آموزش گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگان

افق دید موزیکال خودتون رو توسعه بدین

پیشروی در موسیقی : افق دید موزیکال

افق دید موزیکال خودتون رو توسعه بدین

بدنبال ورای حالت نورمال خودتون باشید

در زندگی اکثر نوازنده ها لحظه ای پیش میاد که متوجه یه حقیقت ساده میشن. برای اینکه پیشرفت کنین و در استفاده از ساز موسیقی مورد انتخاب خودتون به استادی برسید، باید به نحوی که شاید دوست نداشته باشید به اجرای موزیک بپردازید. نوازندگی همش در مورد توسعه مهارت به عنوان موزیسین هستش و این یعنی که باید مهارت های خودتون رو توی صفحه انگشت گذاری توسعه بدین.

از تمرین مورد علاقتون فرا تر برید و قالب شکنی کنید

همه ما ژانرهای مورد علاقه خودمون رو برای اجرا داریم، حتی اگر که بخوایم ورای اون نگاه کنیم، همه ما آهنگ ها، آلبوم ها و نوازنده هایی رو داریم که بهشون گوش میدیم چون چون قطعاتی رو تولید میکنن که شاید با زندگی ما هماهنگ باشه. بعنوان مثال، موزیکی که در ساعت 3 صبح بعد از یه رانندگی طولانی بشنوید شاید از موزیکی که قبل از باشگاه ورزشی به اون گوش میدین متفاوت باشه، اما اکثر مردم تمایل دارن به چیزی گوش بدن که بهش علاقه دارن و به همون هم می چسبن.

اشتراک ویژه محصولات

این رویکرد هیچ مشکلی نداره اما به این توجه کنین که چندین میلیون ساعت آهنگ در دنیا وجود داره، و شما ممکنه که چه چیزایی رو از دست داده باشین. حتی با اجرای یه بخش کوچک از موزیک، مطمئا متوجه خواهید شد که کلی آهنگ اون بیرون وجود دارن که شاید اصلا نددونید که وجود داشته باشن. اگر به دنبال یک الهام میگردین شاید بد نباشه که spotify یا SoundCloud رو یه چک کنید.

اشتراک ویژه گیتار

از نقطه نظر موزیسین ها بهش نگاه کنین، هر چه قدر در محدوده وسیع تر و ژانرهای بیشتری به موزیک گوش بدین، موزیک رو بهتر درک خواهید کرد و راحت تر می تونید المان های اون موزیک رو به کار خودتون وارد کنین، اینجا یکسری نکاتکلیدی در وسیع کردن افق دید موزیکال رو به شما پیشکش میکنیم با این امید که بتونیم با اینکار باعث الهام بخشی به شما در ادامه کارتون بشیم.

  1. نکات مشابه رو پیدا کنین

پشت نُتِیشِن موزیکال، نوای گیتار و صدای خواننده، ژانرهای موزیکال کاراکترهای محرک مشابه زیادی دارن. بعضی موزیک ها می خوان که شما رو به حرکت در بیارن، بعضی از موزیک ها اهداف بالایی دارن و به شما الهام میدن، بعضیاشونم می خوان که با شما اوقات خوشی رو بگذرونن.

ممکنه که یه طرفدار پروپاقرص سبک جاز باشین، یا ماینکه سبک متال، اما سعی کنید اونجاهایی رو پیدا کنید که سبک های مختلف از یه کرباس ساخته شده باشن، این موضوع شناخته شده هستش که قدیما نوازنده های بِیس توی گروه های متال، طرفدارهای هیپ هاپ بودن یا اینکه یه نوازنده گیتار از هر سبکب که خواستین رو به ما نشون بدین که یه مقدار بلوز هم اجرا نمیکنه.

شاید متوجه استفاده از پدال هایی بشین که قبلا اصلا به اون ها فکر هم نمیکردین، می تونم باهاتون شرط ببندم که پدال 3Boss OD- توی خیلی از ژانرها استفاده شده و نو هر ژانر هم کمی با بقیه ژانرها تفاوت داره.

  1. تفاوت ها رو پید کنین

روی دیگر سکّه اینه که تفوت های ژانرهای مختلف رو از هم شناسایی کنین، بالاخره از چیزهایی که اون ها رو درک نمیکنید می تونید چیزای زیادی یاد بگیرید. گوش دادن به انواع موزیک با یه گوش منتقد، به شدت می تونه توی پیشرفت شما تاثیر گذار باشه. درامِر چار میکنه؟آهنگ ها چطوری چیده میشن؟ تولید به چه نحوی هستش؟ اینطور نیست که شما بخواین سبک اون ها رو تقلید کنید – شاید که اصلا اون ها رو دوست نداشته باشین – اما قطعا این رویکرد باعث میشه که به تکنیک های خودتون فکر کنید. شاید کمی تفوت در نحوه اجرای ساز موسیقی یا یه ساز موسیقی متفاوت یه چیز کاملا جدید رو بوجود بیاره. بعنوان مثال اگر که یه درامِر باشین، شاید بد نباشه که روی درام ماشین ها و سَمپِلِر ها بیشتر دقت کنین.

  1. بین خطوط بخونید

حتی اگر که المان های موزیکال رو هم کنار بزاریم، قطعا با گوش کردن به سایر سبک ها می تونید توانایی نوستن و تولید آهنگ خودتون رو توسعه بدین. بعنوان مثال، اگر می خواین بدونید که چطور به آرومی یه ضرب رو بسازین و اون رو بندازید، باید به موزیک کلاسیک گوش داده باشین، اگر که باور ندارید به آهنگ مارس از Holst’s The Planets گوش بدین، بالعکس اگر که لیریک های شما به کمی کار نیاز داشته باشن، شاید بد نباشه که به آهنگ های خوب هیپ هاپ گوش بدین. الهام در همه جا وجود داره، شما فقط باید برید و اون ها رو پیدا کنید.

  1. باز تفسیر

یه حقه زیبا، که بار ها هم انجام شده، اینه که یه آهنگ رو از یه ژانر بخصوص بگیرید و اون رو برای یه سبک کاملا متفاوت باز سازی کنین، می تونید به آهنگ کاور You Got The Love از فلورِنس و ماشین در این زمینه گوش بدین.

این یه راه عالی برای ساخت آلبوم و سبک مخصوص به خودتون هستش، در همین حین توانایی موزیکال خودتون رو هم به رخ میکشید، حرف من رو باور کنین، کار خیلی لذت بخشی هم هستش.

  1. ذهنتون رو باز کنین

شاید آخرین حقه و واضح ترین اون ها این باشه که: ذهنتونرو باز کنین! هیچ وقت نمی دونید که اگر به نگاه کردن ادامه بدین ممکنه به چه جواهری برسید. یه نصیحت خوب از طرف برادر کوچکتون، اگر که از برنتامه های پخش آنلاین مثل Spotify استفاده میکنید، حتما از قابلیت توصیه (recommendation) و کشف (discovery) اون ها بهره ببرید. برنامه اسپاتیفای یه قابلیت داره که هر هفته یه لیست پخش جدید براتون میسازه، لیستی که پر از آهنگ هایی هستش که فکر میکنه از اون ها خوشتون بیاد، این لیست رو با توجه به تاریخچه آهنگ هایی که تابحال بهشون گوش کردین انجام میده. پیداش کنین ممکنه که زندگیتون رو تغییر بده.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن