آموزش گیتاراجزای گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگان

اجرای موسیقی : چطور اشتیاقمون رو به اجرای موزیک از دست ندیم?

اجرای موسیقی

اجرای موسیقی ، چطور اشتیاقمون رو به اجرای موزیک از دست ندیم

خیلی وقته که سمت سازتون نرفتین؟ احساس شما رو درک میکنیم. اینجا در مورد این موضوع صحبت میکنیم که چرا انگیزه خودمون رو از دست میدیم و چطور به اجرای موزیک برگردیم …

همه ما بعضی وقتا به زنگ تفریح نیاز داریم

پس، موزیک یعنی اشتیاق، اما شما اون احساس عاشقانه رو از دست دادین؟ خب، این هم هدیه ما به شما، اینجا بهتون توضیح میدیم که چطوری به اجرای موزیک برگردین.

بیاید به عقب برگردیم

اشتراک ویژه محصولات

از گوش کردن به نوارهای قدیمی پدر و ساعت ها گوش کردن به موزیک و تماشای گروه های موسیقی، موزیک همیشه در ابتدای ذهن من قرار داشته. طبیعتا، بعنوان یه نوجوان، گوش کردن به موزیک باعث میشد که بخوام خودم اون رو تولید کنم. مگه چقدر می تونست سخت باشه؟ …

اشتراک ویژه گیتار

همینطور که بزرگتر شدم، دوست داشتم که رازهای استدیوی رکورد رو یاد بگیرم. زمانی که همه دوستان من می خواستن آکورد آهنگ های محبوبشون رو بدونن، من به این موضوع علاقمند بودم که یه تولید کننده چطور به اون صدای بخصوص میرسه یا اینکه چرا گروه اون آهگ رو به آلبوم اضافه کرده.

قاتل اشتیاق

اون قدیما، استدیوهای رکورد روی لب تاپ وجود نداشت، شما نمی تونستین Alebton  یا logic رو روی کامپیوتر داشته باشین. برای رکورد هر چیزی به یه ضبط صوت نیاز داشتین  نتیجه اونقدرها هم درخشان نمیشد. اما اون اشتیاق به استدیو باعث شد تا بعنوان تولید کننده آودیو مشغول باشم.

خیلی سریع 33 ساله شدم. برای اولین بار در زندگیم، هیچ علاقه ای به ضبط موزیک نداشتم. یه استدیوی خونگی پر از تجهیزات با کیفیت رکورد داشتم اما آخرین چیزی که می خواستم برداشتن گیتار و شروع به اجرا بود.

………………

شاید حقیقت این بود که من کلی تجهیزات داشتم اما خوب نبودم، شاید در تعقیب دستیابی به تجهیزات بهتر گیر کرده بودم و یادم رفته که برای اولین بار چرا به سمت موزیک رفتم، شاید دیگه دلم رو زده بود.

دلیلش هر چی که بود، تجهیزات استدیو رو فروختم و برای حدود یک سال به دور از موزیک زندگی کردم. در این زمان خلاق تر شدم، ارشدم رو گرفتم، زندگیم رو توسعه دادم و زمانم رو با دو فرزندم صرف کردم، سعی کردم که سایر بخش های زندگیم رو بهبود بدم. خیلی خنده داره وقتی که می تونید بدون دل مشغولی اینکه نمی دونم چطور یه صدا بخصوص از تجهیزاتم بیرون بکشم، کارهای واقعی و مهم دیگه در زندگیتون انجام بدین، اما اون موقع بود که خیلی آروم اما مطمئنا دلمبرای اجرای موسیقی تنگ شد، داشتم به یه آهنگ قدیمی گوش میدادم و یدفعه ته دلم قلقلک اومد.

بازگشت به موزیک

تقریبا بدون تجهیزات، شروع به فکر در مورد تجهیزاتی که برای شروع کار نیاز دارم کردم، در مورد موزیک، رکورد، تولید و خلاقیت خیلی عمیق فکر کردم. بدون توجه به تجهیزات، قوت و ضعف من در کجاست؟ چطو می تونم بعنوان نوازنده و تولید کننده خودم رو توسعه بدم؟

این طرز تفکر جدید یه چیزی رو در من بیدار کرد، متوجه شدم که مشکل از تجهیزات نا مناسب یا خوب نبودن در تولید نیست. فهمیدم که در توهم گیر کردم.

……………….

الان دیگه مشتاق شده بودم که یه استدیوی کوچک بسازم، نه یه چیز خیلی گرون، یا خیلی خاص. به هر حال یه یه لب تاپ و یه DAW خوب داشتم. به آودو اینتِر فِیس ساده خریدم و یکسری مانیتور سطح مبتدی و شوره به تولید کردم. مسائل رو توی ذهنم پس و پیش و شروع به پیدا کردن راه هایی برای انتقال صدای توی ذهنم به فایل های صوتی کردم.

بجای درگیر شدن با جزئیا خودم رو برای اتمام آهنگ ها به چالش کشیدم. همیشه آهنگ هایی که می ساختم رو دوست نداشتم، بعضیاشون واقعا افتضاح بودن اما با انجام اینکار یه سد خیلی بزرگ رو پشت سر گذاشتم و یکسری مهارت های جدید در کنار اون یاد گرفتم.

از همه این حرف ها چی یاد گرفتم؟

چیزی که یاد گرفتم اینه که بعضی وقتا باید صداهای اضافی رو از ذهنتون کنار بزنید تا متوجه بشید که چه چیزی رو دوست دارید. شروع تازه و کم دور بودن از موزیک خیلی بهتون کمک میکنه. الان، با تجهیز شدن به تجربه، تقریبا شبیه به اینه که انگار تازه شروع کردم، فقط اینبار راهم رو روی تجهیزات می دونم و این توانایی رو دارم ککه بدونم چه زمانی متوقف بشم. بعضی وقتا باید یه مدت چیزی رو کنار بزارید تا بفهمید که چرا اون رو دوست دارید.

امروزه خیلی امکان داره که غرق در زرق و برق تجهیزات بشید، لذت واقعی زمانی حاصل میشه که بدونید چطور ازش جادو استخراج کنید. شما مجبورید که که به ساخت موزیک به عنوان یه سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید، نه چیزی که بتونید با میانبر به اون دست پیدا کنید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن