آموزش گیتاررایگان

آموزش گیتار زدن برای هنر جویان مبتدی بخش 3 (متن+ویدیو)

آموزش گیتار زدن

آموزش گیتار زدن برای هنر جویان مبتدی

چطور اِسترام کنیم

به این ویدیو از مجموعه آموزش گیتار زدن خوش اومدین. توی این درس می خوایم به این موضوع بپردازیم که چطور از دست پیک کننده خودمون برای درست اِسترام کردن استفاده کنیم. اینکار کمک میکنه که مطمئن بشین تمریناتتون کافیه، خطر صدمه دیدن رو کم میکنه و تو پیشرفتتون توی درس های بعدی بهتون کمک میکنه

آموزش گیتار زدن استفاده از پیک

من پیشنهاد میدم که ار پیک استفاده کنین، اما اگه پیک می تونین از شصت و انگشت اشارتون برای اِسترام کردن استفاده کنین. بعضی از چیزایی که توی این ویدیو از مجموعه آموزش گیتار زدن پوشش میدیم به خود افراد مربوطه، مثلا اینکه چطور پیک دست بگیریم یا زاویه اِسترام کردن چی باشه.

گرفتن پیک: راحت ترین راه برای پیک دست گرفتن که شصتتون رو خیلی طبیعی بزارید روی اون و با انگشت اشاره بیاین روی پیک، طبیعی بگیریدش. انگشت شما ممکنه که خم بشه، ممکنه که موازی با پیک باشه، یا یه ور دیگه خم بشه. می تونید هم که با دوانگشت بگیریدش و کنترل بیشتری بهش بدین. کنترلتون روی گرفتن پیک رو آزمایش کنین و ببینین که تو چه حالتی از همه راحت تر هستین.

زاویه پیک: چیز فردی دیگه که در موردش صحبت میکنیم زاویه ایه که پیک به خودش میگیره. بیشتر نوازنده­ های تازه­ کار موقع اِسترام کردن پیک رو با زاویه به سمت پایین میگیرن، در حالی که بعضی از مردم پیک رو موازی با تارها میگیرن و تعداد کمی هم به سمت بالا میگیرنش. تا وقتی که خودتون انتخاب کنین تو چه زاویه ای از همه راحت تری، زاویه ای که انتخاب میکنین مهم نیست.

آموزش گیتار زدن اِسترام کردن گیتار

راهنمایی برای اِسترام کردن در گیتار زدن: ریلکس باشین! اگه تنش پیدا کنین، نه تنها اجراتون غیر کافی میشه، ممکن هم هست که صدمه ببینین. اگه به هنگام اِسترام کردن شروع به حس کردن تنش روی شونه هاتون کردین، توقف کنین، ریلکس کنین، و دوباره شروع کنین.

تکنیک پایه اِسترام کردن: خیلی وقتا شده که تازه ­کار ها رو می بینم که مچشون رو قفل میکنن و از آرنج اِسترام میکنن، که می تونه باعث تنش بشه. بهترین همانند یابی برای اِسترام کردن اینه که وانمود کنین که یه پِر با عسل به انگشتتون چسبیده، و سعی دارید که پر رو از انگشتتون جدا کنین. توی ویدیو از مجموعهآموزش گیتار زدن، می بینید که بیشتر حرکات اِسترام کردن از مچم میاد اما آرنجم هم حرکت میکنه. این مثال رو توی ذهنتون نگه دارید.

ضرب پایین: می خوایم که اِسترام کردنمون رو از با ضرب پایین شروع کنیم، و اگه آکوردها رو نمی دونین، می تونید که تارها رو بیصدا کنین، پیک رو با زاویه داخواه توی دستتون بگیرید، مثال رو یادتون باشه و از مچتون استفاده کنین. در طول هر شش تار به سمت پایین اِسترام کنید. به انجامش ادامه بدین تا باهاش احساس راحتی کنین.

ضرب بالا: وقتی که با ضرب پایین احساس راحتی کردین، وقتشه که ضرب بالا رو هم یاد بگیرین، همه نکته ها همونه، با حرکت به سمت بالا تارها رو ضرب بالا کنین. بعضی وقتا نوازنده های جدید تر فکر میکنن که توی هر شش تار باید ضرب بالا انجام بدن، اما واقعا درست نیست. اینکه فقط سه 3 یا 5 تار ضربه بزنیم هیچ عیبی نداره، و کمک میکنه که صدای خودتون رو بسازین.

ترکیب ضرب پایین و ضرب بالا: وقتی که با ضرب بالا و پایین احساس راحتی کردین، می خواید که سعی کنین بزاریدشون کنار همدیگه، توی آموزش گیتار زدن سعی کنید که ضرب بالا و ضرب پایین رو متناوب انجام بدین، و دوباره میگم که اگه هیچ آکوردی بلد نیستین، فقط با اون یکی دستتون تارها رو بیصدا کنین.

راهنمایی برای اِسترام کردن: خیلی از نوازنده های گیتار با نگه داشتن پیک توی دستشون به هنگام اِسترام کردن مشکل دارن، از دستشون در میره، مطمئن بشین که محکم پیک دست گرفتن رو تمرین کنین. لازم دارید که انقد مجکم بگیریدش که از دستتون در نره، اما نه اونقدی محکم که تنش رو زیاد کنه.

دوباره تنظیم کردن پیک: نیازه که یه تکنیک توسعه بدین که همیشه پیک رو تنظیم کنین، چون زمانی که مدام اِسترام میکنین پیک یه مقدار جابجا میشه، به ریزه ریزه باید تو دستتون مرتبش کنین . مطمئن بشین که از دستتون در نمیره.

 

اولین آکوردهای عمومی

تو این ویدیو از مجموعه آموزش گیتار زدن، می خوایم که دو تا آکورد اولتون رو یادتون بدیم. شما لا مینور 7 و دو ماژور رو یاد میگیرین. این دو تا آکورد گیتار بدرتون می خورن چون در طول مدت استفاده از گیتار زیاد ازشون استفاده خواهید کرد. لا مینور 7 برای شروع خیلی خوبه چون نسبتا ساده هستش، و دو ماژور یه آکورد عالی برای یاد گرفتن اینه که چطور صدای آکوردها رو تمییز کنیم. در ظول این درس از مجموعه آموزش گیتار زدن به شما نکاتی برای دست فرِت کننده میگم که صدای تمییز نگه میداره. یسری راهنمایی های بیشتر هم میکنم که بیشتر انفرادیه، اما هنوزم می تونه روی همه اعمال بشه.

آموزش گیتار زدن چطور دیاگرام آکورد رو بخونیم

قبل از اینکه شروع به اجرای هیچ دیاگرامی کنیم، باید بدونیم که که چطور دیاگرام رو می خونن، شما شش خط عمودی می بینین که نماینده تارهای گیتارهستن. خطی که در منتهای سمت چپ قرار داره نماینده تار E پایین هستش، و خط منتهای علیه سمت راست نماینده تار E بالا.

خطوط افقی روی دیاگرام آکورد نماینده فرِت ها هستن، و دیاگرام های آکورد توی این درس از مجموعه آموزش گیتار زدن یه علامث مثلث یا مربع در بالای دیاگرام دارن که نماینده تیغه سردسته گیتار هستش ، تا بتونین باهاش پیگیری کنین که کجا هستین. دایره­های روی دیاگرام بهتون میگن که انگشتاتون رو کجا بزارین. اگه نقاط تو پُر بودن، نشون دهنده نُت پایه آکوردیه که دارید اجرا میکنین. اگه که توی دایره ها یا نقاط شماره داشت، بهتون میگه که موقع ساخت شکل اون /آکورد از کدوم انگشت استفاده کنین.

به عنوان مثال، با آکورد لا مینور 7، می تونین که روی اولین فرِت از تار B دیاگرام آکورد، یه دایره که توش “1” نوشته ببینین. به این معنیه که از انگشت اولتون برای اجرای اولین فرِت از تار B استفاده کنین. .

تو آموزش گیتار زدن یه قسمت دیگه از دیاگرام های آکورد که باید درک کنین اینه که اگه “X” در بالای تیغه سردسته به نمایش در اومد. اگه که “X” رو بالای یه تار دیدین، به این معنیه که اصن اون تار رو اجرا نمی کنین. برای لا مینور 7، موقع اِسترام کردن تار E رو جا میندازین.

راهنمایی برای آکورد: مطمئن بشین که ریلکس کردین. از شر تنش­های اضافی که باعث صدمه میشن خلاص بشین. موقع اجرای این آکوردها ریلکس بمونین. تنها دردی که ممکنه حس کنین روی سر انگشت هاتونه، و همینطور که پیش میرید بعد از یه مدت حدودا یه ماهه، درد از بین میره.

آموزش گیتار زدن راهنمایی ­های تکنیک آکورد

برای شروع، دست فرِت کنندتون رو بیرون نگه دارین و تصور کنین که یه سیب یا توپ بِیس بال توی دستتون نگه داشتین، برای تکنیک دست فرِت کننده توب مجموعه آموزش گیتار زدن، شصتتون رو بزارید شت گردن گیتار، که یه موقعیت عالی برای یاد گرفتن آکوردها هستش. خیلی از نوازندههای گیتار مچشون رو خیلی جلو یا به پشت گیتار خم میکنن. اگه که مچتون خیلی جلو باشه واقعا می تونه به دستتون صدمه بزنه. اگه که مچتون خیلی عقب باشه، نمی تونین که به اطراف برسین و آکوردهاتون رو بسازین. بجاش مچتون رو نسبتا ثابت نگه دارین، مثل کاری که من توی ویدیو انجام میدم.

آکورد لا مینور 7 

تو آموزش گیتار زدن اول از همه، دو تا تکنیک دیگه وجود دارن که می خوام در موردشون صحبت کنم، اونا جایگیری فرِت ژِست انگشت هستن. انگشت اولتون رو روی تار B بزارین. برای قرار گیری فرِت، می خواین که انگشتتون رو درست در پشت فرِت قرار بدین. توی ویدیو، می تونین ببینین که هر چی از فرِتی که انگشت رو روش گذاشتم دورتر میشین، صدای وِزوِز بیشتری دارین.

آموزش گیتار زدن آکورد لا مینور 7
آکورد لا مینور 7

برای ژِست انگشت می خواین که درست روی سر انگشتانتون اجرا کنین. اگه اینکار رو انجام ندم، انگشتم تصادفا به تار E  بالا میگیره و اون رو بیصدا میکنه. روی سر انگشت موندن تضمین میکنه که هیچ کدوم از تارهای اطراف رو بیصدا نمی کنین. روی سر انگشت موندن تضمین میکنه که تارهای اطراف رو بیصا نمی کنین.

برای نُت دوم اکورد لامینور7، انگشت دومتون رو روی فرِت دوم از تار D بزارید، این دومین نُتیه که برای اجرای این آکورد بهش نیاز دارید. تو آموزش گیتار زدن مطمئن بشین که روی سرانگشتانتون و درست پشت فرِت هستین. الان که هر دو نُت رو در جای خودشون دارید، پنج تار بالایی رو اِسترام کنین، یادتون باشه که تار E  پایین رو بیرون بزارید.

همینطور که آکورد لا مینور 7 رو اِسترام میکنین بهش گوش بدین، چک کنین که صداش تمییز باشه و بیصدا شدن توش نداشته باشه، ممکنه که کمی وقت بگیره که بتونین موقعیت و عضله هایی که نیاز دارید رو بسازین، اما اگه که به خاطر بسپارید که باید روی سر انگشتا بمونین و درست بیاین پشت فرِت هاو آکوردهاتون صدای تمییزی خواهند داشت.

راهنمایی برای آکورد در گیتار زدن

تو آموزش گیتار زدن وقتی که یه آکورد جدید یاد میگیرین، مطمئن بشین که حدود سی ثانیه روی گیتار نگهش دارین، بعد دستتون رو بردارید، تکونش بدین و دوباره شکل آکورد رو بسازین. ممکنه که کمی زمان ببره تا دوباره بتونین شکل آکورد رو بسازین، اما مشکلی نداره چون دارید روی حافظه عضلاتتون کار میکنین. چند بار تکرار کردن این فرآیند یه راه عالی برای به خاطر سپردن آکوردها هستش.

آکورد دو ماژور

الان می خوایم که آکورد دو ماژور رو یاد بگیریم، که یه آکورد عالیه تا ببینین که آیا روی سر انگشتاتون اجرا میکنین یا نه. کنترل کردن ژِست انگشتای دست فرِت کننده تاثیر شگفت انگیزی روی صدای آکورد داره.

آموزش گیتار زدن آکورد دو ماژور
آکورد دو ماژور

برای ساخت آکورد دو ماژور، اول از همه شکل لا مینور 7 رو بسازین، و بعدش انگشت سومتون رو بکشید به فرِت سوم از تار A. متوجه میشین که روی دیاگرام آکوردی که این نُت روی اون قرار داره دایره تو پُره که یعنی اون پایه آکرد دو ماژور هستش، و اون رو تبدیل میکنه به نُت دو.

تو آموزش گیتار زدن با آکورد دو ماژور، اون شکل رو برای حدود سی ثانیه روی گیتار بزارید و برش دارین، یادتون باشه که درست پشت فرِت باشین و روی سرانگشتانتون باشین. وقتی که شروع میکنین، ممکنه مجبور باشین هر بار یه انگشت رو بزارید پایین، اما اون طبیعیه، با زمان بهتر میشین و به تدریج می تونین که صاف برید سر آکورد.

به خاطر سپردن آکوردها در گیتار زدن

تو آموزش گیتار زدن وقتی که آکوردهای جدید یاد میگیرین، اگه که بتونین از چند راه مطالعشون کنین و به خاطر بسپرید، شانس بهتری برای به خاطر سپردنش دارید. یه راهنمایی اینکه به آکورد نگاه کنین و شکلش رو حفظ کنین. شما می تونین که به آکورد نگاه نکنین و بجاش رو حسی که بهتون میده تمرکز کنید.

یه راهنمایی دیگه که بهتون کمک میکنه سریع تر به خاطر بسپریدشون اینکه هر روز چهار پنج بار و هر بار پنج دقیقه تمرینشون کنید. هر تعداد بار که بیشتر تو یه روز تمرینشون کنین، سریع تر یادشون میگیرید و دستاتون سریع تر به خاطر می سپرندشون. همینطور که شروع به تمرین میکنین، ممکنه که برای یه مدت انگشتاتون درد بگیرن، اما بعد از چهار تا شش هفته از بین میره. یه هشدار اینکه نوازنده های تازه کار زمانی که نمی تونن آکوردهای تمییز اجرا کنن، دلسرد میشن چون سعی میکنن که خیلی سریع بین آکوردها سوییچ کنن. تو آموزش گیتار زدن بعضی وقتا، سعی میکنن که قبل از اینکه آکوردها رو یاد بگیرن بینشون سوییچ کنن. برای الان، نگران سوییچ کردن بین آکوردها نباشین و روی شکل ها کار کنین، بدستشون بیارید و صاف برید بالا سرشون.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن