آموزش گیتاراجزای گیتارتنظیم و نگهداریرایگان

انواع چوب بدنه گیتار

مشاوره انتخاب بدنه گیتار آکوستیک

انواع چوب بدنه گیتار

آیا تفاوتی بین انواع چوب بدنه گیتار وجود داره؟ البته که وجود داره! مقاله ما در مورد گیتارهای آکوستیک رو بخونید و به دانش خودتون اضافه کنید.

اگه تا به حال این سوال براتون پیش اومده که انواع چوب بدنه گیتار چه تاثیری روی صدای تُن شما دارند این مقاله رو بخونید…

کلمه چوب گیتار در دنیای گیتارها جایگاهی جادویی داره. راحت بخوام بگم، چوب بدنه یا “tonewood” چوبیه که در ساختار گیتار استفاده میشه و روی صدای اون گیتار تاثیر میزاره. تفاوتی بین انواع چوب بدنه گیتار وجود داره؟

اول از همه …

برای گیتار آکوستیک، تفاوت چوب بیشتر در بدنه اتفاق میافته، که به دو قسمت تقسیم میشه: قسمت بالایی (یا صفحه انگشت گذاری)، و قسمت پشت و کناره ها (معمولا با هم در نظر گرفته میشن چون تقریبا همیشه از یه جنس ماده میسازنشون).

صدای خاص هر گیتار از رشته های چوب درون بدنه این گیتارها استخراج میشه. اگه یه تازه کار باشین، ممکنه براتون سوال پیش بیاد که چوب بدنه یه تفاوتی در صدای گیتار آکوستیک بوجود میاره، اینجا تو این مقاله یه راهنمایی کوچولو براتون داریم …

1. لمینت در برابر چوب توپُر

وقتی که در مورد گیتارهای آکوستیک مطالعه میکنید، ممکنه متوجه شده باشین که سازهای ارزون تر ساختار چوب لمینت گونه دارن، در حالی که گیتارهای گرون تر بیشتر از ساختاری توپُر و یکپارچه برخوردار هستن.

در نات شِل، یک بدنه تمام لمینتی، قسمت بالایی، پشت و کناره ها از قطعات چوب لایه ای (لمینت) استفاده میکنن، عموما از چوب صنوبر  لایه ای برای قسمت بالایی گیتار و از چوب ماهون لمینت برای کناره ها و پشت گیتار استفاده میشه.

ساختار چوب توپُر یا سالید به این معنیه که برای ساخت گیتار از ورق های چوب تو پُر استفاده شده. معمولا برای ساخت قسمت بالایی و پشت یه گیتار سالید از یه جفت برگ چوب سالید استفاده میکنن که در یک خط مرکزی به همدیگه متصل میشن.

مزیت اصلی استفاده از چوب سالید اینه که رزونانس خیلی بیشتری نسبت به لمینت داره و به همین دلیل از صدای بهتری برخوردار هستش. بعلاوه، خیلی از چوب های توپُر ( مخصوصا صنوبر ) در طول زمان بهتر میشن و بخاطر خشک شدن چوب صدایی با رزونانس بهتر تولید میکنن. اگرچه، کار با چوب سالید خیلی سخت تر و هزینه بر هستش و به همین دلیل گیتارهایی که از این دست چوب ساخته میشن قیمت بالاتری دارن.

چوب لمینتی قیمت پایین تری داره و کار با اون کم هزینه تر هستش، به همین دلیل یه گزینه مناسب برای پایین نگه داشتن هزینه محسوب میشه. با اینحال اگرچه کیفیت تُنالیتی چوب بدنه سالید با گذر زمان بهبود پیدا میکنه. گیتارهای لمینتی با گذر زمان از بین میرن و صداشون خراب میشه (البته این اتفاق در طی مدت زمان طولانی میافته –وحشت نکنید).

در کل ساختار سالید بهتره. گیتارهایی با قسمت بالایی سالید و پشت و کناره لمینت هم در دسترس هستن که یه ترکیب اقتصادی بین قیمت و تُن بوجود میارن.

2.صنوبر

معروف ترین چوب در بین چوب های استفاده شده در قسمت بالایی گیتار هستش، و میشه از رنگِ پرده (البته معمولا) و قیافه ساده اون متوجه وجود این چوب در بدنه شد. دلیل محبوبیتش بخاطر صدای همه فن حریفش هستش، یعنی صدایی شیرین، نرم، اما نه خیلی روشن. اما اونقدری گرما داره که اون رو به صدایی ظریف تبدیل نکنه، این نوع چوب در ترکیب با هر نوع چوب بدنه صدایی خوب تولید میکنه. بعلاوه، حجم صدای و ارائه خوبی هم داره.

صنوبر  یه نوع چوب خیلی معمول هستش. صنوبر سیتکا معمول ترین نوع این چوب هستش که بخاطر تنوع در بافتش به جاذبه زیبایی این نوع چوب اضافه میشه. سیتکا بخاطر هارمونیک های اساسیِ پایه ای که داره شناخته میشه.

صنوبر  اِنگِلمَن عموما از آمریکای شمالی میاد، و صدایی گرم تر و خامه ای تر نسبت به سیتکا  داره. Adirondack  یه نوع دیگه از این چوب هستش که کم تر استفاده میشه و صدایی بلند تر و خشن تر داره.

3. صدر

احتمالا رتبه دوم در محبوبیت بین مواد سازنده قسمت بالایی گیتار رو داشته باشه و عموما میشه با رنگ قهوه ای مایل به سرخی که داره اون رو شناسایی کرد.

وقتی که با صنوبر  مقایسش کنیم، چوب صِدر تراکم کمتری داره، این امر باعث میشه تا صدای این نوع چوب ساکت تر، روشنی و ساستِین کمتری داشته باشه. البته از نقاط قوتش هم میشه گفت که صِدر صدای خیلی گرم تری داره و رسیدن به تمام پتانسیِل تُنال اون زمان کمتری میبره.

به عنوان نتیجه، صِدر در بین نوازنده ها سبک فینگِر اِستایل محبوبیت بیشتری داره.

 

  1. ماهون

با اینکه بیشتر برای قسمت پشت و کناره ها بدنه از این نوع چوب استفاده میشه، گهگاهی برای ساخت قسمت بالایی گیتار هم ازش استفاده میکنن. چوب ماهون تراکم بالایی داره که بافت های اون رو به هم نزدیک میکنه. از لحاظ تُنال، صدایی گرم تر و تاریک تر از صِدر و صنوبر داره.

به عنوان مصالحی برای ساخت قسمت پشت و کناره ها، چگالی و تراکم ماهون می تونه یه کاراکتر چوبی با گرمای بیشتر به اجراتون بده.

ترکیب ماهون و صنوبر  یکی از محبوب ترین نوع ترکیبات چوب برای ساخت گیتار هستش. چون یه تُن رو بهتون پیشکش میکنه که توازن بالایی داره، اما همه جانبه هم هست و به خوبی خودش رو در اختیار انواع سبک های اجرای گیتار قرار میده.

 

5. افرا

برای چوب های بدنه که از محبوبیت کمتری برخوردار هستن، میشه از چوب افرا نام برد که میشه اثرش رو روی معروف ترین بدنه هایی که تا بحال ساخته شده مشاهده کرد (به عنوان مثال Gibson J-200). به عنوان یکی از سخت ترین و متراکم ترین انواع چوب بدنه، چوب افرا صدایی روشن در کنار ارائه زیبا و تعریف نُت مثال زدنی رو به همراه داره.

گیتار آکوستیک های تمام افرا یا قسمت بالایی افرا چندان معمول نیستن اما گیتارهایی با پشت و کناره افرا عمومیت بیشتری دارن، بعضی اوقات به قسمت های بالایی که از چوب معمول تری ساخته شدن، قدرت و محدوده بیشتری اضافه میکنن.

اضافه کردن تزیینات درامیک هم می تونه جذابیت زیادی به این نوع گیتار بده.

6. چوب رُز

بعنوان گرون ترین نوع چوب بدنه، ویژگی های مثبت زیادی با خودش داره. صدایی نرم و گرم داره و اُوِر تُن های هارمونیک پیچیده ای به همراه داره. عموما، چوب رُز رنگی تاریک و شکلاتی و بافتی تیره داره و عموما به عنوان مصالحی برای ساخت قسمت پشت و کناره های بدنه از اون استفاده میشه.

اگه با یه قسمت بالایی از جنس صنوبر  ترکیب بشه، رُز وود تُنی متوازن و همه فن حریف تولید میکنه.

چوب رُز هندی یکی از پر مخاطب ترین نوع چوب های برای ساخت گیتار هستش، که هارمونیک هایی گرم اما پیچنده و آواز خون تولید میکنه. صدای چوب رُز برزیلی کمی روشن تر و از پیچیدگی کمتری برخوردار هستش.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن