آموزش گیتارتکنیکتنظیم و نگهداریرایگان

چطور از لوپ افکت های صوتی روی آمپلی فایر استفاده کنیم؟

لوپ افکت های صوتی روی آمپلی فایر

لوپ افکت های صوتی چیه و چطور کار میکنن؟

اگر تا اونجایی که یادتون میاد در حال اجرای گیتار بودین و یه مجموعه آمپلی فایر و پدال استفاده میکردین، اونوقت به احتمال زیاد می دونین که پدال ها رو با چه نظم و ترتیب و ارتباطی بچیند تا که به بهترین ترتیب پدال برسید و صدای آوای موسیقی خودتون رو خوب نگه دارید.

با اینحال اگر چه شما برای مدت در حال اجرا بودین و راهتون رو روی گیتار و تجهیزاتتون بلد هستین، اما تجربه زیادی ندارید احتمالا دارید به پشت آمپلی فایر نگاه می کنید و دل تو دلتون نیست که بفهمین که اون چیزای اضافی چطور به کار میرن، مخصوصا اونایی که روشون علامت ارسال و دریافت در بالا یا پایین FX Loop قرار گرفته. خب اونا چکاری انجام میدن؟ اگر یه چیزی بهشون وصل کنم منفجر میشن؟ لوپ افکت های صوتی چی هستش؟ اینا همه سوال هایی هستن که پشت سر مربی از خودتون می پرسین- من که اینکار رو انجام میدادمJ.

لوپ افکت های صوتی

من به پشت آمپلی نگاه میکردم و به خودم میگفتم که ” نه، امروز امتحانش نمیکنم”  اما الان دیگه وقتشه، الان و همینجا می خوایم براتون توضیح بدیم که افکت های صوتی / FX Loop چی هستن، اینکه لوپ افکت های صوتی چطور کار میکنن! بعضی از مردم دوست دارن که ازشون استفاده کنن و بعضیای دیگه هیچوقت اون ها رو بکار نمیگیرن، اصلا مهم نیست که چند تا پدال هم داشته باشن – پس بیاین با هم به جزئیات دقیق تر نگاه بندازیم و شما می تونید ببینید که آیا استفاده از یکیشون می تونه برای صدای شما عالی باشه یا نه.

اشتراک ویژه محصولات
  1. اصلا لوپ افکت های صوتی چی هستش؟

خوشحالم که پرسیدین! لوپ افکت های صوتی یه ورودی / خروجی هستش که بهتون اجازه میده تا افکت ها رو در بخش پیش از گیتار قرار بدین – اونجایی که بخش قدرت و صدای آمپلی فایر رو دریافت میکنه – اونجایی که آوا رو تشدید میکنه. این یعنی که بخش پیش از آمپلی (پِر آمپلی) شما می تونه بجای آخرین ایستگاه در هر جایی از زنجیره سیگنال قرار بگیره.

اشتراک ویژه گیتار

همچنین در بهترین حالت زمانی استفاده میشه که شما از کانال گِین استفاده میکنین یا اینکه آمپلی رو به سمت دیستورشِن میبرید تا که صدای آمپلی رو برای در ک شدن توسط مدولاسیون حفظ کنین. زمانی که مدولاسیون، دیلِی یا ریوِرب رو مستقیم در جلوی آمپلی فایر راه میندازین بعضی گیتاریست ها حس میکن که بعضی وقتا صداشون کِدِر میشه.

بعنوان مثال اگر که ریف های دیستورت شده رو روی گیتار توی یه غار وسیع اجرا کنید، آواهای ریوِرب میرسید که به سمت شما باز میگردن، که البته عالی هستن. اگر چه، اگر اون ریوِرب رو بگیرید و اون رو از آمپلی فایر عبور بدی، آمپلی صدا رو کُمپرس میکنه (همونطور که باید باشه) و به همین خاطر همه زرق و برق های غار رو از دست میده و شما رو با یه سیگنال افکت شده تنها میزاره، این چیزیه که شما ممکنه دوست داشته باشید اما چیزی نیست که همه گیتاریست ها اون رو دوست داشته باش.

  1. چرا به لوپ افکت های صوتی نیاز دارم؟

در واقع شما به لوپ افکت های صوتی روی آمپلی نیاز ندارین، همونطور که خیلی از نوازنده های گیتار الکتریک از اون ها استفاده نمیکنن، مخصوصا اگر که فقط از پدال های دیستورشِن، فاز یا بوست استفاده میکنین اما اگر می خواین که در هنگام استفاده از افکت هایی مثل مدولاسیون، دیلِی و ریوِرب به شفافیت خیلی بیشتری برسید، لوپ افکت های صوتی چیزیه که احتمالا از وجودش خوشحال خواهید شد.

در اواخر دهه 70، آپلی فایر ها لوپ افکت های صوتی نداشتن و شما اساسا با زیاد کردن آمپلی فایر تا جای ممکن به گِین بیشتری می رسیدین. اگرچه، از اختراع کانال گِین در دهه 80 بعنوان یک ویژگی اضافه شده و استفاده اون برای دستیابی به آوای آوِر دِرایو، نوازنده های گیتار اغلب افکت های مدولاسیون رو بعد از اینکه آمپلی فایر اُوِر درایو شد قرار میدن تا به صدایی واضح تر برسن.

زمانی که شما افکت رو قبل از پِر اَمپ قرار بدین، آوا رو رنگ میکنید، در حالیکه وقتی افکت رو بعد از پِر اَمپ قرار بدین به ثروت های صداتون دست پیدا میکنین و بجای دیگته کردن اتفاقی که میافته از اون استفاده میکنن. اگر که شما از افکت های رَک مونتِد اسفاده میکنید، این قضیه می تونه از دس رفتن سیگنال رو کاهش بده، که با اینکار من رو به نقطه بعدی میبره …

  1. لوپ افکت های صوتی چکار میکنه؟

زمانی که دیلِی، ریوِرب یا مدولاسیون در بعد یا قبل از آمپلی (یا پِر اَمپ) قرار میگیرن، می تونه بعضی وقتا کاری کنه که افکت به نظر بی رمق و کِدِر برسه. اگر که دارید از دیلِی استفاده میکنید، ممکنه حس کنید که از تاثیر افکت ها کم میشه و آوا در انتهای تکرار ها تغییر میکنه. لوپ افکت های صدا اساسا اوِردرایو توی آمپلی رو دست نخورده نگه میداره.

لوپ افکت های صوتیاصلا ارزش نداره، اگر که از آمپلی فقط بعنوان یه سیگنال تمییز استفاده کنید و همه صداهای دیگه رو از پدال های دیستورشِن بیرون بکشین، در این صورت به احتمال زیاد شما اصلا نیازی به استفاده از لوپ افکت های صوتی ندارید و فقط با قرار دادن همه چیز در جلوی آمپلی به یه صدای خیلی خوب خواهید رسید یعنی؛ گیتار > پدال ها > آمپلی فایر.

  1. چطوری لوپ افکت های صوتی رو تنظیم کنم؟

اگر که همچین لوپی در پش آمپلی خودتون دارید، دو تا جای فیش به اسم ‘Send’ & ‘Return’ روی اون ها خواهید دید و اون ها معمولا به شکل تصویر پایین هستن.

برای اینکه پدال ها رو به ترتیب مناسبی تنظیم کنیم، نگاهی به دیاگرام پایین بندازید، ما این سیستم رو برای چیدمان توصیه میکنیم، برای انجام اینکار به تا کابل اضافی نیاز دارید.

لوپ افکت های صوتی

طور که می تونید مشاهده کنید، پدال های درایو، دیستورشِن و فاز در قبل از پِر اَمپ قرار گرفتن چون شما می خواین که روی صدا افکت بدن، در حالیکه پدال های EQ، مدولاسیون، دیلِی و ریوِرب بعد از پِر آمپ تنظیم شدن چون شما می خواین که صدای پِر امپ رو بگیرید و اون رو بدرستی و بدون رنگ آمیزی گوش کنید. دوباره خوبه بگیم که این فقط یک توصیه برای تنظیم پدال ها هستش و شما می تونید از روشی که احساس مینید برای شما جواب گو هستش استفاده کنید.

بعنوان مثال پدال بوست رو در نظر بگیرید – اگر که اون رو در قبل از اَمپ قرار بدین، فقط پِر اَمپ رو درایو میکنه اما اگر اون رو روی لوپ افکت های صوتی قبل از رسیدن به پاوِر قرار بدین، به احتمال زیاد تمام سیگنال رو بوست میکنه و صدای کلی رو بلند تر میکنه، که دقیقا چیزیه که برای بر جسته کردن اون سولو ها به نیاز دارید! مطمئنا هیچ راه مطلقا درست و یا یک فرومل مطلقا درست وجود نداره و در نهایت همه چیز به سلیقه شخصی بر میگرده.

امیدوارانه این راهنمای کوچک بهتون در مورد نحوه کارکرد لوپ افکت های صوتی یک بینش داده. می تونید با این نکات آزمایش کنید و صدایی که دوست دارید رو با کمک این موارد تراش بدین – دیگه لازم نیست که قائم بشید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن