آموزش گیتاراجزای گیتارتکنیکتنظیم و نگهداریرایگان

پاره شدن سیم گیتار, دلایل و راه کار برای پیشگیری

دلایل عمومی پاره شدن سیم گیتار

چطور از پاره شدن سیم گیتار جلوگیری کنیم؟

اگه تابحال این نیاز براتون بوجود اومده که چطور از پاره شدن سیم گیتار جلوگیری کنین، اینجا یکسری راهنمایی براتون آوردیم که امیدواریم باهاشون سال ها از شرّ این مشکل خلاص بشین …

همه گیتاریست ها از این قضیه تنفر دارن می خواین مشکل شکستن سیم های گیتار رو حل کنین؟

چیزاهایی زیادی وجود دارن که باعث نگرانی گیتاریست ها میشن، اما یکی از نگرانی های رایج ترس از پاره شدن سیم گیتار در مقابل مخاطبان هستش. لحظات دردناکی که می تونن باعث نگرانی های عصبی بشن و خاطره اتفاق افتادنشون براحتی از ذهن پاک نمیشه، مخصوصا اگه تماشاچس ها هم واکنش نشون بدن.

الان میگید چطور این مشکل رو حل کنم؟ بعضی وقتا فقط می تونین اون رو به شانس بسپارید اما یسری کارها رو برای جلوگیری از اون میشه انجام داد …

 

  1. سیم های گیتار رو عوض کنین!

پاره شدن سیم گیتار؛ سیم گیتار رو عوض کنین
پاره شدن سیم گیتار؛ سیم گیتار رو عوض کنین

اگر از اون دست آدم ها هستین که یادشون میره سیم های گیتار رو عوض کنن و با تارهایی اجرا میکنین که انگار از جنگ جون سالم بدر بردن، بزارید بهتون هشدار بدم که با خطر پاره شدن سیم گیتار مواجهید.

سیم های گیتار رو به صورت مرتب عوض کنین! منظورم از مرتب عوض کردن سیم ها اینه که اگه زیاد اجرا دارید هر هفته این کار رو انجام بدین (یا اینه قبل از هر اجرا اینکار رو انجام بدین)، میشه هر ماه هم اینکار رو انجام داد، سیم هایی که برای مدت بیشتر عوض نشده باشن، کهنه، خورده و آسیب پذیر میشن.

 

  1. بعد از هر اجرا سیم های گیتار رو تمییز کنین

پاره شدن سیم گیتار؛ سیم گیتار رو تمییز کنین
پاره شدن سیم گیتار؛ سیم گیتار رو تمییز کنین

دلیل اصلی خوردگی سیم ها شما هستین! بسیار خب، منظورم این نیست که با دندون افتادین به جون سیم، منظورم  اینه که عرق رو دستان شما دلایل اصلی از بین رفتن و خوردگی و در نهایت پاره شدن سیم گیتار هستش.

برای افزایش عمر سیم ها همیشه بعد از اجرا با پارچه تمییزشون کنین، پارچه ای میکرو فیبر که توی فروشگاه ها هم پیدا میشن یه گزینه ایده آل برای انجام اینکار هستن اینطوری دیگه پُرز و نخ پارچه هم روی سیم نمی مونه. اون ها رو مرتب تمییز کنین، با استفاده از محلول سیم تمییز کن می تونن اینکار رو عمیق تر انجام بدین.

 

  1. تیغه و سَدِل گیتار رو چک کنین

پاره شدن سیم گیتار؛ تیفه و سَدِل رو چک کنین

اگر که سیم های شما از یک جای مشخص میشکنن، دو تا دلیل می تونه داشته باشه، یک اینکه موقع اجرا دارید یه کار خاص انجام میدین که شاید اشتباه باشه، یا اینکه تار شما در اتصال با یک نقطه مثل تیغه سر دسته یا سَدِل در حال خوردگی هستش.

وقتی که سیم ها با یه سطح سخت در تماس باشن، ممکنه که روی سطح صاف پیلیسه یا براده بوجود بیاد که در نتیجه به احتمال زیاد باعث پاره شدن سیم گیتار در اون نقطه میشن.

اگه مشکل نوع دوم رو داشته باشین، تقریبا همیشه می تونین مشکل رو براحتی و با سایش سنباده حل کنین. اگر چه، اگر که تابحال همچین کاری انجام ندادین و برای انجامش اعتماد به نفس ندارین، گیتار رو به فروشگاه محل ببرید تا اونجا اینکار رو براتون انجام بدن.

 

اشتراک ویژه محصولات

       4.کاهش اصطکاک

اشتراک ویژه گیتار

پاره شدن سیم گیتار؛ کاهش اصطکاک

نقطه اتصال سیم در تیغه سر دسته یا سَدِل در پُل نیز در معرض سطح شدیدی از اصطکاک قرار دارن. اگر که سیم در موقع اجرا از این نقطه ساییده بشه هم می تونه باعث پاره شدن سیم گیتار بشه.

با اینکه تیغه و سَدِل های با اصطکاک کم طراحی شدن و در دسترس شما هستن، اما هنوز یه راه خیلی ساده تر وجود داره : استفاده از مغز مداد

زمانی که سیم های گیتار رو عوض میکنین، یه بخش از خودکار ، قطعه ای از مغز مداد نرم رو به تیغه و سَدِل بکشید تا اصطکاک کاهش پیدا کنه و به تارها اجازه بده تا بدون ساییده شدن حرکت کنن. اما حواستون باشه که رنگ تیغه و سَدِل عموما روشن هستش، می تونه رَد بندازه اما عموما میشه اون ها رو با پارچه کهنه تعویض کرد.

متاسفانه، جلوگیری کامل از پاره شدن سیم گیتار غیر ممکنه، اما اگر که از دستور العمل های بالا استفاده کنین میشه اون رو در کمینه مقدار ممکن نگه داشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن