آموزش گیتاراجزای گیتارتکنیکرایگانگیتار آکوستیکگیتار الکتریک

استفاده از پیک، انگشتان یا هر دو اون ها؟

استفاده از پیک و انگشت ها

استفاده از پیک، انگشت یا هر دوی اونا

یه سوال معمول که زیاد از ما پرسیده میشه اینه که باید با پیک اجرا کنم یا با انگشت هام؟ مثل خیلی چیزای دیگه توی موزیک، این موضوع هم به سلیقه شما برمیگرده. می خوام بگم که هیچ کدومشون از اون یکی سخت تر نیست، فقط اینکه سبک های مختلف برای اجرای موزیک هستن. توی این مقاله تفاوتهشاون رو براتون توضیح میدیم تا تا بهتون کمک کنیم انتخابی آگاهانه داشته باشین.

فِلَت پیکینگ یا فینگر استایل چی هستن؟

فِلَت پیکینگ برای اجرا به پلکتروم یا به اصطلاح پیک نیاز داره که یه وسیله صاف ساخته شده از پلاستیک، نایلون، چوب یا خیلی از مواد انعطاف پذیر دیگه هستش. این وسیله که بین انگشت اشاره و شصت قرار میگیره برای ضربه زدن به تارهای ساز تاری استفاده میشه، به طور معمول در اجرای گیتار، بانجو، ماندولین استفاده میشن. مواد سازنده، شکل و ضخامت پیک ها تنوع زیادی داره.

………………………………

اشتراک ویژه محصولات

سبک فینگر استایل از انگشت های دست راست برای ضربه زدن به تارهای روی ساز موسیقی استفاده میکنه. نقطه اتصال انگشتان شما می تونه نوک انگشت یا ناخن باشه. روی گیتار، شصت به صورت معمول مسئول تارهای چهارم، پنجم و ششم میشه، در حالیکه انگشت های اشاره، میانی و انگشت حلقه یا مسئول تارهای دوم و سوم و چهارم میشن یا اینکه تارهای اول، دوم و سوم رو به صدا در میارن.

اشتراک ویژه گیتار

تکنیک

از اونجایی که سبک فینگر استایل توانایی داشتن چهار تا پیک رو بهتون میده، اجرای بعضی از تکنیک های این سبک برای سبک فِلَت پیکینگ خیلی دشوار یا غیر ممکن هستش. بعنوان مثال، تکنیک آکورد- ملودی (ترکیب آکوردها و ملودی روی گیتار)، برنامه ریزی برای اجرای آهنگ ها توسط سبک فینگر استایل براحتی قابل اجرا هستش اما توسط سبک فِلَت پیکینگ به سختی قابل اجرا هستن. بعضی ترکیبات آکورد – ملودی نیازمند اجرای بِِیس لاین روی تارهای پنجم و ششم هستن، در حالیکه که نُت  ملودی روی تارهای اول، دوم و سوم اجرا میشه. اگر که فقط از فِلَت پیکینگ استفاده کنین، غیر ممکن هستش که بتونید بِیس لاینی اجرا کنین که ریتمی متفاوت از ملودی لاین داشته باشه.

به همین نحو، خیلی از آهنگ های فُلک رو فقط میشه با سبک اجرای فینگر استایل اجرا کرد، چرا که توی اکثر اون ها به این نیاز دارید که دو تا نُت (روی تارهایی که کنار هم نیستن) رو به صورت همزمان اجرا کنین. اضافه کردن المان های کوبه ای مثل چک زدن به گیتار زیاد توی این سبک موسیقی اجرا میشن. در ضمن اجرای سبک فینگر استایل راحت تر از فینگر استایل هستش.

در سمت دیگه سبک اجرای فِلَت پیکینگ به شما اجازه میده که تکنیک هایی مثل سوییپ پیکینگ رو راحت تر اجرا کنین. عموما، اجرای سریع با استفاده از پیک، راحت تر از فینگر استایل هستش. با این حال خیلی از نوازنده های گیتار می تونن خیلی سریع با انگشتانشون اجرا کنن، پس شاید این نکته آخر رو بتونید با تمرین زیاد برای افزایش سرعت انگشتانتون جبران کنین.

آهنگِ صدا

تفاوت اساسی در دو سبک اجرا، نوایی هستش که تولید میکنن. استفاده از پیک به شما صدای روشن تر و ثابت تری نسبت به استفاده از سبک فینگر استایل میده، به این خاطر که به هر حال پیک از یکسری مواد مصنوعی ساخته شده در حالیکه ضربه به تارها با قسمت های مختلف انگشت، صداهای متفاوتی تولید میکنه. این تفاوت در ثبات صدا به شدت روی قسمت های ریتم گیتار تاثیر میزاره، مخصوصا اگر که در حال اجرای نوایی به شدت کوبشی باشید. بعنوان مثال، اگر که در حال اجرا ریتم گیتار برای آهنگ فانک باشین، استفاده از پیک صدایی ثابت بهتون میده حالا چه اِسترام رو بالا کنید و چه اِسترام رو به پایین. با این حال، اگر که از انگشتانتون استفاده میکنید، اِسترام های رو به پایین شما صدایی متفاوت از اِسترام رو به بالا خواهند داشت، به این خاطر که اِسترام های رو به پایین از ناخن استفاده میکنن، در حالیکه اِسترام های رو به بالا به گوشت انگشت شما ضربه میزنن.

با اینکه ضربه زدن به تارها با بخش های مختلف انگشتان صداهای متفاوتی ایجاد میکنن، نمیشه گفت که این ایراد سبک فینگر استایل باشه. در واقع، داشتن صداهای متفاوت، به شما اجازه میده که دامنه وسیع تری از صورت های دینامیک رو ابراز کنین. البته درسته، با انگشتانتون می تونید صدایی ساکت تر داشته باشین، اما با استفاده از گوشت انگشتتون می تونید به صدای خیلی مِلوتری برسید.

اگر که بخوایم به صورت مختصر بگیم، اساسا فِلَت پیکینگ صدای ثابت تری داره اما اگر به اندازه کافی زمان بزارید و صداهای مختلف ممکن دیگه توی سبک فینگر استایل رو یاد بگیرید، سبک فینگر استایل می تونه دامنه وسیع تری از صداهای دینامیک رو به روی شما باز کنه.

بهترین در هر دو دنیا

روش هایی برای ترکیب هر دو سبک اجرا برای اجرا در بالاترین سرعت وجود داره، اولین روش به این نیاز داره که شما یاد بگیرید که چطور پیک رو به وسیله دستانتون به اخیار بگیرید. برای اینکه بتونید بین فِلَت پیکینگ و فینگر استایل سوییچ کنید، پیک رو به موقعیتی جابجا میکنید که هنوز کنترل اون رو به دست داشته باشین، اما توانایی شما در اجرای فینگر استایل هم محدود نشه. شخصا دوست دارم که پیک رو بین اولین و آخرین مفصل انگشت میانی خودم نگه دارم.

…………………..

می تونید پیک رو بین انگشتانتون هم نگه دارید.

…………………..

ممکنه به نظر دشوار بیاد که پیک رو از موقعیت اجرا به موقعیت نگه داشتن بین انگشتانتون در بیارید، اما با تمرین در مدت زمان نه چندان طولانی، اینکار به طبیعت شما تبدیل میشه.

روش دیگه به اسم هیبرید پیکینگ شناخته میشه، در حالیکه پیک رو نگه داشتین، هنوز هم انگشتان میانی، حلقه و انگشت کوچیکه شما آزاد هستن. این انگشت ها می تونن به تارها ضربه بزنن. اگر چه این تکنیک محدودیت های خودش رو داره ، به این صورت که شصت شما آزاد نیست (یک انگشت اساسی در سبک اجرای فینگر استایل هستش، اگر که بخشی از آهنگ رو دارید که توی اون باید از شصت استفاده کنید، به اولین روش سوییچ کنید یعنی که پیک رو بین انگشتانتون نگه دارید تا شصت شما آزاد بشه.

چرا از هر دو استفاده نکنیم؟

شخصا توصیه میکنم که استفاده از هر دو روش رو یاد بگیرید. چیزایی وجود دارن که  می تونید با فینگر استایل بدست بیارید ولی با فِلَت پیکینگ ممکن نیستن و بالعکس. با یاد گرفتن هر دو سبک، شما در هر دو دنیا بهترین خواهید بود. یاد گرفتن هر دو روش تکنیک هیبرید پیکینگ شما رو بهبود میده.

اگر چه، یاد گرفتن هر دو روش به زمان و تمرین زیادی نیاز داره. پس اگر که مدت زمان محدودی دارید، به اجرای گیتار متمرکز بشین، یه روش رو انتخاب کنین و برید دنبال اجرای موزیکی که به اجرای اون علاقه دارید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن