آموزش گیتاراجزای گیتارتئوری موسیقیرایگان

آناتومی گیتار

آناتومی گیتار

یه راهنمای ساده برای معرفی اجزای مختلف گیتار

برای یه فرد مبتدی، موزیک به تنهایی یه دنیای وحشت انگیز هستش، یک زبان گیج کننده یا حداقل اینطور به نظر میاد. واقعیت اینه که، مثل همه چیزای دیگه، وقتی که اسم چند تا چیز مختلف و نحوه کار اون ها رو بدونید، به نحو شگفت انگیزی چیزای ساده ای میشن. در مورد بخش های مختلف سازی که اون رو اجرا میکنید هم میشه این حرف رو زد، بعنوان مثال بخش های مختلف گیتار …

گیتار یه مثال عالی برای این قضیه هستش، اگر که تازه شروع بع اجرای گیتار کرده باشین، ممکنه که فرق دکمه کمربند و قطعه دم رو ندونید، اینجا یه راهنمای ساده در مورد آناتومی گیتار براتون آماده کردیم که دونستن این چیز ها رو برای شما خیلی ساده تر میکنه، به صورت که توضیح می دیم بخش های مختلف گیتا چی هستن و چی کار میکنن.

بخش های اساسی گیتار آکوستیک و الکتریک

اشتراک ویژه محصولات

……………

اشتراک ویژه گیتار
  1. بدنه

…………………

میشه اینطور توصیف کرد که بدنه گیتار، بخش منحنی گیتار هستش که در هنگام اجرا خودش رو به بدن شما تکیه میده و در هنگامی که به صورت معمول اِسترام می کنید در زیر تارهای گیتار میشینه. در گیتارهای آکوستیک، بدنه گیتار تو خالی هستش و توی گیتار های الکتریک، می تونن تو خالی ، شبه تو خالی و تو پُر باشن.

  1. گردن

…………….

یه بخش اصلی دیگه از گیتار، گردن هستش. و همون طوری که می دونید، یه بخش بلند نازک هستش که اون رو با دست چپ خودتون می گیرید، به این صورت که بتونید به هنگام اجرا تارها رو به اون فشار بدین.

  1. صفحه انگشت گذاری

…………………….

این بخش از گردن هستش که مستقیما در زیر تارها قرار داره. به نحوی شکل گرفته و علامت گذاری شده که بشه برای رسیدن به نُت های بخصوص تارها رو به اون فشار داد.

متریال های مختلفی برای ساخت صفحات انگشت گذاری وجود دارن اما چوب های معمولی که از اون ها استفاده میشه، افرا و چوب رُز هستن.

  1. فرِت ها

…………………

فرِت ها قطعات کوچک فلزی هستن که در عرض گردن قرار گرفتن. در اصل، اون ها با کوتاه کردن مسیر ارتعاش تار، بهشون کمک میکنن، اما تعیین طول مطابق با نُت های سفید هستش، این یعنی که هنرمند در هنگام اجرا به این نیاز نداره که جای دقیق نُت رو بدونه، دقیقا مثل سازهای بدون فرِت مثل ویولن.

  1. اینلِی ها

……………..

اون ها نماد ها و علامت های دکوری هستن که روی صفحه انگشت گذاری تنظیم شدن. اون ها می تونن نقاط ساده ای باشن که فرِت های سوم، پنجم، هفتم، نهم، یازدهم یا حتی ترکیب خاصی از اون ها رو نشون بدن، یا اینکه یه طراحی دکوری پیچیده داشته باشن.

  1. سر دسته

……………

در انتهای گردن، سردسته رو می بینید. سردسته یه قطعه در انتهای گیتار هستش که همه تارها به اونجا ختم میشن. خانه همه قطعاتی هستش که برای تیون کردن گیتار از اون ها استاده میکنید، به اون قطعات میگن ….

  1. تیونِرها/پِگ های تیونینگ/ماشین های سردسته

……………..

اون ها قطعاتی هستن که برای تیون کردن گیتار اون ها رو می چرخونید. بخش کلید که به پِک یا گوشواره ها وصل شده، روی اونایی که تار روی اون زخم میشه و سفت و شُل کردن اون ها تنش روی تارهای رو تغییر میده، که در نتیجه تغییر در پیچ صدا رو به همراه داره.

  1. تیغه سردسته

…………………

در نقطه ای که گردن گیتار به سردسته متصل میشه، تارها از یک تکه عموما چوب (می تونه از جنس پلاستیک یا استخوان هم باشه)، شیار دار گذر میکنن که که بهش تیغه سردسته گفته میشه.

به طور موثر، تیغه سردسته تعریف میکنه که بخش قابل اجرای تارها (بخش های که به هنگام اِسترام کردن ارتعاش میکنن) در کجا، شروع یا تمام بشه، به این بستگی داره که چطور بهش نگاه کنید …

9.دکمه های کمربند

……………………….

اینجا هیچ رازی وجود نداره – این ها پین های فلزی هستن که بند رو به اون ها میندازید. خیلی ساده هستش، اگرچه محصولاتی مثل قفل کمربند وجود داره که که می تونن حمایت بیشتری از کمربند رو به شما پیشکش کنن.

  1. پُل

……………………

پُل روی گیتار قطعه ای هستش از تارهای گذر کرده از تمام گردن و بدنه در انتهای گیتار حمایت میکنه. کارش اینه که به عنوان یک عضو ارتعاش تارها رو به بدنه انتقال بده و البته در مورد گیتار آکوستیک، اون ها رو تشدید کنه.

روی خیلی از گیتاری الکتریک، ارتفاع پُل قابل تنظیم هستش که به ترتیب، فاصله بین تارها و صفحه انگشت گذاری رو تغییر میده، این فاصله اکشِن نام داره.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن