره. داشتن حس طبیعی دلیل انتخاب شدن اون توسط نوازنده های گیتار هستش. چون مایعی ای که روی چوب هایی مثل افرا استفاده میشه اغلب حسی غیر طبیعی داره. چوب رُز تخلخل بیشتری هم نسبت به چوب هایی مثل آبنوس و افرا داره، بهمین خاطر صدایی گرم تر و نرم تر رو به شما پیشکش میکنهو شما اغلب متوجه میشین که تارهای جدید با صفحه انگشت گذاری رُز وود صدایی زمختی نخواهند داشت – و به زیبایی روی گیتار میشینه. صفحه های انگشت گذاری چوب رُز با گذشت زمان نشانه های از جای دست و نحوه اجرا رو نشون خواهند داد ( اما اینجا داریم در مورد ده ها سال صحبت میکنیم) ار چه این موضوع می تونه باعث بشه که گیتارتون برای اون سبک و احساس اجرای خاص شما شخصی سازی بشه و می تونه حس راحتی داشته باشه.

پیشنهاد: اگر می خواید که صدایی گرم و نرم داشته باشین،  صفحه انگشت گذاری چوب رُز انتخاب شما خواهد بود.

صفحه انگشت گذاری افرا

تفاوت کلیدی (جدای از قیافه) بین صفحه انگشت گذاری رُز وود و افرا این هستش که یه تیکه کامل از چوب افرا گردن و صفحه انگشت گذاری رو میسازه، در حالیکه صفحه انگشت گذاری رُز وود معمولا برای ساخت گردن به یه صفحه دیگه چسبونده میشه. شما اغلب گردن افرا رو روی تِلِکَستِر با اِستراتوکَستِر از شرکت فِندِر می بینید.

……………………….

همون طور که در تصویر فِندِر تِلِکستِر بالا دیده میشه، افرا یک چوب روشن رنگ هستش که دارای تخلخل کمتر و بافت ریزی تر هستش و اغلب بهش اون فلِیم و چشم پرنده گفته میشه. افرا یه چوب سخت با بافت ریز هستش که توی آمریکای شمالی و کانادا پیدا میشهو بسته به اینکه از چه درخته برداشت شده، می تونه که حتی رنگی سفید داشته باشه که اگر با یه بدنه تیره رنگ کنار هم بیان، قشنگ خودنمایی میکنه. شاید جالب ترین چیز در مورد گردن افرا و چیزی که نوازنده های گیتار رو از هم متمایز میکنه این باشه که در طول زمان از بین میره. یه گردن افرا که به خوبی ازش استفاده شده به تدریج نشانه هایی از کهنگی فینیش و جذب کثیفی به چوب رو از خودش نشون میده. برای بعضی از نوازنده های گیتار، این یه موضوع هستش که بهش افتخار میکنن اما برای بعضیای دیگه کثیف و زشت محسوب میشه. پس افرا بیش از رُز وود و آبنوس نشانه های کهنگی رو در خودش نشون میده که در هنگام خرید گیتار میشه اون رو در نظر گرفت. با اینحال تا وقتی که نشانه های کهنگی نمایان بشه، سال ها برای کار کردن با اون فرصت خواهید داشت. بعضی نوازنده های گیتار تمایل دارن تا از گردن افرا پرهیز کنن چون وجود فینیش که استفاده میشه تا از پوسیدگی اون جلوگیری کنه، باعث ایجاد حسی غیر طبیعی نسبت به افرا و آبنوس خواهد بود. اگر چه اون هایی که بدنبال صدایی روشن تر هستن که ساستِِن بیشتری به شما پیشکش کنه، اغلب از افرا استفاده میکنن. در بین سه چوب صفحه انگشت گذاری، افرا اغلب به این صورت توصیف میشه که اوج بالاتری داره. دوباره میگیم که خیلی از نوازنده ها تنها به دلیل که به چشمشون خوش میاد ازش استفاده میکنن، اما تکنیسین های تعمیر گیتار و نوازنده ها به اتفاق میگن که یه گردن افرا با فینیش روی اون به شما صدایی متفاوت عرضه میکنه.

پیشنهاد: اگر که بدنبال گیتاری با صدای روشن هستین ، احتمالا افرا چیزی باشه که اون رو بخواین، و هر چه از اون استفاده کنید، ظاهر جذاب تری به خودش میگیره.

صفحه انگشت گذاری آبنوس

در نهایت صفحه انگشت گذاری آبنوس رو داریم، یه انتخاب معمول برای نوازنده های سبک متال یا هار دراک که گیتارهایی به تیرکی موسیقیشون رو ترجیح میدن! بخاطر کیفیت حفراتش می تونید اون رو توی محدوده وسیعی از گیتارهای آکوستیک پیدا کنید. بخش عمده ای از صفحات انگشت گذاری آبنوس، اصالتی آفریقایی یا آسیایی دارن. چوب آبنوس آفریقایی عمدتا سیاه هستش، بهمین خاطر نوازنده های متال باهاشون ارتباط خوبی میگیرن، در حالی که چوب آبنوس آسیایی می تونه نوارهای قهوه ای در بافت خودش داشته باشه – دوباره میگم که در نهایت به سلیقه شخصی شما برمیگرده، هر دو نوع این چوب ها تقریبا کیفیت تُنال مشابه دارن. در واقع، خیلی از گیتارست ها ممکنه بگن که چوب آبنوس و رُز وود شکل یکسانی دارن، من الانشم می توننم صدای بحث و جدل رو بشنوم J.

…………………………..

همون طور که در تصویر بالا از گیتار ایبانِز  هم نشون داده شده، چوب آبنوس شباهت زیادی به رُز وود داره، و این موضوع رو به توانایی روغنی بودن طبیعی خودش بدهکار هستش. نوازنده ها حس چسبناک بودن صفحه رو دریافت نمیکنن، ممکنه توی افرا اینطور نباشه، به همین خاطر اجرای این گیتارها یه تجربه صاف و تمییز رو با خودش داره. طبیعتا دوام بیشتری داره و برای سال ها عمر میکنه حتی اگر که روزانه ازشون استفاده کنید، خیلی بیشتر از چوب هایی مثل رُز وود یا افرا که به نگهداری یا تعویض نیاز پیدا میکنن. اغلب گفته میشه که صفحه انگشت گذاری آبنوس در هر دو دنیا عالی هستن. از ظاهر تیره رنگ خودشون و روغن طبیعی که در رُز وود وجود داره بهره میبرن، پس به همین خاطر برای محافظت به فینیشینگ نیاز ندارن. بخاطر چگالی بالای خودشون از کیفیت صدای روشن افرا هم سود میبرن.

پیشنهاد: صفحه انگشت گذاری آبنوس اغلب کیفیت تُنالی مشابه با گردن های افرا دارن اما عموما بعنوان صفحاتی با سختی و عمری طولانی تر از رُز وود شناخته میشن. برای اونایی که گردنی تیره تر و با صدایی روشن تر می خوان، به احتمال زیاد چوب آبنوس چیزیه که دنبال اون هستین.

خب کدوم یکی رو انتخاب کنم؟

وقتی که به بحث انتخاب گیتار می رسیم، واقعا کیفیت تُنالی که توی صفحه انگشت گذاری پیدا میشه نباید یه فاکتور اساسی در انتخاب خرید اون ساز باشه. آره، چوب صفحه انگشت گذاری می تونه تفاوت ایجاد کنه، اما عمدتا چوب پایه بدنه و گردن هستن که کیفیت تُنال یه ساز رو دیکته میکنن. پس خوبه گیتاری رو انتخاب کنین که توی دستانتون حس درستی داشته باشه. عمده صدا از انگشتام میان، گیتاری که توسط اِریک کِلَپتون اجرا میشد توی دستان جیم روت صدای خیلی متفاوتی داشت. توصیه من همیشه این بوده که گیتاری انتخاب کنید که توی دستانتون حس درستی داشته باشه. چون اینکه شما چطور با ساز موسیقی خودتون اتصال بگیرید، از همه چیز مهم تر هستش. البته ظاهر هم نقش مهمی رو تو این زمینه بازی میکنه. مطمئنا از پوشیدن لباسی که اون رو دوست ندارید، احساس راحتی نمیکنید، پس به همین خاطر با گیتاری که فکر میکنید گیتار زشتی باشه هم، روی اِستِیج حس خوبی نخواهید داشت. اغلب ظاهر گیتار دلیل اصلی شما برای دوباره اجرا کردن اون هستش، صدا یه چیزه، اما اگر که اصلا گیتار دست نگیرید برای شما هیچ تفاوتی نخواهد داشت.

متشکر که تا انتهای این مقاله هم ما رو همراهی کردین، امیدواریم که از اون لذت برده باشین و کمی داستان صفحه انگشت گذاری رو براتون روشن تر کرده باشه، یادتون نره که ما رو از نظرات خودتون مطلع کنید ، مطمدن باشین که نظرات شما سوخت روحیه ما برای ادامه حرکت هستش.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن