تئوری موسیقیتنظیم و نگهداریرایگانعضویت ویژه

پدال گیتار : مشکلاتی معمول در هنگام استفاده از این وسیله

پدال گیتار من چه مشکلی داره؟

نکاتی مهم در تعمیر پدال گیتار

آیا سعی کردین که پدال رو یکبار خاموش و روشن کنید؟

زمانی که یه پدال گیتار جدید می خرید، هیجان زده هستین که محدوده صداهای مختلف اون رو تجربه کنید. شما به سرعت جلد اون رو پاره و پدال رو به صفحه پدال وصل میکنید، گیتار رو بردارید، یه نفس عمیق بکشید و الان دیگه می تو.نید اِسترام کنید … انتظار داشتین مثل ساعت براتون کار کنه؟ کور خوندید، ازش صدا در نمیادJ. الان دیگه اعصابتون بهم ریخته، الان کلافه هستین که چرا پدال دیلِی شما دیلِی نمیکنه یا اینکه چرا پدال ریورب دیگه ریورب نمیکنه، الان دیگه واقعا می خواین فحش بدین، بهتون حق میدم اما قبل از اینکه گیتارتون رو با تنفر روی زمین بندازین و پدال رو بزراید توی بسته که اون رو مرجوع کنید، یه چند دقیقه به خودتون فرصت بدین تا متوجه بشین که چه اتفاقی ممکنه افتاده باشه. مگه تعمیر پدال چقدر سخته؟؟

نکاتی در تعمیر پدال گیتار

با پدال ها و افراد زیادی سرو کار داریم که از ما سوال می پرسن :چرا پدال گیتارم کار نمیکنه؟ یا اینکه پدال گیتارم روشن نمیشه ، با خودمون گفتیم که شاید خوب باشه یه سری نکات رو با اون هایی که فکر میکنن پدال گیتارشون خرابه در میون بزاریم، احتمال زیادی وجود داره که پدال خراب نباشه، و یه چیز دیگه داره براتون مشکل درست میکنه. اینجا نکات مهمی که در کار با پدال به نظر معیوب، باید بدونین رو بهتون میگیم.

اشتراک ویژه محصولات
  1. اصلا پدال رو وصل کردین؟؟

اتصال پدال گیتار

اشتراک ویژه گیتار

به نظر سوال احمقانه ای میاد اما بعضی وقتا ممکنه که فقط پدال به درستی وصل نشده باشه. اگر هر دو فیش به درستی متصل نباشن؛ پدال گیتار به درستی کار نمیکنه. در صوتی که فیش انتهای سمت گیتار به درستی متصل نشده باشه، پدال روشن نخواهد شد، در غیر این صورت به عنوان ورودی شناخته میشه.

مهمه که به یاد داشته باشین، پورت ورودی در انتهای پدال جدید به دلیل نو بودن خیلی سفت هستش، پس زمانی که فیش رو به داخل فشار میدیدن، ممکنه فکر کنین که اون رو بدرستی وصل کردین، در صورتی که اینطور نیست، مطمئن بشین که اون رو بدرستی فشار دادی! من خودم چند بار این اشتباه رو مرتکب شدمJ. وقی یه مدت ازش استفاده کنین این کار راحت تر میشه اما برای این طراحی شده که فیش رو سر جای خودش نگه داره به همین خاطر می تونه یه مقدار سفت باشه. مطمئن بشین که هر دوی ورودی (انتهای سمت گیتار) و خروجی (انتهای سمت آمپلی ) بدرستی متصل هستن.

2.تموم شدن باتری

تموم شدن باتری پدال گیتار

این یه مشکل نسبتا معمول هستش، باتری های تموم شده توی پدال گیتار به این معنیه که هیچ برقی به پدال نمیرسه و در نتیجه سیگنالی نخواهید داشت. همین قضیه برای برای پدال های اکتیو روی پدال هم صادقه. باتری های 9 ولتی یا هر نوع باتری دیگه برای این قضیه خیلی غیر قابل اتکا هستن و می تونن که چند ساعت بیشتر عمر نداشته باشن. حواستون باشه که باتری دلیل مشکل شما نباشه، در این صورت می تونید باتری رو عوض کنید و مطمئن بشید که بهتون کمک میکنه یا نه.

یه توصیه، اگر که باتری روی گیتار باشه و هر دو فیش متصل باشن، اینطوری باتری خالی میشه، دلیلش قابلیت ذخیره باتری هستش، ممکنه که با پدال جدیدتون بترکونید و برای چد ساعت گیتارتون به صفحه پدال متصل باشه و خب، چند ساعت کافیه تا بتونه باتری 9 ولتی رو خالی کنه و به همین خاطره که خوبه همیشه باتری یدک داشته باشین! این موضوع من رو به توضیح مورد بعدی میرسونه.

  1. مطمئن بشید که از منبع قدرت مناسب استفاده کنید

منبع تغذیه پدال گیتار

اگر تصمیم گرفتین که از شر باتری های 9 ولتی خلاص بشین (که شدیدا توصیه میکنم اینکار رو بکنید) و اون رو با یه منبع تغذیه دیگه جابجا کنید، مطمئن بشین که دارید از یه منبع مناسب استفاده میکنید!! اگر که منبع قدرت شما با پدال گیتار همراه نباشه، این احتمال وجود داره که شما در انتخاب منبع تغذیه اشتباه کرده باشین.

اگر که پدال گیتارتون به باتری های 9 ولتی مستقیم نیاز داره، مطمئن بشین که از یکیشون استفاده میکنید! متصل کردن یه منبع 12 ولتی در زمانی که فقط به 9 ولت قدرت نیاز دارید، واقعا می تونه به پدال صدمه بزنه، پس حواستون باشه.

اما برای میلی آمپرها و جریان، مطمئن بشین که منبع نیروی شما قدرتی برابر یا بیشتر از چیزی که نیاز دارید برای شما فراهم میکنه. در واقع توی همین سایت یه مقاله در مورد منبع تغذیه برای پدال داریم که اگر در مورد این چیزا مشتاق باشین، می تونه انتخاب خوبی برای مطالعه باشه.

قطبیت منبع برق DC خودتون رو چک کنید، پدال گیتار شما یا به قطب مثبت (+) نیاز داره یا به قطب (-).  پدال و منبع تغذیه قطبیت رو مشخص میکنن. به دنبال این نماد بگردین تا بهتون بگه در کدوم قطب هستین.

  1. در زنجیر مشکلی وجود داره

زنجیر پدال گیتار

اگر که مثل من باشین و تو یه زنجیر پدال گیتار های زیادی رو با استفاده از کابل ها و لیدها  به هم متصل کرده باشین، همیشه ممکنه که یه اتصال شُل بشه. اگر که صفحه پدال شما قبل از اتصال جدید به خوبی کار میکرده، ولی الان به نظر میاد که باهاتون همراه نیست، این احتمال وجود داره که به طور تصادفی یه اتصال رو شُل کرده باشین، یا اینکه یه مشکلی ماه ها ها نوی صفحه وجود داشته و الان تصمیم گرفته که خودش رو نشون بده.

کابل های خودتون رو تست کنید و هر پدال گیتار رو به صورت انفرادی بررسی کنید تا ببینید که چه چیزی ممکنه باعث بروز مشکل شده باشه. ممکنه یه فیش خراب داشته باشین، یه کابل مشکل داره یا اتصالی نا مناسب به پدال کناری. تمام مسیر رو توی صفحه پدال چک کنید.

5.دستگیره ولوم خاموش باشه

دستگیره ولوم پدال گیتار

جدا، این اتفاق همیشه ممکنه که رخ بده و من همیشه قبل از اینکه ولوم رو چک کنم دو تا فحش به پدال گیتار میدم. پدال ولوم هم همینطور، پس مطمئن حواستون باشه که موقع اجرا این مورد از نظرتون دور نمونه،

بعلاوه، مطمئن بشین ابتدای پدال های سورپرِسور روی خیلی بالا تنظیم نشده باشن، این موضوع می تونه باعث بشه که صدا به حالت سکوت بره یا اینکه حداقل عجیب به نظر برسه، پدال رو به تنهایی تست کنید.

  1. دستور العمل ها رو بخونید

دلیلی برای وجود دستور العمل ها وجود داره! اگر که دستور العمل استفاده همراهشون بود، سعی کنید که اول اون ها رو مطالعه کنید تا دقیقا بدونید که چطور از پدال استفاده کنید که این موضوع ما رو به یه سمت دیگه میبره …

یکی از پدال گیتار هایی که می تونه چندین مشکل برا شما بوجود بیاره، پدال لوپِر هستش، مخصوصا اگر که قبلا از یکیشون استفاده نکرده باشین!!!

اینجوری بگیم که بعنوان مثال اگر زمان بندی مناسبی نداشته باشین، حسابی زجرتون میدن.

نتیجه گیری

لیستی که ارائه کردیم یه لیست خیلی عمیق و کامل نبود، وارد قطعات و بخش ها الکترونیکی نشدیم، نمی خواستیم با این کار جواز موشکافی و تکه تکه کردن پدال هاتون رو امضا کنیم. اگر با مشکلاتی ورای چیزایی که اینجا گفتیم مواجه شدیم، سعی کنید که با تولید کننده تماس بگیرید، شاید مشکل شامل گارانتی بشه یا اینکه حداقل یه مرکز خدمات پس از فروش داشته باشن که بتونه یه نگاهی به پدال بندازه، مطمئن باشین خیلیاشون خوشحال میشن که بتونن بهتون کمک کنن.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن