تئوری موسیقیتکنیکرایگان

پدال های پیانو چکار میکنن؟

معرفی و نحوه کارکرد پدال های پیانو

پدال های پیانو چکار میکنن؟

یه راهنمای خلاصه از نحوه کار هر کدوم از پدال ها …

زمانی که تازه یاد میگیریم از کیبورد یا پیانو استفاده کنیم، عموما سرو کله زدن با کلاویه ها به تنهایی انقدری کلافمون میکنن که کار با پدال های پیانو رو میگذاریم برای بعد اما اگه فکر کردین قراره شاخ قول بشکنید!!! لازم نیست که خیلی نگران باشید، وحشت نکنید، نسبتا چیزای ساده ای هستن، بالاخره ما موزیسین هستیم این کارا برای ما مثل آب خودن می مونن … اینجا یه راهنما از کاری که پدال ها انجام میدن براتون میزارم (از دست چپ) که دیگه هیچوقت این قضیه فکرتون رو مشغول نکنه که پدال پیانو چکار میکنه …

پدال ساستین

پدال های پیانو : پدال ساستین
پدال های پیانو : پدال ساستین

 

اشتراک ویژه محصولات

پدال ساستین (در منتهی الیه سمت راست) پر کاربردترین پدال پیانو از پدال های پیانو هستش و همچنین برای اجرای بعضی قطعات، وجودی حیاتی داره. به این خاطره که پدال ساستین رو حتی روی کیبوردهای در حد مبتدی هم می­بینید. برای درک این موضوع که چکار میکنن، بد نیست که نحوه کارکرد مکانیکی پیانو رو درک کنید. اساسا، یه پیانو شامل مجموعه ای از تارهاست که با ضربه به کلاویه، چکش رو اون ها فرود میاد که باعث میشه به صدا در بیان. زمانی که کلاویه رها میشه، چکش به موقعیت اول خودش برمیگرده، روی تارهای قرار میگیرن، و باعث میشه که صدای نُت قطع بشه. برای جلوگیری از به صدا در اومدن نُت ها روی تارهای انتخاب نشده، به میله دَمپِر و میراگر روی تارها میشینه که صدای اضافه رو روی این تارها میکشه. زمانی که پای خودتون رو روی پدال ساستِین میزارید، دَمپِر از روی تارها برداشته میشه . نتیجه اینکه نُت ها حتی بعد از رها شدن کلاویه به زنگ خوردن ادامه میدن و به اینصورت هارمونیکی غنی تر به صدای کلی داده میشه که اون رو به عنوان رزونانس همدردی می شناسن و امروزه خیلی از پیانوهای دیجیتال این اثر رو دوباره سازی میکنن.

اشتراک ویژه گیتار

پدال ساستنوتو

پدال های پیانو : پدال میانی
پدال های پیانو : پدال میانی

 

حروف S.P، Sost. Ped یا ThP که روی برگ موسیقی نوشته میشن نماد این پدال از پدال های پیانو هستن، پدال ساستنوتو (پدال میانی)، پدالی هستش که بیشترین مقدار گنگی و سردرگمی رو ایجاد میکنه. اگرچه، از جهتی به پدال ساستین شباهت داره. زمانی که این پدال رو فشار بدین، فقط نُت هایی که در اون لحظه پدال اون ها گرفته میشه ساستین میشن، در حالیکه نُت های اجرا شده بعدی ساستین نمیشن. نُت های ساستین شده تا زمان رها شدن نُت ها ساستِین میشن. بعنوان مثال، این موضوع به نوازنده اجازه میده تا نُت های بِیس یا آکوردها رو ساستین کنه . روی اون ملودی های اِستکاتو بیاد.

پدال اونا کوردا

پدال های پیانو : پدال نرم
پدال های پیانو : پدال نرم

 

این پدال از پدال های پیانو در منتهی الیه سمت چپ قرار داره که بعضی وقتا اون رو به اسم پدال نرم هم میشناسن. دوباره، برای درک این موضوع که چکار میکنه، بد نیست که نگاهی به نحوه کار پیانو بندازیم. تارهای پیانوی آکوستیک عموما روی سوم های هر نُت دسته میشن و به صورت متحد تیون میشن تا صدایی غنی و پُر بسازن (همچنان این دلیل این موضوع هستش که پیانوهای آکوستیک در زمانی که تیون نباشن، چنان صدای وحشتناکی دارن. زمانی که کلاویه روی صفحه پیانو فشرده میشه ، اکشِن داخلی پیانو به سمت راست شیفت پیدا میکنه، به این صورت که چکش ها فقط به تار ضربه بزنن، در نتیجه صدای لطیف تری بوجود میاد.

پدال های پیانو
پدال های پیانو

 

در قدیم، این پدال از پدال های پیانو به شما کمک میکرد که چکش فقط به یک تار ضربه بزنن (بنابرین، اسمش به معنی یک تار هستش)- امروزه، به علت وجود مدودیت فضا در جعبه های پیانو، به دو تا تار ضربه زده میشه. این موضوع باعث میشه که حجم صدا پایین بیاد ولی تُن کلی تغییر نمیکنه.

روی پیانوی دیجیتال، این تاثیرات دوباره به صورت دیجیتالی دوباره سازی میشن. بعضی وقتا، وقتی که از یه صدای متفاوت استفاده میکنین، صدای مثل صدای تارها یا یه ارگ، میشه پدال هایی رو به گزینه های مناسب تری گماشت. مثل دوچرخه سواری یا رانندگی، درک چگونگی استفاده از پدال به کمی زمان و تمرین نیاز داره. اگرچه، دونستن نحوه کار اون ها نقطه شروع مناسبی هستش و زمانی که استفاده از اون ها دستتون بیاد (مثل دوچرخه سواری)، هرگز اون رو فراموش نخواهید کرد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن