آموزش گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگانگام های گیتارگیتار ریتملید گیتارنت خوانی

آموزش گیتار برای نوآموزان مشتاق به یادگیری

آموزش گیتار از ابتدا

آموزش گیتار از ابتدا

گیتار سبک های بسیاری از موسیقی رو تحت تاثیر خودش قرار داده، از اِسپَنیش گرفته تا فلامینکو، کانتری، پاپ، بلوز، راک، پاپ مدرن. وقتی با مهارت اجرا بشه، اونوقت یه وسیله پیچیده مشه که ترکیبات بی انتهایی از صداها و احساسات رو تسلیم شما میکنه. این توانایی رو داره که حال آهنگ رو با چند اِسترام کوچیک تغییر بده، فقط بیاین و به اجرای خاص جیمی هِندریکس و یا ریف های مِتال تا مورلو فکر کنین. توی این مقاله نکاتی در مورد آموزش گیتار تقدیم شما میشه که امیدواریم کمکتون کنه

گیتار چیست؟

گیتار یه ساز موسیقیه فرِتی هستش که بدنه تو چوبی تو خالی داره. یه گردن بلند داره با سری خط روی اون که بهشون فرِت میگن. با اون ها نُت ها رو اجرا میکنن. گیتار شش تار دار، معمولا نایلونی، که معمولا با اِسترام کردن با ضربه زدن با دست اجرا میشه. در عیت حال، دست دیگه وی فرِت کردن متمرکز میشه، یعنی که انگشت ها تار رو به پشت فرِت فشار میدن تا به نُت درست برسن.

آموزش گیتار
گیتار کلاسیک

چیزایی که قبل از آموزش گیتار باید بدونین

قبل از اینکه برید سر اولین درس آموزش گیتار، دو تا چیز رو باید بدونین:

 • تفاوت بین گیتارهای آکوستیک و الکتریک (و اینکه میل به اجرای کدوم یکی دارید).

 • و اینکه نوازنده گیتار راست دست هستین یا چپ دست.

تفاوت بین گیتارهای آکوستیک و الکتریک چیه؟

اینکه بخواین گیتار الکتریک یا آکوستیک یاد بگیرید ، مربوط به سلیقه شخصی خودتون و اینه که می خواید چه آهنگ رو یاد بگیرید. هر جفتشون مزایا و چالش های خودشون رو دارن.

گیتار الکتریک عموما برای تازه کارها توصیه میشه. به این خاطره که گیتارهای الکتریک تارهای نازک تر و بدنه کوچک تری دارن. که اجرای اون ها رو ساده تر میکنه. البته، یادگرفتن گیتار الکتریک مستلزم سرمایه گذاری بیشتر هستش.

آموزش گیتار آکوستیک اولش ممکنه کمی دشوارتر باشه، اما بعدا براحتی میتونین دانسته هاتون رو به گیتار الکتریک انتقال بدین. نمیشه گفت که برعکس این حرف هم صادقه). گیتار آکوستیک نیازمند کابل و تجهیزات اضافی نیست. عیبش اینه که اول کار فاشر زیادی به انگشای نوآموزها وارد میکنه. هر چی صفحه انگشت گذاری عریضتر باشه، فاصله دادن به انگشت ها و کشش سخت تر میشه تا که بهش عادت کنین.

چطور بدونیم که راست دست هستیم یا چپ دست؟

هم نوازنده های چپ دست داریم و هم نوازنده های راست دست. دانش کلی اینه که اگه راست دست باشین، احتمالا مناسب باشه که تصور کنیم گیتار راست دست براتون مناسب تر باشه. اگه چپ دست هستین، باید جفتش رو امتحان کنین، تا گیتار دست نگیرید و کمی باهاش تمرین نکنید نمیشه گفت که کدوم دست نقش غالب رو بازی میکنه.

 • دست پیک کننده: وقتی که اجرا میکنین، دست پیک کننده میشه دست غالب (دستی که به تارها ضربه میزنه و رو زمان نگهشون میداره).

 • دست فرت کننده: اون یکی دست، به اسم دست فرِت کننده شناخته میشه، آکوردهای روی فرِت رو نگه میداره و باید بتونه که به سرعت بین نُت ها جابجا بشه و در ابن حین حرکت کششی انجام بده.

در قسمت پایین یک نمونه از ویدیوهای آموزشی سایتمون گیتاریتو رو براتون آوردیم که امیدواریم مورد پسندتون باشه و نظرتون رو نسبت به آموزش و یادگیری گیتار عوض کنه. در ویدئوهای پایین دکتر مَک آلیستِر بهمون یاد میده که چطور در یک دقیقه بتونیم اولین آهنگ مون رو با گیتار بزنیم درس های ایشون در 24 اِپیزود تقسیم شدن و همون طور که خواهید دید هر اِپیزود از 5 ماژول تشکیل شده که هم زمان شما با تاریخ، تکنیک، آکورد، تئوری و گام های گیتار آشنا میکنه و در انتهای هر درس همه نکاتی که گقته میشه رو در یک آهنگ تمرینی کنار هم میزاره تا توی یادگیری بهتر درس بهتون کمک کنه.

برای آموزش گیتار به چه چیزی نیاز داریم؟

اولین چیزی که هر نوازنده گیتار باید بدونه، خود گیتاره. پنج تا چیز اساسی دیگه هم وجود داره که قبل از ساخت موزیک باید بدونین:

 1. تارهای گیتار

آموزش گیتار تار گیتار
تار گیتار

اگه تازه شروع کردین، بهترین نوع تار اونایی هستن که نازک تر باشن، انواع سبک ترشون تنش کمتری ایجاد میکنن و اجراشون راحت تره. اگه دارید روی گیتار آکوستیک یاد میگیرید، تارهای با گِیج 0/11 تا 0/052 رو امتحان کنید (بهشون 11 هم میگن). اگه دارید گیتار الکتریک یاد میگیرین، 9 و 10 رو امتحان کنید (از 0/009 تا 0/042 اینچ، یا 0/010 تا 0/046 اینچ.

توی بحث مواد، برای یه گیتار الکتریک، جنس نیکل صدای واضح تری تولید میکنه و اگه خواستین که راک، بلوز و جاز بیشتری اجرا کنید این جنس رو به شما توصیه میکنیم. تار اِستیل زد زنگ کمی سخت تر هستش، اگه قصد اجرای راک و متال بیشتری دارید این جنس رو پیشنهاد میدم.

برای آکوستیک، تارهای برنز فسفر صدای گرم و لطیفی تولید میکنن که برای نوآموزها خیلی مناسبه.

 1. کمربند یا تسمه

آموزش گیتار تسمه
تسمه گیتار

هدف استفاده از کمربند پایداری گیتار به هنگام اجرا هستش. تسمه ها هم می تونن یه راه خوب برای شخصی کردن گیتار باشن، به عنوان تازه کار، در درجه اول باید احساس راحتی کنید. به عنوان مثال، مطمئن بشین که تسمه شما به اندازه ضخیم باشه تا کمرتون رو اذیت نکنه (حداقل 5 سانت عرض داشته باشه تا تضمین کنه گردن و شونه هاتون درد نمیگیرن.

 

 1. پیک گیتار

آموزش پیتار پیک
پیک گیتار

با اینکه بدون پیک هم می تونین گیتار یاد بگیرید، بیشتر نوازنده ها از پیک استفاده میکنن. پیک صدایی به مراتب واضح تر، دیِز تر تولید میکنه و دقت بیشتری داره. توی اجراهای سخت هم از انگشتانتون محافظت میکنن. وقتی به انواع پیک میرسیم، یه چند نوعش رو می تونین انتخاب کنید، اما ساده شروع کنید، با با یه پیک استاندارد پلاستیکی ( بین 73/0 تا 88/0 میلیمتر). بعدا می تونین دنبال پیکی بگردین که بیشتر مناسب سبک و آهنگتون باشه.

 1. تیونر گیتار

آموزش گیتار تیونِر
تیونِر

تیونِر بهتون اجازه میده که به سرعت و با دقت گیتارتون رو تیون کنید. در که تیونِر های کروماتیک بهتون اجازه میدن که در هر کلیدی تیون کنید، تیونِر های گیره ای برای تازه کارها توصیه میشن. این تِونِر ها به گیتارتون متصل میشن و با استفاده از ارتعاش تارها تیون میکنن. امروزه کلی اپلیکیشن وجود داره که این کار رو براتون انجام میدن.

 1. کاپا

آموزش گیتار کاپا
کاپا

کاپا یه گیره هستش که بهتون کمک میکنه که با فشار دادن تار و نزدیک کردنشون به صفحه انگشت گذاری پیچ تارها رو بالا میبره. یه کاپا به طور جدی برای تازه کارها توصیه میشه چون هنوز در حال قوی کردن انگشتا هستن و این وسیله بهشون کمک میکنه تا هر وقت نیاز بود به راحتی بتونن تارها رو به پایین فشار بدن.

چطور شروع به آموزش گیتار کنیم؟

هر وقت که شروع به آموزش گیتار کردین اول باید دو تا تکنیک پایه ای رو یاد بگیرین: اِسترام کردن و پیک کردن. تکنیک و سبک شخصی شما از درک شما از کار آکوردها و تارها بوجود میاد.

 1. چطور اِسترام کنیم

مهم ترین چیز موقع اِسترام کردن اینه که ریلکس باشین.

 • مطمئن بشین که گیتارتون رو مناسب نگه داشتین و ژست خوبی دارید. اجازه ندینن که نیم تنه بالایی خسته بشه.

 • پیک رو توی دستتون نگه دارید. وقتی بعد از اینکه انگشتانتون روی آکوردی که خواستین قفل شد، مچتون رو قفل کنین (مطمئن بشین که فقط از مچ یا آرنج استفاده نمی کنین)، باید با تمام دستتون از آرنج به پایین اِسترام کنید، نه فقط مچ یا آرنج.

 1. چطور پیک کنیم

دوباره، بهترین توصیه اینه که ریلکس باشین. اگه اگه توی بالا تنه تنش احساس بکنید، روی اجرا و تکنیکتون تاثیر میزاره. یادتون باشه: که هر کس سبک خودش رو داره، اما تا وقتی که به اندازه کافی تمرین نکرده باشین تا باهاش احساس راحتی کنین خودش رو نشون نمیده.

 • بر خلاف اِسترام کردن، باید مچتون رو رها کنید، چون موقع پیک کردن بیشتر از حرکات کوچک متمرکز استفاده میکنید.

 • می تونید به سمت بالا یا پایین اِسترام کنید، اما برای نوآموز ها، برای شروع فقط ضرب پایین رو تمرین کنید، اینکه پیک رو تو چه زاویه ای نگه دارید فقط به راحت بودن شما بستگی داره.

 • خیلی نگران نباشین، تمرین کنید ببینین چی بهتر براتون جواب میده.

 آکوردهای جلسه اول گیتار کدوم آکوردها هستن؟

الان که تا اینجا که تو آموزش گیتار با ما پیش اومدین بیاین یسری آکورد رو تمرین کنیم. محبوب ترین ها به این ترتیب هستن:

آکوردهای سِل، دو و رِ (G,C,D).

آکورد سِل (G).

انگشت اشاره خودتون رو بزارید روی فرِت دوم از تار پنجم.

انگشت میانی رو بزارید روی فرِت سوم از تار ششم.

انگشت حلقه رو بزارید روی فرِت سوم از تار دوم.

انگشت کوچیکه روی فرِت سم از تار اول قرار میگیره.

آکورد دو (C).

انگشت اشاره روی فرِت دوم از تار سوم.

انگشت میانی روی فرِت دوم از تار اول.

انگشت حلقه روی فرِت سوم از تار دوم.

انگشت کوچیکه رو از روی فرِت سوم از تار اول.

آکورد رِ (D).

انگشت اشاره روی فرِت دوم از تار سوم.

انگشت میانی روی فرِت دوم از تار اول.

انگشت حلقه روی فرِت سوم از تار دوم.

انگشت کوچیکه رو از صفحه انگشت گذاری بردارید.

وقتی که به جایگاه انگشتانتون روی این موقعیت های آکورد عادت کردین. نیازه که برای حدود 15 ثانیه اِسترام کنید تا گوشتون به صدای آکورد عادت کنه. انتقال بیت این آکورد ها رو تمرین کنید ( برای هر کدوم 15 ثانیه اِسترام کنید) تا بتونین به طور غریزی انجامش بدین.

کدوم آهنگ ها برای تمرین آکورد G-C-D راحت تر هستن؟

وقتی که با انتقال بین اون آکوردها احساس راحتی کردین، گام بعدی تو آموزش گیتار اینه که سعی کنید تو یه آهنگ اجراشون کنید. انجام اینکار کمکتون میکنه که با هماهنگ کردن تِمپو و آهنگ موقع اِسترام کردن بهتر بشین.

اینجا یسری آهنگ رو بهتون معرفی میکنیم که می تونید سِل، دو و رِ رو توی اون ها تمرین کنید و ببینید که ساختار این آکوردها توی هر کدوم از این آهنگ ها چطوریه

 “Sweet Home Alabama” (1974) اثر لینیرد اِسکانیرد

رِ ، دو، سِل (D-C-G)

“Good Riddance” (1997) اثر گرین دِی

سِل، دو، رِ (G-C-D)

AC/DC, “You Shook Me All Night Long” (1980)

سِل، دو، رِ، می مینور (G-C-D-Em)

 “Blister” (1983)اثر وایولت فلِیمز

سِل، دو، می مینور، رِ (G-C-D-Em)

چطور اجرای گیتار رو تمرین کنیم؟

نوازنده های گیتار با تکنیک بدنیا نمیان، این تکنیک در طول طمان و تکرار و حافظه عضلات بدست اومده.

تمرین بخش های برابری داره:

 • تکنیک: وقتی که تکنیک رو تمرین میکنید، شما انگشتانتون رو تمرین میدین تا کاری که می خواین رو انجام بدن.

 • تئوری: وقتی که تئوری رو مطالعه میکنید، یاد میگیرید که انگشتانتون کجا باید برن و چرا باید اینکار رو انجام بدن.

آموزش گیتار نکات لازم برای تمرین کردن:

 • استمرار: نوازنده هایی مثل تام مُرلو متعقد بودن که شما می تونید با یک ساعت تمرین در هر روز در هفته بیشتر از یک روز تمرین شبانه روزی در هفته پیشرفت کنید. چیزی که موقع تمرین روی اون تمرکز میکنید می تونه روی پیشرفت و توسعه مهارت موسیقی شا تاثیر بزاره.

 • تعهد: مثل یاد گرفتن هر مهارت دیگه ای، در ابتدای کار که پیشرفت محسوسی نمی بیند، زیاد دلسرد میشین اما صبوری کنید و به تمرین روزانه متعهد باشین.

 • خلاقیت: کارلوس سانتای بزرگ به این معروفه که توی تاریکی تمرین میکرد تا انگشتانش احتمالات جدید پیدا کنن، و با لمس کردن چیز بیشتری از گیتار یاد بگیره.

 • همکاری: مهمه که با بقیه نوازنده ها تمرین کنید. اینکار باعث میشه که همکاری رو یاد بگیرید و هم باعث میشه رویکرد بقیه نوازنده ها به این مهارت رو ببینید.

چطور یه نوازنده حرفه ای بشیم؟

استاد شدن توی گیتار سال ها زمان میبره. نیازمند زمان، صبر و عشق به موزیکه. عجله نکنید (درک کنید که هر چی زمان بیشتری برای درک این وسیله صرف کنید، بیشتر کشف میکنید که چطور اون رو استاد بشین.

وقتی که تازه شروع میکنید، طبیعیه که بخواین مثل نوازندههای محبوبتون اجرا کنید. بالاخره اونا بودن که بهتون شوق استفاده از گیتار رو دادن. اما اگه می خواین که یه نوازنده، یه هنرمند با سبک و صدای خودتون بشین، یاد گرفتن این ریف ها و سُلُ ها شما رو فقط تا یه جاییی میبره. عالیه اگه برید درک کنید که نوازنده های محبوتون چرا و چطور اون تکنیک ها رو اجرا میکنن. اما یه نوازنده واقعی کار بقیه رو کپی نمیکنه. یه نوازنده واقعی اون ها رو پشت سر میزاره. تکنیک بهتون کمک میکنه تا ایده های توی ذهنتئون رو بیرون بکشید تا بقیه هم بتونن بشنوندش، اما اون ایده ها هستن که بیشتر از همه اهمین دارن، می تونید برای اولین بار به گیتار کمربند وصل کنید و هیچ نُتی هم ندونین اما تا وقتی که اراده نوشتن و اجرای آهنگ رو داشته باشین شما یه هنرمند محسوب میشین.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. کاش این آموزشا مستمرو ادامه دار باشه تا هرکس هرزمان وارد سایت میشه از ابتدا دنبال کنه وبه نتیجه برسه مثلا الان ساختار آکورد G c d رو دادید ولی em رو ندادید ممنون تا همینجاشم کمک خوبی بود

  1. آموزش ها کامل تر و منسجم در دوره های سایت وجود داره و اینها بخش کوتاهیی از هر دوره است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن