آموزش گیتارتکنیکرایگان

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم و قهرمان گیتار زدن بشیم

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم و قهرمان گیتار زدن بشیم

اگه می خواین یاد بگیرید که چطور سریع گیتار اجرا کنین، این چند نکته رو مرور کنین تا بتونید بیشترین استفاده رو از زمان تمرینتون ببرید.

می خواین یاد بگیرید که چطور سریع گیتار اجرا کنین؟ با یسری راهنمایی در زمان تمرین سرعت اجراتون رو بالا ببرید.

اینکه یاد بگیرین که چطور سریع گیتار اجرا کنین، یکی از اون چیزاییه که هم باعث تحسین میشه هم باعث تمسخر . از طرف دیگه ، بهبود توانایی های تکنیکی پالِت موزیکال شما رو وسیع تر میکنه و محدوده ی موزیک های حد توانایی شما رو توسعه میده.

از طرف دیگه، یه مجموعه از گیتاریست ها وجود دارن که نُت در دقیقه رو برابر با ارزش موزیکال موزیک می دونن، و این چیز خوبی نیست …

اگرچه، ما اینجا نیستیم که خودمون رو درگیر این بحث ها کنیم. اگه یاد بگیرید که چطور سرعت گیتار رو بالا ببریم، زمانی که بهشون نیاز داشتین می تونید از این تکنیک ها استفاده کنین. برای اونایی که انتظار دارن با سرعت اجرا کنن، یادتون باشه که قدرت با خودش مسئولیت میاره …

بعلاوه، چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ اینجوری بهش فکر کنین که انگار دارید با وزنه می دویید، وقتی که وزنه رو از دست و پاتون باز کنین، یدفعه دوییدن خیلی راحت تر میشه. اینکه یاد بگیریم تا با سرعت بالا حرکت کنیم به این معنیه که اجرا در سرعت های پایین براتون حس خیلی راحت تری پیدا میکنه.

پس، از کجا شروع کنیم، اینجا یسری نکات میگیم که توی سریع اجرا کردن بهتون کمک میکنن.

 1. قبل از اینکه بدوییم باید راه رفتن یاد بگیریم …

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ اگه می خواید سریع اجرا کردن یاد بگیرید اولین چیزی که باید یاد بگیرید اینه که باید تمرین کنین، و باید درست این کار رو انجام بدین. منظم باشید و اینجوری به هدفتون می رسید…

 

 1. سرعت رو کم کنین

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ اولین چیزی که برای سریع اجرا کردن باید یاد بگیرین اینه که بتونید سرعت رو کم کنین. با فرض اینکه دارید یه قطعه یا گام بخصوص رو یاد میگیرین، به اونجا برسید که بتونین بدون مشکل تو سرعت پایین اجراش کنین، بعدش به تدریج تِمپو رو بالا ببرید.

هر بار قبل از اینکه سرعت رو بالا ببرید،  تضمین کنید که می تونین به راحتی و تمییز اون قطعه رو اجراش کنین.

اما، شاید براتون سوال پیش بیاد که، چطور موقع تمرین تِمپو رو ثابت و دقیق نگه داریم؟ …

 

 1. از مترونوم استفاده کنید

به چیزی نیاز دارید که پیشرفت شما رو اندازه گیری کنه، و مترونوم به همین منظور ساخته شده. اینکه یه ضرب ثابت و دقیق برای تمرین کردن داشته باشین، بهتون کمک میکنه تا متوجه بشین که اجراتون چقدر دقیقه، و اینکه سرعت اجرا کنونی شما چقدره.

 

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ، استفاده از مترونوم
چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ، استفاده از مترونوم

 

اشتراک ویژه محصولات

چطور با مترونوم تمرین کنیم؟

اینجا یه توضیح کلی برای تمرین با مترونوم براتون آوردم:

 • اول یه چیزی مثل تعویض آکورد، لیک، فرِیز یا گام برای تمرین کردن پیدا کنین.

 • از تِمپویی (bpm) شروع کنین که باهاش احساس راحتی میکنید. نکته کلیدی اینه که از سرعت زیاد شروع نکنین، با سرعتی شروع کنین که بتونین هر بار بدون خستگی برای چند دقیقه به راحتی توش اجرا کنین.

 • وقتی تونستین که ریز و بَم یه تمرین رو در بیارید و چشم بسته و تو خواب اجراش کنین، برای اینکه بتونید اینکار رو انجام بدین ، یدفعه مترونوم رو روی ضرب بالا تنظبیم نکنید، مترونوم رو روی حدود 10bpm تنظیم کنید که ورای توانتون نباشه.

 • بعدش سرعت رو به چیزی که باهاش احساسا راحتی کنید پایین بیارید.

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ با تنظیم سرعت مترونوم، مغزتون رو آماده می کنید تا نه تنها خودش رو برای سرعت های بالاتر آماده کنه، بلکه به حافظه عضلاتتون اجازه میده تا خودش رو روی سرعت های پایین قفل کنه.

ریز تقسیم کردن ضرب

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ یه راهنمایی خوب این که مترونوم رو در حدود60 bpm تنظیم کنید و روی هر ضرب نُتِ روی گام رو بگیرید. بعدش سرعت حرکت مچتون رو  با تِمپو بالا ببرید، تا بتونید تو هر ضرب دو بار نُت رو پیک کنید. این کار به اسم ریز تقسیم شناخته میشه و یه راه عالی برای پیشرفت کنترل دست پیک کننده هستش.

 

اشتراک ویژه گیتار
 1. به صورت آلترناتیو پیک کنید

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ ممکنه خیلیا این قضیه رو ندونن اما یه پیکینگ آلترناتیو خوب و تمییز کلید اجرای سریع هستش. آره، توی بعضی شرایط می تونید از سوییپ پیکینگ استفاده کنید، اما این مقاله هنوز در اون سطح نیست …

پیکینگ آلترناتیو یعنی از پیک در حرکات بالا و پایین به صورت تناوبی استفاده کنیم. اینکار خیلی موثر تر از فقط ضرب بالا و ضرب پایین هستش.

 

 1. اجرای گام ها رو تمرین کنید

اجرای گام زیاد حال نمیده اما باعث توسعه تکنیک شما میشن. اینکه یاد بگیرین گیتار رو سریع اجرا کنید چندین مزیت داره.

 

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم، اجرای گام
چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم، اجرای گام

اول از همه، همه عضلات دستتون رو تیون میکنه. دوما، حرکت تمییز از یه نُت به نُتِ دیگه رو توسعه میده. و در آخر، اینکه گام ها رو خوب بلد باشین به این معنیه که وقتی یه گام بخصوص رو اجرا میکنین، قشنگ می دونید که کدوم نُت رو اجرا خواهید کرد و انگشتانتون باید کجا باشن، بعلاوه، اینطوری پیکینگ آلترناتیو رو هم تمرین میکنین.

 

 1. ریلکس باشین رفقا …

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ ممکنه اینجور به نظر بیاد که اجرای سریع با ریلکس کردن در تضاد باشه، با ریلکس بودن کلید سریع اجرا کردنه. اگه خشک و پر تنش باشین، دستانتون پر تنش میشن و نمی تونن که سریع اجرا کنن. پس سعی کنید که ریلکس بمونید.

 

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم، ریلکس کنید
چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم، ریلکس کنید

یه راهنمایی خوب برای ریلکس موندن در حین اجرا اینه که یسری از این تمرین های تنفس کنترل شده رو انجام بدین: به عنوان مثال، سعی کنید در حین اجرای قطعاتِ سریع، به آرومی تنفس کنین.

اگه موقع تمرین دلسرد شدین، به تنفس به خودتون بدین. هر چی تنش ذهنی شما بالا بره و دلسرد بشین، سریع اجرا کردن براتون سخت تر میشه.

 

 1. اجراتون رو ضبط کنین، و زمانی که بعدا به صدای اجراتون گوش کردن از خودتون ایراد بگیرین.

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ؟ یکی از بهترین راه های تمرین اینه که صدای اجراتون رو ضبط کنین و اجرای خودتون رو تحلیل کنین. امروزه، دستگاه های ضبطدیجیتالی عالی در قیمت های معقول در دسترس وجود داره، این ریکوردِر ها برای این منظور عالی هستن. می تونید همیشه از تلفن استفاده کنید – شاید اونجور که باید کیفیت نداشته باشه، اما می تونن کار ما رو تا حدی راه بندازن.

 

چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ، ضبط کردن صدای اجرا
چطور سرعت گیتار زدن رو بالا ببریم ، ضبط کردن صدای اجرا

 

 1. زیاد تمرین کنید

این مورد اصن نیاز به توضیح نداره، داره؟

نمی تونم تضمین کنم که این راهنمایی هایی که بهتون گفتم یه شبِ شما رو به یه نوازنده سریع تبدیل کنه، اما اگه برای ساخت یه تمرین خوب، مرتب ، متعهد و منظم استفاده کنید اونوقت به هدفتون میرسید …

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن