آموزش گیتار

10 ساز موسیقی برای کودکان که باعث توسعه ذهنشون میشه

مشاوره انتخاب ساز موسیقی برای کودکان

 

10 ساز موسیقی برای کودکان

ساز موسیقی برای کودکان
ساز موسیقی برای کودکان

کی نمی خواد که وقتی بزرگ شد یه راک استار باشه؟ این رو همه می دونن که همه چیز در کودکی خوب یاد گرفته میشه. توسعه مغز و مهارت های توسعه یافته اجتماعی یجوری به اجرای یه وسیله موسیقی وصل شده. پس اگه که امیدوارید که کودکتون موتزارت بعدی باشه یا اینکه فقط به عنوان طرح کلی برای خلاقیتشون برنامه ای نیاز دارید، این لیستِ ساز موسیقی برای کودکان که می تونن اجرا کنن و دوسش داشته باشن رو چک کنین.

  • پیانو/کیبورد

ساز موسیقی برای کودکان پیانو
ساز موسیقی برای کودکان پیانو

خیلی از ما بزرگ‌سال‌ها یادمون میاد که والدینمون مجبورمون می­کردن که درسای پیانو رو یاد بگیریم و تک‌نوازی کنیم، که باعث می‌شد علاقه­ مون رو جای دیگه خرج کنیم. در واقعیت، همش مربوط به نوع رفتار و تشویق هستش. چیزی که برای بچه‌ها دیدنش سختِ این‌که یادگرفتن پیانو یا کیبورد خیلی خاصه چون پایه خیلی از چیزا تو موزیک رو میسازه. یکی از معدود وسایلی هستش که همه المان‌های موزیک (ملودی، هارمونی، ریتم، و دینامیک‌ها) می تونن توی هر سطح پیچیدگی ابراز بشن. نه‌تنها اون، اینم هست که یاد گرفتنش خیلی مشخصه (می­تونین فقط با فشردن یه کلید اجرا کنین) و برای بچه های یه پله ترقی میشه که به سمت وسایل دیگه برن.

  • گیتار

ساز موسیقی برای کودکان گیتار
ساز موسیقی برای کودکان گیتار

بعد ازساز موسیقی برای کودکان پیانو، گیتار محبوب‌ترین وسیله برای یادگرفتن توسط بچه‌های هستش. خیلیا به نوازنده‌های محبوبشون نگاه میکنن و می خوان که از اونا تقلید کنن. مثل پیانو، گیتار هم، یه وسیله پایه ای دیگه هستش که این مزیت رو هم داره که می تونین آهنگ های آشنا رو به راحتی باهاشون یاد بگیرین. گیتار فقط پایه موزیک رو بهشون یاد نمیده، بهشون کمک هم میکنه تا زِبَردستی خودشون رو توسعه بدن که می تونه به سایر وسایل موسیقی و جنبه های زندگی هم اعمال بشه.

  • گیتار بِیس

ساز موسیقی برای کودکان گیتار بِِیس
ساز موسیقی برای کودکان گیتار بِیس

اغلب از ساز موسیقی برای کودکان گیتار بِیس اونقدری که باید قدردانی نمیشه، اما توی خیلی از بندها یه نقش بنیادی بازی میکنه. ما اغلب فکر می‌کنیم که نوازنده‌های بِیس توی پس‌زمینه، خط رو می­کشن پایین. وقتی که به کنسرت میریم یا به موزیک روی اِسپیکِر­ها یا هدفن­ها گوش میدیم، این بِیس هستش که به آهنگ عمق میده. بِیس شبیه به گیتار تیون میشه فقط اینکه بجای شش تار ، کودک شما فقط با چهار تار کار میکنه و کل وسیله رو قابل کنترل تر میکنه. برای اجرای بِیس لازمه که انگشت ها کمی توسعه پیدا کنن، پس با شروع از یه وسیله کوچیک تر مثل گیتار، اوکوله­له، سِلو یا ویولن ممکنه برای یه نوازنده بِیس آینده نقطه خوبی باشه. نوازنده های حرفه ای، میگن که یه نوازنده باس خوب هیچوقت بدون فعالیت سنگین بدنی نمیشه چون یه وسیله پرطرفدار برای اجرای زنده هستش.

  • اوکوله ­له

ساز موسیقی برای کودکان اوکوله له
ساز موسیقی برای کودکان اوکوله له

نکته جالب در مورد این وسیله اینه که سایز کوچیکی داره. اوکوله­ له های مبتدی یه اندازه بی نقص برای بچه ­ها دارن و برای یاد گرفتن چند تا آکورد و اجرای چند تا آهنگ آشنا تو مدت زمان کوتاه عالی هستن. بیاین منصف باشیم، بر خلاف بعضی از وسایل دیگه که توصیه می­کنیم، نسبتا ساز ساکت­تری هستش، که اگه مجبورید برای ساعت­ها به اجرای کودکتون گوش بدین، یه انتخاب خوب محسوب میشن.

  • درام ها

ساز موسیقی برای کودکان دِرام
ساز موسیقی برای کودکان دِرام

والدین عموما می خوان که بچه هاشون ساکت ­تر باشن، نه اینکه بلندتر، اماساز موسیقی برای کودکان درام­ انقدر باحال هستن که می­تونن برای پرخاشگری بچه­ها و نوجوان­ها عالی باشن! مربی­های درام به کودکان ریتم رو یاد میدن که برای همه موزیک ها یه عضو اساسی محسوب میشه. با درام­ها همه چیز، حول ریتم ساخته شده و دانش آموزان درام لزوما نیاز ندارن که هارمونی یا یه وجه بخصوص از تئوری موزیک رو یاد بگیرن که کلی ذهن رو درگیر میکنه و می تونه یه ترمز برای دانش آموزای موزیک باشه. یه خبر خوب برای والدین امروز: امروزه یسری کیت­های درام الکترونیک اومده که خیلی ساکت­تر هستن و کودک شما با استفاد ه از هِدفُن اجرا میکنه و میشنوه.

اینجوری تمام مزیات درام رو به نوازنده­ها میده و می تونن که با هدفن­ها تمرین کنن، هدفن­ها یکی از پرسر و صداترین وسایل موسیقی رو به ساکت­ترین وسایل تبدیل کردن!

  • رِکوردِر، فلوت / یا کلارینِت

ساز موسیقی برای کودکان فلوت/کلارینت
ساز موسیقی برای کودکان فلوت/کلارینت

بخوایم از لحاظ تکنیکی حرف بزنیم، یکی از ساده ترین سازهای بادی که می­تونیم انتخاب کنیم،ساز موسیقی برای کودکان ریکوردِر هستش. خیلی از مدارس، کلاس های ریکوردِر گروهی دارن و یه جدول انگشت گذاری ساده می تونه برای والدین کافی باشه تا به بچه هاشون آموزش بدن. بیشتر معلم ها از ریکوردِر به عنوان وسیله ورود به فلوت یا کلارینِت استفاده میکنن، جفتشون از سیستم انگشت گذاری مشابه استفاده میکنن. ریکوردِر رو خیلی راحت میشه با خودتون حمل کنین و تکنیک های مقدماتی مهم سازهای بادی مثل تنفس و جایگیری انگشت رو بهتون یاد میدن. وقتی که بچه مدتی رو با ریکوردِر گذروند می تونه که به سازهای مشکل تر مثل فلوت یا کلارینِت، یا سایر سازهای بادی حمله کنه.

  • ساکسیفون

ساز موسیقی برای کودکان ساکسیفون
ساز موسیقی برای کودکان ساکسیفون

ساز موسیقی برای کودکان ساکسیفون،یه وسیله بادی دیگه هستن که بین دانش آموزهای موزیک پر طرفدار هستن. تطبیق پذیری اون رو به یه وسیله مناسب تبدیل کرده و جایی بخصوص در ژانرهای مختلف مثل راک، بلوز و جاز برای اون باز شده! ساکسیفون ها در ابعاد مختلف وجود دارن که شامل سوپرانو، آلتو، باریتون هم میشه، و با فلوت و کلارینِت یه تقاطع میسازه.

  • کاخِن یا درام های دستی

ساز موسیقی برای کودکان کاخِن
ساز موسیقی برای کودکان کاخِن

ساز موسیقی برای کودکان کاخِن، یه وسیله ضربه ای هستش که داره به آرومی به بسیاری از ژانرهای موزیک ورود پیدا میکنن. یه محدوده وسیع از صداها رو تولید میکنن و می تونن که با دست خالی، شونه یا چوب اجرا بشن. صداش شبیه به یه کیت فول درام هستن و صدای باس پایین (وقتی به وسط صوت ضربه بزنین) یا صدای خرناس بلند تر (وقتی که به لبه ها ضربه بزنین داره. بهتر از همه، یه وسیله نسبتا سبک وزن و جمع و جوره، پس حرکت دادنش راحته و اگه نخواستین ازش استفاده کنید، راحت میشه جمعش کرد.

  • ویولن

ساز موسیقی برای کودکان کاخِن
ساز موسیقی برای کودکان کاخِن

ساز موسیقی برای کودکان ویولن،مطمئنا ویولن نرخ منحنی آماری تندتری در میان بعضی از وسایل دیگه لیست داره. به این خاطره که اجرای ویلن نیازمند زِبَردستی دستی و یه گوش خوب برای هستش، تا تُنِیشِن هم به طور هم زمان توسعه پیدا کنه. اگه که کودکتون بتونه راهش رو توی مرحله مقدماتی پیدا کنه، اونوقت دیگه توی مسیر پیدا کردن زیبایی پیچیده این وسیله هستش.

  • دیجرِیدو

ساز موسیقی کودک دیجریدو
ساز موسیقی کودک دیجریدو

ساز موسیقی کودک دیجریدو، یکی از راحت ترین سازهای بادی برای یاد گرفتنه، دیجریدو یه وسیله عالی برای بچه ها و بزرگسال ها هستش. بدون هیچ قسمت متحرک، اِسلاید یا کلیدی، دیجِردیو یه وسیلست که نیازمند به کارگیری تکنیک های زبان، گونه، شکم، گلو و عضلات صدا هستش. خیلی از کودکان نوازنده دیجریدو از اجرای اون لذت می برن و عشق میکنن که یاد بگیرن صدای حیوانات مختلف رو با وسیله تقلید کنن. یاد گرفتن وسیله یه هماهنگی عالی بین نفس، ریتم و زمانبندی به وجود میاره.

کلی ساز موسیقی برای بچه ها داشتیم که یاد بگیرن!

یه محدوده وسیع از وسایل مختلف اون بیرون هست، و این مقاله فقط سطح رو خراش انداخت، شما یا کودکتون چه وسایل ضربه ای رو انتخاب کنین، چه وسایل تاری یا بادی رو انتخاب کنین. ما شما رو به عنوان والدین تشویق میکنیم که به کودکتون اجازه بدین، اونجا که قلبشون به دنبالشه رو کشف کنن. به کودکتون فرصت بدین که به بخش خلاقشون فرو برن تا بزارن که هنرمند درونشون بدرخشه.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن