آموزش گیتارتئوری موسیقیرایگانسبک زندگیعضویت ویژه

آهنگ برتر گیتار آکوستیک : 10 تاشون رو با هم بررسی میکنیم

بررسی 10 تا آهنگ برتر گیتار آکوستیک

10 تا آهنگ برتر گیتار آکوستیک

بهترین آهنگ های گیتار آکوستیک در موزیک غربی

ما عاشق بحث و گفتگو هستیم، چند وقت پیش اینجا توی گیتاریتو داشتیم با دوستان بحث میکردیم که 10 تا آهنگ برتر گیتار آکوستیک توی موزیک غربی چی هستن؟ البته بگم که نظر دادن توی این بحث مثل قدم زدن توی میدون مین می مونه. برای شروع، اصلا چه آهنگ هایی، آهنگ گیتار آکوستیک محسوب میشن؟ آیا فقط باید اجرای گیتار آکوستیک و خواننده رو بشنویم؟ تازه قبلش باید سر این دعوا کنیم که اصلا کدوم آهنگ ها بهترین آهنگ توی تاریخ محسوب میشن؟ البته باید بدونید که ما اصلا از چالش واهمه نداریم، البته اینجا توی سایت J، خلاصه اینکه اینجا براتون 10 تا آهنگ برتر توی اجرای گیتار آکوستیک رو آوردم، اما دوست داریم که نظر شما رو هم بدونیم.

به یه روش کاملا منحصر به فرد: 10 تا آهنگ برتر تاریخ موزیک غربی

اول از همه، برای اینکه قضیه رو براتون روشن کنم، تصمیم گرفتیم آهنگ هایی رو بعنوان گیتار آکوستیک در نظر بگیریم که توی اون ها از گیتار آکوستیک بعنوان یه مولفه مرکزی و اصلی استفاده شده باشه.

اشتراک ویژه محصولات

آهنگ blackbird از گروه بیتلز

اشتراک ویژه گیتار

خیلی راحت میشد روی این قضیه شرط بست که یجایی توی این لیست اسم گروه بیتلز بعنوان یکی از اعضای آهنگ برتر گیتار آکوستیک میاد. پاول مَک کارتنی یه آهنگ نویس سطح مَستِر توی درک آهنهگ های آکوستیک هستش، موضوع آهنگش با بخش های موزیک آکوستیک زیبا و ظریف پوشش داده شده. ماکا در طول سال های کارش از گیتار آکوستیک های زیادی استفاده کرده بود، اما توی این تِرَک از از گیتار MartinD28 استفاده کرده، فقط زمانی که آهنگ رو زنده اجرا کرده از Epiphone Texan استفاده شده (البته هر دوی اون ها چپ دست هستن).

………………………

آهنگ Redemption Song از باب مارلی و وِیلِرز

آهنگ رِدِمپشِن سانگ آخرین آهنگ از آخرین آلبوم باب مارلی Uprising بود، در زمان ساخت آهنگ رِدِمپشِن سانگ از سرطان رنج میبرد و آهنگ تولید شده با همه سایر آثارش تا اون موقع در تضاد بود. به نظر میاد که فقط استفاده از گیتار آکوستیک و صدای خودش با مضامین و مرگ و میرا بودن خودش تلاقی داره.

………………………..

آهنگ   wish you were hereاز پینک فِلوید

این آهنگ برتر گیتار آکوستیک از پینک فِلوید خیلی شیه به آلبومی که اسمش رو از اون برداشته (اسم آلبوم هم همینه) در مورد عضو سابقشون Syd  Barret  هستش. آهنگ با گیتار آکوستیک شروع میشه، مشخصا از طریق رادیو اجرا شد و به نحوی توسعه پیدا کرد که بعنوان یکی از بهترین آهنگ های تمام دوران شناخته شد، صدای لرزان آهنگ به احتمال زیاد از گیتار D12-28 (مارتین D28 دوازده تاری) دِیو گلیمور میاد.

………………………………………..

آهنگ Blowing in The Wind از باب دِیلون

تعداد زیادی از آهنگ های باب دِیلون وجود دارن که میشد اون ها رو توی این لیستِ آهنگ برتر گیتار آکوستیک آورد اما این آهنگی که در موردش صحبت میکنیم رو میشه به عنوان معروف ترین آهنگ گیتار آکوستیک شناخت و بعنوان آهنگ معترض شناخته میشه، این تِرَک در آلبوم Freewheelin در سال 1963 از باب دیلون آورده شده، البته قبل از اینکه (بنا به دلایلی) به سمت گیتار الکتریک بره.

…………………..

آهنگ Lover, you Should’ve Come Over از جِف باکلی

این آهنگ از تنها آلبوم استدیوی کامل جِف باکلی یعنی Grace اومده. به نظر میاد که این آهنگ برتر گیتار آکوستیک در مورد تموم کردن رابطش با  رِبِکا مور نوشته شده باشه، مرکزیت این اهنگ روی بخش های ظریف گیتار آکوستیک هستش و تونسته که در همون زمان زیبا، خاص و در عین حال رعب آور باشه.

……………….

آهنگ Where Did You Sleep Last Night از نیروانا

اگر چه کاملا در لیست آهنگ های گیتار آکوستیک جای نمیگیره، این آهنگ برتر گیتار آکوستیک به راحتی در رده بهترین های این گروه قرار داره. این قطعه یه آهنگ فُلک سنتی که بعنوان آهنگ برجسته آلبوم توسط بلوز لِجِند لید بِلی معروف به شهرت رسید. زمانی که کورت کوباین با آهنگ محبوبش ولوِرین هاول در صدر جدول قرار گرفت. باهاتون شرط می بندم که موقع گوش دادن به این آهنگ مو به تنتون سیخ میشه …

……………………….

آهنگ  Teardrop از گروه مَسیو اتَک

توی این آهنگ ویژگی های بخش گیتار آکوستیک کاملا مشهود هستش، مشکل شما چیه؟ اوکی، ممکنه که من توی خیلی چیزا ایرادگیر باشم اما زمانی که یه آهنگ اینقدر خوب باشه، می تونید توی خودتون ببینید که من رو سرزنش کنین؟ توی این آهنگ برتر گیتار آکوستیک خطوط ظریف گیتار آکوستیک و ضرب های خالی، به آرومی تبدیل به یه ترکیب پیچیده میشن که در اون هر چیزی بجز ضرب ها بیرون ریخته میشن و شما این احساس رو دارید که انگار دارید توی فضا فرو میرید. یه قطعه گیتار آکوستیک از بریستول فاینِست.

……………………….

آهنگ Hurt از جانی کَش

یه آهنگ دیگه از هنرمندی که کلی آهنگ های گیتار آکوستیک داره، اینقدری آهنگ داره که نمی دونی کدوم آهنگ رو بعنوان آهنگ برتر گیتار آکوستیک انتخاب کنی، شاید آهنگ Hurt از کاور آلبوم ناین اینچ نِیلز تِرَک رو اتفاقی انتخاب کرده باشیم، اما به ندرت می تونید ببینید که جانی کَش چنینی عکس العمل عاطفی ای از خودش نشون بده و باهاش یه کیفیت ترسناک و زیبا رو در آهنگ بیاره که شادی هاش رو با اون جشن بگیرید و در فقدان های این نوازنده گریه کنید. جانی یه دستی هم به گیتارهای مارتین آکوستیک داشت اما اینطوری شناخته میشه که آهنگ های گیبسون J-200 رو اجرا میکنه.

…………………………..

آهنگ Rain Song از لِد زِپلین

دوباره، یه قطعه گیتار آکوستیک از گروهی که بیشتر برای برای کارهای شلوغ تر شناخته میشه، افسانه ها میگن که این قطعه بعنوان جوابی به این جمله از جورج هَریسون که میگفت این گروه هیچ بالادی اجرا نکرده اجرا شده. این آهنگ برتر گیتار آکوستیک یه بافت رویایی و آکوستیک داره که به نظر یه جواب خوبی به حذف جورج میاد (اگرچه هنوز هم یه جاهایی از بالاد کم داره …)

………………………..

آهنگ Hight & Dry از رادیوهِد

یکی از لحظات نادر توی گروه رادیوهِد که از آلبوم the bend’s در سال 1995 گرفته شده، مقدمه کوتاه آکوستیک شما رو به یه برش از راک خیلی زیبا راهنمایی میکنه. خیلی جالب اینکه این آهنگ برای آلبوم مقدمه رکورد شده بوده (یعنی آلبوم یابلو هانی)، اما گروه این آهنگ رو رد کرد چون به نظرشون خیلی شبیه به راد اِستیوارد شده بود.

………………

خلاصه که همینا، 10 تا از آهنگ هایی که ما حس میکردیم بهترین آهنگ های گیتار آکوستیک باشن که تابحال ضبط شدن، نظر شما چیه؟ چیزی بوده که ما جا انداخته باشیم؟ با ما موافق هستین یا نه؟ می تونید اینجا برامون پست بزارید و نظرتون رو به ما بگین …

متشکر

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن