آموزش اوکوله لهتنظیم و نگهداریرایگان

انواع اوکوله له و نحوه تیون کردن این ساز موسیقی

اوکوله له ، مشاوره خرید و الگوی تیون کردن

انواع مختلف اوکوله له و نحوه تیون کردن این ساز

اوکوله له به سرعت به یکی از پر استفاده ترین سازهای موسیقی در جهان تبدیل شد. اینجا یسری از انواع اوکوله له و نحوه تیون کردن این ساز رو براتون شرح میدیم …

 

انواع اوکوله له
انواع اوکوله له

 خیلی از سازهای موسیقی دیگه، اوکوله له هم داستان جالبی داره، اگرچه بدرستی فکر میشه که یه ساز با پیشینه هاویی باشه، خیلیا باور دارن که این ساز به سازهای تاری اولیه که بنام “ machete de bracaشناخته میشدن مربوط باشه. این ساز هم چهار تار داشته و در مادرید اجرا میشده.

خیلیا میگن که Machet  در اواخر قرن 19  توسط پرتغالی ها به مردم هاوایی معرفی شده. و در طول زمان به ساز اوکوله له تبدیل شده.

اسم این ساز به چه معنیه؟

اسم این ساز معانی مختلفی داره، در اصل و زبان مردم هاوای به معنیِ پریدن پرنده و هدیه از راه آمده تفسیر میشه.

 

نوازنده اوکوله له George Formby
نوازنده اوکوله له George Formby

بخاطر اجرای نوازنده معروف ” George Formby” با این ساز، استفاده از اوکوله له از 1920 تا 1950 از محبوبیت زیادی لذت میبرد – اره می دونم اینجا تو عکس ساز بانجوله له اومده- این محبوبیت عموما بخاطر حمل راحت و سادگی یادگیری این ساز بوجود اومد.

اوکوله له برای نسل های جدید

با اینکه چندین دهه رو انزوا گذروند، امروزه دوباره محبوبیت زیادی پیدا کرده و میشه گفت که یه ساز باحال محسوب میشه. نوازنده بعنوان مثال نوازنده عصر جدید، اِدی وِدِر آلبوم خودش ” Ukulele Songs” رو با این ساز منتشر کرد.

اگه دنبال مدرک برای روی کار اومدن این ساز میگردین فیلم زیر رو ببینین:

 

گرون نیست و اجرای راحتی هم داره، بعنوان یه ساز دم دستی انتخاب خوبی محسوب میشه و یه ساز موسیقی خوب هم هستش.

اما، اگه تازه یکیشون رو تهیه کردین، و تو خونه از جعبه در آوردینش، قبل از هر چیزی باید این رو بدونین – چطور این ساز رو تیون کنم؟

………………………….

یه ساز ارزون با یادگیری راحت برای همه سنین

این ساز به آرومی، راه خودش رو در قلب مردم باز کرد هیچ وسیله دیگه ای به اندازه این وسیله از این ویژگی برخوردار نیست. زمانی به عنوان نماد اجرای جرج فرم بی شناخته میشد، اما امروزه این گیتار کوچیک به یه ساز محبوب در بین نوازنده ها در همه سطوح مهارت تبدیل شده و برای افراد مبتدی، یکی از ساده ترین سازهایی هستش که می تونن دست بگیرن و باهاش اجرا کنن. یادگیری اون بسیار ساده هستش، فقط چهار تا تار داره و یه بدنه کوچیک که به اندازه یه گیتار آکوستیک بزرگ به نگهداری نیاز نداره. امروز خیلی از هنرستان ها بجای آموزش مقدماتی که به طور سنتی انجام میشد ترجیح میدن که از یاد دادن ساز اوکوله له به هنرجوها، آموزش رو شروع کنن. تازه این ساز انواع مختلفی هم داره که میشه از بین اون ها انتخاب کرد.

گروه های نوازنده اوکوله له در همه جا هستن مخصوصا اینکه این ساز خیلی از آهنگ های محبوب که در یوتیوب هستن رو پوشش میده. همه جا هست حملش راحته هزینه نگهداری خیلی کمتری داره و اگه اینا رو بزارید کنار حرف هایی که قبل تر گفتم این موضوعات این ساز رو به یکی از محبوب ترین سازهای موجود در دنیا تبدیل کرده.

 

اشتراک ویژه محصولات
آناتومی اوکوله له
آناتومی اوکوله له

آناتومی ساز اوکوله له

شاید وقتی که این مقاله رو می خونین به خودتون بگین که می خوام به گروه نوازنده ای این ساز بپیوندم. خبر خوش اینکه! دسترسی بهش راحته هزینه تهیه کردن پایینی هم داره. بیاین یه نگاهی به انواع مختلف اوکوله له بندازیم، اینکه از چی ساخته شدن و برای شروع به چی نیاز دارین.

تیون کردن ساز

اول از همه، باید یه مقدار این ساز موسیقی رو بررسی کنیم و دید بهتری نسبت چیزایی که شخصیتش رو ساختن پیدا کنیم. در اولین نگاه می تونید ببینید که این یه گیتار کوچیک هستش. ویژگی گردن، سوراخ صدا و بدنه مشابه با یه گیتار آکوستیک عادی هستش، اما متوجه میشین که فقط چهار تا تار داره. و در حالیکه گیتار آکوستیک عادی 6 تار داره و به تیونینگ استانداردی به صورت EADGBE داره، تیونینگ استاندارد اوکوله له از بالا با G شروع میشه و به سمت پایین به ترتیب بصورت CEA میشه. دلیل این داستان اینه که اوکوله له از سیستمی به اسم “re-entrant tuning” استفاده میکنه. که یعنی تار ها به ترتیب طبیعی از پایین به بالا تیون نمیشن. بعضی از نوازنده ها ترجیح میدن که تار بالایی رو به G پایین که باهاش آشنا هستن تیون کنن، اما اونایی که صدایی در پیچ بالاتر پیدا نمیکنن، به آکوردها صدایی زیبا تر میدن که ارتعاشی همگام با شادی این ساز موسیقی داره. در بخش های بعدی مقاله نحوه تیون کردن این ساز رو به طور مفصل براتون شرح میدیم.

ساختار بدنه

بدنه اوکوله له از چوب ساخته شده، از چوب های عادی  برای سازهای سطح مقدماتی گرفته تا چوب هایی مثل کوآ که برای مدل های حرفه ای استفاده میشه. نوع چوب به صدای خروجی کاراکتر خاصی میده؛ برای کسی که در سطح مقدماتی قرار داره این موضوع چندان مورد توجه قرار نمیگیره، اما برای افرادی که کار رکورد انجام میدن این قضیه یه تفاوت عمده ایجاد میکنه. مجموع بدنه و گردن معمولا یه درصدی از سایز یه گیتار آکوستیک معمولی میشن، اما نسبت اون مقدار درصد به مقیاس مربوط میشه.

انواع ساز اوکوله له

علاوه بر اوکوله له انواع مختلفی از این خانواده نیز وجود داره، هم خانواده هایی از جمله بانجوله له و گیتار له له، همونطور که ممکنه تصور کرده باشین، بانجو له له یه بدنه بانجو هستش که همون پیکربندی تارهای اُوکو رو داره. گیتار له له در نیمه راه گیتار و اوکو قرار داره- می دونم، دیونه کنندس، طوری طراحی شده که حدود یک چهارم اندازه گیتار باشه.

الان که چند نوع اوکوله له رو بهتون معرفی کردیم، بیاین یسری آپشن های در دسترش شما رو بررسی کنیم.

 

اشتراک ویژه گیتار
  1. الکترو اوکوله له های مدل Epiphone

اوکوله له مدل Epiphone
اوکوله له مدل Epiphone

صدای این اوکه ها شبیه به صداهای آکوستیک های قدیمی هستش که قبل از اینا وجود داشتن، یه بدنه سالید از جنس صنوبر سیتکا دارن، یه فینیش از چوب تاباکو که با یه پیک گارد زیبا تزیین میشن، آدم دوست داره صفحه انگشت گذاری 19 فرِتی اون ها رو لمس کنه. یه پیکاپ پیِزو فیلم هم روی اونا نصب هستش که صدای چوب این ساز رو به زیبایی انتقال میده.

 

  1. اوکو های الکترو آکوستیک مدل Epiphone Les Paul

اوکو های الکترو آکوستیک مدل Epiphone Les Paul
اوکو های الکترو آکوستیک مدل Epiphone Les Paul

این نوع اوکه های تصویر آینه ای از طراحی سینگل کاتوِی هستن که برای ده ها ساله جای خودش رو بین نوازنده های پیدا کرده. پشت و کناره ها از جنس ماهون هستن که یه بالای لمینت افرای شعله که با یه پیک گارد خامه ای تزیین شده و یه جاذبه خاص به این اوکو ها میده.

صفحه انگشت گذاری تمییز و از جنس چوب رُز بهتون اجازه میده تا مثل یه قهرمان از بین ریف ها و لیک ها عبور کنین، در حالی که پیکاپ زیر سَدِل این اطمینان رو به شما میده که هر نُت به زیبایی به صدا در میاد.

 

  1. اوکو های سوپرانو رُز وود

اوکو های سوپرانو رُز وود
اوکو های سوپرانو رُز وود

چیزی که برای تازه کارها واقع گرایانه تر هستش، این اوکوی زیبا قابلیت اجرایی ورای قیمتش در اختیار شما میزاره. قطعات چوب رُز شما رو به زیبایی به درون دنیای اوکو میبرن، در حالی که بدنه ماهون لمینتی یه صدای تنطیم شده از چوبی هستش که در مدل های چوب خیلی ارزون استفاده شده.

 

  1. اوکوی تنگلوود تریبال از جنس کوآ

اوکوی تنگلوود تریبال از جنس کوآ
اوکوی تنگلوود تریبال از جنس کوآ

شرکت تنگلوود به نسخه ای ارزشمند برای تولید تجهیزات خوب با قیمت مناسب دست پیدا کرده و مجموعه اوکوهای تریبال این شرکت دقیقا همین ویژگی رو به شما پیشکش میکنن. با استفاده از چوب کوآ ساخته میشن تا شکلی کلاسیک و فرکانس شبیه به خانه روحانی اوکوله له ها، یعنی هاوایی داشته باشن. این ساز ارزشمند نه تنها صدایی زیبا داره، بلکه اجرای لذت بخشی رو هم برای شما به همراه میاره.

 

  1. اوکو رُز وود با شکل V

اوکو رُز وود با شکل V
اوکو رُز وود با شکل V

ما این لیست رو به این ساز منحصر بفرد به اتمام میرسونیم، هنوز چیزی به اسم اوکوی هِوی متال ساخته نشده – البته میشه برای هِوی متال از اون ها استفاده کرد- البته این مدل نزدیک چیزی هست که برای مِتال میشه بهش دست رسی پیدا کرد. بر اساس گیتار الکتریک V شکل گیبسون مدلسازی شده و برای اون دست نوازنده هایی که از اوکو استفاده نمیکنن اما بدنبال یه اِسترام سریع میگردن یه انتخاب خوب محسوب میشه. بخاطر ظاهر زیبای این ساز می تونید به عنوان یه جاذبه به موسیقی برای کوکان خودتون ازش استفاده کنین، فقط همین یه دلیل کافیه تا توی خرید این ساز تفکر کنین.

 

چطور اوکوله له رو تیون کنیم؟

اگه می خواین استاد این ساز بشین، باید بدونین که چطور اوله له رو تیون کنین. ایجاد یه راهنمایی براتون داریم تا در کمترین زمان راه بیافتین …

پس، چطور این وسیله رو تیون کنیم؟

مثل گیتار، تیونینگ های مختلفی برای اوکوله له وجود داره، اما خیلیاشون از بقیه محبوب تر هستن. روش های تیونینگ کردنش هم خیلی به گیتار شباهت داره، اگه تیونینگ کروماتیک تو خونه ندارین شاید بد نباشه که یکیشون رو تهیه کنین.

اینجا، دو روش معمول برای تیون کردن اوکوله له رو براتون توضیح میدیم. دو تا تیونینگ پایین از اوکوله له های معمول سوپرانو و تِنور اومدن.

تیونینگ ;C;

اوکوله له تیونینگ c
اوکوله له تیونینگ c

امروزه این روش معمول ترین شیوه تیون کردن ساز اوکوله له هستش. وقتی این ساز رو برای اجرا دست میگیرین، از بالاترین تار به سمت پایین، تارها اینطوری تیون میشن: G، C، E، A.

مثل تیونینگ استانداردِ چهارتا از نازک ترین تارهای بالایی گیتار (EADGBE) می مونه که روی فرِت پنجمش کاپا گذاشتن. پس، اگه یه گیتار دارین که تیون هستش، می تونید با فرِت کردن این تارها روی گیتار و هماهنگ کردن صدا با تارهای اوموله له این ساز رو تیون کنین.

اگرچه، بالاترین تار در پیچ صدا یه اُکتاو بالاتر از تار گیتار قرار داره، باعث میشه تا پیچ صداش از تار پایینی هم بالاتر باشه.

تیونینگ  ;D;

اوکوله له تیونینگ D
اوکوله له تیونینگ D

این تیونینگ دیگه مثل قدیما محبوبیت نداره، با اینحال جرج فُرم بی از این تیونینگ استفاده میکرد.

برای اونایی که آهنگ هایی مثل ” When I’m Cleaning Windows” رو دوست دارن میگم، تارها به این ترتیب تیون میشن، از بالا به پایین به این صورت : A، D، F#، B.

دوباره اینجا تار بالایی به یه اُکتاو بالاتر تیون میشه، به این معنیه که این تار در پیچ بالاتری نسبت به تار پایین تر از خودش قرار داره. تیونینگ های دیگه ای هم وجود دارن اما برای بیشتر قطعات مدرن (وکتاب های موزیک)، و اجرای کارهای جرج فُرم بی همین دو تا باید کافی باشن.

و البته تیونِر هم فراموش نکنیم …

استفاده از تیونر برای تیون کردن اوکوله له
استفاده از تیونر برای تیون کردن اوکوله له

اغلب تیونِر های گیتار برای اوکوله له هم جواب میدن.

 

اگه دنبال خرید اوکوله له هستین، امیدواریم که این مقاله یسری ایده بهتون داده باشه که اون بیرون دنبال چی بگردین. یکی از ساده ترین سازهایی هستش که میشه باهاش شروع کرد، و شما رو به دنیای خلاقیت و لذت اجتماعی معرفی میکنه، از ما به شما نصیحت می تونه خیلی اعتیاد آور باشه.

برید اوکوله له خودتون رو پیدا و باهاش تفریح کنید!

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن