آموزش گیتاراجزای گیتاررایگان

راهنمای خرید گیتار برای شروع (مقاله همراه با ویدئو)

بهترین گیتار برای شروع

راهنمای خرید گیتار برای شروع آکوستیک یا الکتریک

راهنمای خرید گیتار برای شروع، گیتار الکتریک یا آکوستیک
راهنمای خرید گیتار برای شروع، گیتار الکتریک یا آکوستیک

 به عنوان راهنمای خرید گیتار برای شروع یه تازه کار باید گیتار الکتریک رو انتخاب کنم یا گیتار آکوستیک؟ این یه دوراهیه که به اندازه اختراع گیتار قدمت داره، و ممکنه بعضیا رو سورپرایز کنه، اما هیچ درست یا غلطی وجود نداره. بهترین انتخاب برای شروع کار با گیتار میل و نظر خود نوازنده هستش. اگه تا بحال زیاد بهش فکر نکردین، شاید بد نباشه یه سری سوال پایه مثل اینا رو از خودتون بپرسین:

  • تصور میکنین که چه سبک از موسیقی رو اجرا کنین؟

  • کدوم گیتار بیشتر بهتون انگیزه میده؟

  • تو خلوت خودتون کدوم گیتار، آکوستیک یا الکتریک، برای ادامه این حرفه اول به ذهنتون مید؟

به عنوان یه نوازنده تازه کار در راهنمای خرید گیتار برای شروع، آزمایش با اولین ساز موسیقی فقط و فقط به میل خودتون بستگی داره. بهتره یه وسیله رو انتخاب کنین که موقع آکورد زدن شما رو شیفته ادامه کار با خودش کنه.این امر برای موفقیت کلی شما حیاتیه، چون اگه بخوایم صادق باشیم، برای اینکه توی گیتار خوب باشین و اجراتون رو توسعه بدین، مثل اینه که هر روز با تبر تمرین کنین، کار راحتی نیست و ممکنه به دلتون بزنه.

به عنوان تازه کار، موسیقی راک اَند رول چیزی باشه که شما رو شیفته کرده، اونوقت شاید بهتر باشه که گیتار الکتریک اجرا کنین. اگه به موسیقی بلوگِرَس و کانتری علاقه دارین، شاید بهتر باشه که به دنبال گیتار آکوستیک برین چون علاقه چندانی برای الکتریک نخواهید داشت ( مگه اینکه گیتارتون تِلِکَستِر باشه)

اینجا توی راهنمای خرید گیتار برای شروع می خوایم که یسری از معایب و مزایای استفاده از هر کدوم این سازها رو با شما بحث کنیم، تا بهتون کمک بشه تا ساز مناسب خودتون رو پیدا کنین.

راهنمای خرید گیتار برای شروع، مزایای گیتار آکوستیک

با توجه به تجربه شخصی نوی راهنمای خرید گیتار برای شروع می دونم که اکثر نوازنده های تازه کار فکر میکنن که باید با گیتار آکوستیک شروع به کار کنن. و فقط بعد از اینکه اون رو استاد شدن می تونن برن سر وقت گیتار الکتریک. اینا همه حرفه، من خودم وقتی بچه بودم همیشه بهم سخت میگرفتن که باید گیتار آکوستیک اجرا کنم، اینکهبگیم گیتار آکوستیک یه انتخاب ابتداییه و اجباریه یه نظر اشتباهِ اما انتخابش یسری مزایا نسبت به گیتار الکتریک داره که با هم بحثشون میکنیم.

هزینه اجرا

اول از همه توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، یه اختلاف در هزینه تهیه امکانات این دو گیتار وجود داره، خود گیتار الکتریک نسبتا ارزونه اما برای اجرا نیاز به آمپلی فایر داره. یه هزینه اضافی که در انتخاب گیتار آکوستیک وجود نداره، فقط یسری وسایل دم دستی نیاز داره که در هنگام کار با الکتریک هم مورد نیازن (بجز کاپا).

توجه روی خود وسیله

شروع کردن با گیتار آکوستیک به نوازنده کمک میکنه تا روی ساز موسیقی تمرکز کنه. دیستورشِن، پدال، و پیچ ولوم وجود نداره، این به نوازنده های تازه کار کمک میکنه تا روی موارد پایه ای مثل تُن، خود وسیه و صدا تمرکز کنن.

دسترسی و قابلیت حمل

گیتارهای آکوستیک به راحتی قابل جابجایی هستن و میشه حملشون کرد. خیلی راحت می تونید گیتار آکوستیکتون رو بزارید توی جعبش و روی دوشتون حملش کنینو اینکار ردن گیتار به خونه دوستانتون و اجرا کردن توی گره های دسته جمعی برای تمرین و تفریح رو راحت تر میکنه، چون کل بارتون میشه یه گیتار توی جعبه.

اگه از اون دست نوازنده های باشین که در آروزی پیوستن به یک گروه و مسافرت توی کشور هستن، خودِ مسافرت یه داستان به خصوص خودش رو داره، به عنوان مثال، مسافرت هوایی راحته چون ساز موسیقی خودتون رو میزارید توی بخش بار و نمی خواد که نگرانشون باشین، اما اگه بخواین یه نوازنده خیابونی باشین چی؟ یا اگه بخواین گیتارتون رو به یه کمپ ببرید چی؟ دلیل خاصی داره که نوازنده های خیابونی اکثرا از گیتار آکوستیک استفاده میکنن یا وقتی دور آتیش میشینین بیشتر از آکوستیک استفاده میشه تا الکتریک.  توی اول از همه اگه بخواین از الکتریک استفاده کنین باید آمپلی همراهتون باشه بعدش هم باید دنبال مولد برق بگردین، این دلایل استفاده از گیتار الکتریک فقط محدود به اتاق کار و استدیوهای ضبط میکنن.

راهنمای خرید گیتار برای شروع
راهنمای خرید گیتار برای شروع

آخرین نکته توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، در دسترس بودن، خیلی از نوازندده ها گیتار آکوستیک رو در دسترس تر می دونن، چون وقتی روی دیوار توی جعبش یا روی اِستَند گیتار قرار گرفته باشه، راحت گیتار رو برمیدارن و شروع به گیتار زدن میکنن.

مرورو کلی بر گیتار آکوستیک

هزینه خود گیتار آکوستیک از گیتار الکتریک بیشتره اما به وسیله همراه کمتری نیاز داره. تمرکز رو تکنیک و صداست، و از نقطه نظر دسترسی و کارایی هم برتر از گیتار الکتریک هستش.

راهنمای خرید گیتار برای شروع، مزایای گیتار الکتریک

توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، اگرچه ممکنه اینطور به نظر بیاد که داریم به هنرجو ها توصیه میکنیم که گیتار آکوستیک یاد بگیرن، اما یسری مزیت های بزرگ هم توی گیتار الکتریک وجود داره.

راحتی در اجرا

اول از همه اگر توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، فرض کنیم که به درستی تنظیم شده باشه، گیتارهای الکتریک توی بحث اجرا طرفدارهای بیشتری دارن. گیتارهای آکوستیک ارزون تر (برای نوآموزها) اکشِن بالاتری دارن. یعنی که تارهای روی گیتار فاصله بیشتری از صفحه انگشت گذاری دارن که اجرای نُت ها و دقت قرار گیری انگشت ها رو سخت تر میکنه، همچنین، بر خلاف گیتار الکتریک، گیتار آکوستیک تارهای سنگین تری داره که نیازمند سبک پیک کردن و انگشت گذاری محکم تری هستش. به عنوان تازه کار، هنوز توی انگشتانتون قدرت، انعطاف پذیری و یا حافظه عضلات برای اجرا توی سطح یه نوازنده کار کشته بوجود نیومده.

توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، اگه به اکشِن گیتار الکتریک برای تازه کارها نگاه بندازیم متوجه میشیم که خیلی پایین تره. گیتارهای الکتریک تمایل دارن که تارهای سبک تر، بدنه کوچک تر، گردن باریک تر داشته باشن، در حالی که گیتارهای آکوستیک دارای بدنه سنگین، گردن پهن تربرای تحمل تنش تارهای سنگین تر هستن. توی بحث صدا، پیکاپ ها و آمپلی فایرهای گیتار الکتریک روند یادگیری تسریع میکنن چون صدا رو تقویت میکنن، به این دلیل، لمس سبک تر و گِیج پایین تر اجرای گیتار الکتریک رو خیلی ساده تر میکنه

کنترل ولوم

بیاین یه افسانه دیگه رو توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، از بین ببریم! وقتی بحث اجرای گیتار الکتریک باشه، بیشتر والدین نگران سطح نویز این وسیله موسیقی هستن. معتقد هستن که با دادن گیتار الکتریک به بچه هاشون، اونا رو تبدیل به اِدی وَن هالِن میکنن، هیچ کدوم از والدین دوست ندارن که بخاطر ریف ها تموم نشدنی آمپلی پر سر و صدا شالوده خونشون رو بلرزونن. اما می تونین توی ولوم پایین، هدفن یا حتی بدون اینکه به آمپلی وصلش کنید، روی گیتار الکتریک تمرین کنین،

راک اَند رول، افکت ها و چیزای دیگه

در آخر روی گیتار الکتریک، شما با انتخاب افکت های مختلف دامنه وسیع تری از صداها رو در دسترس دارین، به این دلیل گیتار الکتریک مشتری بیشتری داره و بسته به نوازنده می تونه انگیزه و ایده بیشتری به نوازنده ها بده

مرور الکتریک

اگه نوآموز به دنبال اینه که جیمی رِیج بعدی بشه، اونوقت دلیلی وجود نداره که الکتریک اولین ساز موسیقی اونا نباشه. به دلایل مختلف، حتی ممکنه روند یادگیری و نمودار پیشرفت اون ها رو براشون ساده تر کنه.

نتیجه گیری

توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، یه چیزی که موقع انتخاب گیتار آکوستیک یا الکتریک باید به خاطر داشته باشین اینه که یه وسیله انتخاب کنین که اجرا کردنش براتون راحت باشه و حس راحتی باهاش داشته باشین، از خواستن چیزی که باید انجام بشه واهمه نداشته باشین و تکنیسین اونجا بخواین تا جایی که ممکنه اجرای ساز موسیقی رو برای راحت کنه. اگه وسیله متناسب با نیاد نوازنده تنظیم نشده باشه هیچ پیشرفتی در اجرا، در توسعه تکنیک و لذت و یادگیری ساز موسیقی به وجود نخواهد آمد.

در آخر توی راهنمای خرید گیتار برای شروع، فکر نکنید که با انتخاب یک گیتار بر دیگری دارید زندگیتون رو وقف یه ساز یا یه ژانر بخصوص میکنید، این یه خرید ساده هستش و برای کل زندگی حرفه ای شما تصمیمی نمیگیره، الکی سر این موضوع بی خواب نشید. با توجه به تجربه ای که دارم، شما احتمالا با یه نوع گیتار شروع میکنین، و در طول زمان میرید سر وقت یه گیتار دیگه، همینطور که به عنوان یه نوازنده پیشرفت میکنید، انگیزه خودتون رو برای ادامه کار پیدا میکنید، و خود انگیزه هم توسعه پیدا میکنه، این اتفاق با پیشرفت شما در تکنیک و  مهارت های شما به طور طبیعی به وجود میاد.

شما چه یه نوازنده تازه کار باشین که رویاتون خودندن و نوشتن آهنگ به در حال اِسترام کردن باشه یا بیشتر علاقه به اجرا توی گارژ خونتون داشته باشین، چیزی رو انتخاب کنین که برای شما مناسبه، هدف خودتون رو پیدا کنین.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن