آموزش گیتاراجزای گیتارتکنیکتنظیم و نگهداریرایگان

گِز زدن فرِت : چطوری مقابله کنیم؟

راه های مقابله با گِز زدن فرِت

گِز زدن فرِت ، اجازه ندین از حال بندازتون

رو اعصابه و بالاخره شتری هستش که جلوی در خونه هر نوازنده گیتاری می خوابه، فقط دیر و زود داره، چه چیزی باعث گِز زدن فرِت میشه ؟ چطور خودمون می تونیم این مشکل رو بر طرف کنیم؟

یه مشکل که می تونه اعصابتون رو خرد کنه …

اما چه چیزی باعث گِز زدن فرِت میشه؟ یه چیزی در موردش وجود داره که اون رو اعصاب خورد کن میکنه (البته مگر اینکه بخواین یه صدای گِز زده درست کنین …)

چه با صدای وِز وِز پشه مواجه بشین، چه صدای یخچال ، زمزمه آهنگ یا یه صدای گِز زدن دیگه، به ندرت ازش استقبال میشه. بعنوان یه نوازنده گیتار، صدای وِز وِز فرِت یه نوع صدای خاص هستش که می تونه باعث نابودی اجرای نوازنده بشه. اگرچه، اما نگران نباشین کمک اینجاست (خواهش میکنم).

در این مقاله به دلایل و راه حل های اصلی برای دست یابی به صداهای شیرین و تمییز اشاره میکنیم …

  1. تکنیک: از دستان شما میاد

این اصلی ترین دلیل گِز زدن فرِت هستش. برای دوستان توی فروشگاه هم این قضیه خیلی مشکله که به صاحب ساز/ نوازنده  بگن که مشکل شما هستین. طبیعتا آخرین چیزی که می خواین از یه نفر بشنوین اینه که بخواد از اجرای شما انتقاد کنه، بالاخره موزیسین ها بعضی وقتا می تونن خیلی یک دنده باشن.

عموما، دلیل اینه که موقع اجرا خیلی عقب از فرِت مورد نظر قرار میگیرین، یا اینکه به اندازه کافی تارها رو به صفحه انگشت گذاری فشار نمیدین. با مترونوم بشینین و یکسری تمرین کروماتیک رو به آرومی ولی بدرستی انجام میدین تا مطمئن بشین که هر کدوم از تارها رو به درستی فرِت میکنین، و به هر منطقه مشکل داری اهمیت میدین..

بعنوان مثال، ممکنه فرِت کردن تار ششم در موقعیت اول سخت تر از فرِت کردن اولین تار در موقعیت اول باشه. به همین صورت وقتی که موقعیت اجرای خودتون رو روی صفحه انگشت گذاری جابجا میکنین، اجرای بعضی فرِت ها به صورت مناسب روی صفحه انگشت گذاری می تونه چالش برانگیز باشه، افراد با هم تفاوت دارن ولی همه به حرف من میرسید.

پس، قبل از اینکه به فروشگاه موسیقی محلتون برید، مطمئن بشین که سبک اجرای شما مشکل نداشته باشه.

گِز زدن فرِت : تیغه سر دسته

  1. مشکلات تیغه سر دسته

بعضی وقتا، زمانی که به بحث نگهداری از گیتار میرسیم، تیغه سر دسته نادیده گرفته میشه. در طول زمان، تیغه می تونه از بین بره و به همین دلیل یک بستر خیلی پهن برای تارها بوجود میاد (یا گهگاهی، اصلا در ابتدا درست بُرِش داده نشدن). در این مواقع گِز زدن فرِت اتفاق میافته. معمولا می تونید اون رو بر اساس این حقیقت که تارها حتی در حال باز اجرا شدن هم گِز زدن انجام میدن، مشخص کنین (یعنی فرِت نشده).

خدارو شکر که تنظیم تیغه سر دسته کار مشکلی نیست (در اکثر مواقع) و اکثرا در دسترس هستن. کلی ویدیو توی یوتیوب وجود دارن که می تونن توی این قضیه بهتون کمک کنن، اما برای زمان هایی که به یه کمک نیاز دارید، یکی که گیتار رو براتون مرتب / تنظیم کنه، تکنیسین گیتار یه گزینه خوب هستش که می تونه بدون هیچ اعتراضی کار شما رو راه بندازه.

 

گِز زدن فرِت : تاب گردن

  1. گردن پیچ خورده

اگر که تارهای شما صدای وِز وِز میدن، دعا کنید که این مشکل رو نداشته باشین، اما ممکنه که پیش بیاد. بعضی وقتا میشه اون رو با صدای گِز کردن فرِت که در فرِت های بالایی اتفاق میافته یا خفه شدن های تار در هنگام فرِت شدن، مشخص کرد.

دلیل بروز این مشکل تغییرات در رطوبت و دما هستش و به همین دلیل هست که توصیه میشه گیتار رو در محیط هایی که دما به شدت تغییر میکنه رها نکنید.

اگر که گردن گیتارتون پیچی باشه، شاید بد نباشه که یه جدیدش رو انتخاب و اون رو تعویض کنین. اگر که گیتارتون سر هم باشه و گردن تاب برداشته باشه فکر کنم دیگه وقتشه که اون رو به هیزم توی شومینه تبدیل کنینJ… شوخی کردم، یه تکنیسین گیتار پیدا کنین، شاید بتونه درستش کنه (ولی فکر کنم بهتر باشه که بندازینش تو شومینه).

امروزه، سازنده های گیتار یه روندی رو در فرآیند تولید گردن انجام میدن و از چوب های سرخ شده برای گردن استفاده میکنن تا جای ممکن بتونن رطوبت رو از بین ببرن (… مدل ایبانِز Ibanez)، اینکار شانس تغییرات رطوبت و دما رو با سواستفاده از پایداری گردن محبوبتون به حداقل می رسونه.

 

گِز زدن فرِت : اکشِن پایین

اشتراک ویژه محصولات
  1. گِز زدن فرِت : اکشِن خیلی پایین تنظیم شده!!!

این هم یک دلیل معمول در گِز زدن فرِت هستش. پایین تنظیم کردن اکشِن می تونه باعث ایجاد گِز کردن فرِت بورد در هنگام اجرا بشه – مخصوصا زمانی که به تارها شلاق میزنن.

یه تنظیم خوب می تونه این مشکل رو حل کنه. توی گیتار الکتریک انجام اینکار روی پُل ثابت سخت براحتی قابل انجام هستش. دوباره، زمانی که به قلمروی تِرِملوی روان وارد میشین، فقط می تونم بهتون توصیه کنم که صبور باشین، چون فرآیند تنظیم کمی زمان بر هستش. پروتکل انجام اینکار روی گیتار آکوستیک سخت تر هم میشه.

اگر مطمئن نیستین، بگید یکی دیگه بیاد انجامش بده.

 

اشتراک ویژه گیتار

گِز زدن فرِت : کمان گردن

  1. کمان گردن (یا عدم وجود کمان)

ارتباط مستقیمی با ارتفاع سَدِل و تنظیم داره. تقریبا گردن تمام گیتارهای مدرن یه میله خرپایی هستش که به کمان (انحنای جزیی) اجازه تنظیم شدن میده. دلیل این موضوع اینه که کمی فاصله بین صفحه انگشت گذاری و تارها بوجود بیاره (مثل تیر و کمان بهش نگاه کنین).

تنظیم عمومی، توازن بین تنظیم ارتفاع سَدِل و کمان گردن هستش تا یه اکشِن برای اجرا بوجود بیاره که مناسب نوازنده باشه، در حالی که در تُن باقی بمونه و باعث گِز کردن فرِت نشه. اگر روی همه گردن یا بخشی از اون دچار گِز کردن فرِت هستین، ممکنه که دلیلش این موضوع باشه.

 

گِز زدن فرِت : فرِت های نا مساوی، بالا و کهنه

  1. گِز زدن فرِت : فرِت های بالا، نا مساوی و کهنه

اگر که گِز زدن فقط در یک فرِت خاص وجود داشت، شاید این مشکل رو داشته باشین. فرِت های کهنه رو میشه با شکاف ها یا باد کردن اون ها شناسایی کرد. اگه واقعا کهنه باشن، حتی میتونن که باعث خفه شدن صدای فرِت پایین بشن.

دوباره، یه تکنیسین گیتار خوب باید با هنر سیاه فرِت دِرِس (Fret Dress) به راحتی مشکل رو حل کنه. در واقع یه هنر سیاه نیست و اگه صبور باشین و بتونین به خوبی از دستانتون استفاده کنین، اونوقت خودتون می تونین انجامش بدین، اما چی هست؟

وقتی که به اصطلاح فرِت دِرِس می رسیم، داریم از یه کلمه فانتزی برای توصیف تخت کردن و تغییر شکل فرِت استفاده میکنیم، در طول زمان که سیم گیتار به فرِت ها فشار میاره، باعث کهنگی اون ها میشه، اساسا باعث میشه که تخت بشن (یا بدتر اینکه ممکنه یه قسمت از فرِت رو از دست بدین). با صاف کردن هر فرِت شما طول زندگی و قابلیت اجرای صفحه انگشت گذاری رو بهبود میدین، عالی.

جمع بندی

دلایل دیگری هم برای گِز زدن فرِت وجود دارن اما چیزایی که گفتیم معمول ترین دلایل ممکن بودن، اگر که نگران این موضوع هستین و مطمئنید که مشکل تکنیک اجرای شما نیست، می تونید برای کمک گرفتن به فروشگاه نزدیک منزلتون برید و کمک بخواید، بعد از یکم تنظیم و تمییز کردن و یه دست تار جدید، گیتارتون دوباره مثل روز اول و بدون گِز کردن میشه.

متشکر که تو این مقاله ما رو همراهی کردین، امیدوارم که این مطلب هم بکارتون بیاد، توی مقاله بعدی منتظر نظراتتون هستیم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن