آموزش گیتاراجزای گیتارتئوری موسیقیرایگان

پیکاپ های گیتار کُیل تَپ و کُیل اِسپلیت

تفاوت پیکاپ های گیتار کُیل تَپ و کُیل اِسپلیت

پیکاپ های گیتار کُیل تَپ و کُیل اِسپلیت

کُیل تَپ و کُیل اِسپلیت ما تفاوتهاشون رو براتون روشن میکنیم

در دنیای گیتار، افسانه های معروف زیادی وجود داره، که تو تئوری نصف و نیمه می پیچنشون و به عنوان حقیقت مطلق به خورد مردم میدن. همونطور که می دونیم، موزیک کاملا به سلیقه شخصی مربوط میشه. به عنوان مثال صحبت در مورد بهترین گیتار زیاد درست نیست. با اینحال یسری نکات مهم وجود داره که می تونیم ازشون رفع ابهام کنیم.

یه مثال مهم از این ابهام ها پیکاپ های گیتار کُیل اِسپلیت و کُیل تَپ هستن. همه ما شنیدیم که از این اصطلاحات استفاده میکنن اما هر کدوم این اصطلاحات به چه معنی هستن؟. آیا جفتشون یه چیز هستن؟ آیا جفتشون یه نتیجه رو در بر ندارن؟ بیاین بررسی کنیم که پیکاپ های کُیل تَپ و کُیل اِسپلیت چطور کار میکنن.

پیکاپ های گیتار  101

شاید برای شروع بد نباشه از اینجا شروع کنیم که این پیکاپ های گیتار اصن چطور کار میکنن. همه ما می دونیم که پیکاپ ها چی هستن اما بد نیست که یه مقدار عمیق بشیم تا ببینیم چه کار میکنن و چطور این کار رو انجام میدن. اخطار؛ ما از مباحث علمی استفاده میکنیم تا بحث روشن باشه.

اساسا پیکاپ های گیتار از دو عضو اصلی ساخته میشن، آهنربا و سیم های مسی. سیم مسی صد ها (بعضی مواقع هزاران دور) به دور آهنربا میپیجه. همینطور که تار های ساز موسیقی ارتعاش میکنن، روی میدان آهنربایی تشکیل شده توسط پیکاپ تاثیر میزارن. این تاثیر یه ولتاز کوچیک تشکیل میکنه و خودش رو به آمپلی میرسونه، بخوایم دقیق بگیم، خودش رو به مخروط اِسپیکِر آمپلی میرسونه. از اونجا، صدا تولید میشه.

انواع مختلفی از پیکاپ های گیتار وجود دارن. تفاوت می تونه در نوع آهنربای استفاده شده یا طول سیم پیچ آهنربا باشه، حتی الگوی سیم پیچی سیم به دور آهنربا هم می تونه تفاوت داشته باشه که این ساختار متفاوت نتیجه در صدای خروجی متفاوت داره. یه آهنربای قوی که چندین هزار دور سیم پیچ به دور خودش داره می تونه یه میدان آهنربایی قوی ایجاد کنه. که در نتیجه صدایی قوی تر و بالاتر تولید میکنه به همین صورت یه آهنربای ضعیف که سیم پیچ کمتری هم داره صدایی ضریف تر تولید خواهد کرد.

 

پیکاپ های گیتار ، مکانیزم پیکاپ ها
پیکاپ های گیتار ، مکانیزم پیکاپ ها

اینکه صدای زمزمه داشته باشه، یا نداشته باشه

اولین نوع پیکاپ های گیتار مدل های تک کُیل بودن. یعنی یه کُیل داشتن که با یه آهنربا کار میکرد، درسته که این نوع پیکاپ ها ما رو به هدف تولید سیگنال موزیکالی که میشد اون رو تشدید کرد می رسوندن، اما یسری مشکلات ذاتی هم داشتن، بزرگترین مشکلشون این بود که این نوع پیکاپ های گیتار مثل یه آنتن کوچیک عمل میکردن که بعضی اوقات نویز های نا خواسته در اطراف رو دریافت میکردن. شما احتمالا می دونین که فیدبَک چیه. توی بحث اجرا اگه بتونید اون رو رام کنید می تونه یه صدای فوق العاده براتون درست کنه، اما اگه درست استفاده نشه این قدرت رو داره تا اجراتون رو نابود کنه، پیکاپ های تک کُیل برای ایجاد نویز هم بد نام هستن، این نویز از دخالت چیزایی مثل نور ها و تلویزیون بوجود میاد.

برای مقابله با این مشکل، کمپانی طراحی گیبسون یه نوع جدید از پیکاپ ها رو تولید کرد. طراحی اون ها یه کُیل دیگه به ترکیب اضافه کرد. این کُیل دومی، سیم کشی جدا از کُیل قبلی داره، که یعنی اون زمزمه رو به کلی از بین میبره. به همین دلیل، پیکاپ های جدید هامباکِر نامگذاری شدن، به این خاطر که زمزمه (Hum) رو از بین بردن. مزیت دیگه اون ها این بود که میدان آهنربایی رو افزایش دادن و یه تقویت برای سیگنال بوجود آوردن، این کار باعث ایجاد صداهای ضخیم تر میشه.

 

 پیکاپ های گیتار ، پیکاپ هامباکر
پیکاپ های گیتار ، پیکاپ هامباکر

همه جانبه بودن

گیتاریست ها، شاید بیشتر از سایر موزیسین ها، بدنبال همه جانبه بودن ساز خودشون هستن. توانایی سوییچ کردن بین صداهای مختلف، گیتار رو به یه وسیله مهم در ترکیب هر گروه تبدیل میکنه. احتمالا دیده باشین که هنرمندها در میانه اجرای زنده گیتارشون رو عوض میکنن ، اما سوییچ کردن بین گیتارها در میانه آهنگ کار ساده ای نیست، به همین دلیل گاهی اوقات راه حل هایی کوتاه برای پر کردن این کمبود مورد نیاز هستن.

بعنوان مثال از این تفاوت میشه تفاوت در صدای پیکاپ های گیتار تک کُیل و هامباکِر رو نام برد. برای بعضی از ژانرهای خاص، صدای بُرَنده و قدیمیِ تک کُیل چیزیه که دنبالش میگردین. برای بقیه، شاید جایگزینی برای صدای پرورده هامباکِر نتونید پیدا کنید، اما چی میشه اگه به جفتشون نیاز داشته باشین؟

برای حل این مشکل، کارخونه های تولید پیکاپ های گیتار شروع به تفکر در مهندسی تولیدات خودشون کردن. اینجا پیکاپ های کُیل اِسپلیت و کُیل تَپ به صحنه وارد شدن.

پیکاپ اِسپلیت یا تَپ؟

برای اینکه همه جانبه بودن بیشتری به پیکاپ گیتاریست ها بدن، امروزه خیلی از پیکاپ های گیتار یا از کُیل تَپینگ استفاده میکنن یا از کُیل اِسپلیتینگ. هر دوی این پیکاپ های انعطاف بیشتری در صدای خروجی گیتار ایجاد میکنن، بنابرین محدوده تُنال بیشتری در اختیار نوازنده میزارن. اما با اینکه به نظر میاد جفتشون یه کار انجام میدن اما برای رسیدن به این هدف رویکرد های متفاوتی از همدیگه دارن.

پیکاپ های کُیل اِسپلیتینگ بیشتر استفاده میشن، این دست پیکاپ های گیتار یکی از یپکاپ های جفت شده هامباکِر رو میگیرن و اون رو کامل قطع میکنن. اینکار باعث میشه تا صدا به سمت صدای پیکاپ تک کُیل بره و اجازه تعویض آنی بین این دو نوع پیکاپ رو به شما میدن، اکثر اوقات به سوییچ برای انجام این کار روی گیتار وجورد داره. مزیتش اینه که نوازنده می تونه با یه حرکت کوچیک دستش از هر دو تا پیکاپ بهرمند بشه. مشکل اینجاست که اون نویز و زمزمه 60 هرتزی اینجا خودش رو نشون میده، همون نویزی که بخاطر حذف کردنش از پیکاپ های هامباکِر استفاده میکردیم.

 

پیکاپ های گیتار الکتریک
پیکاپ های گیتار الکتریک

از طرف دیگه پیکاپ های کُیل تَپینگ، هم از پیکاپ های تک کُیل و هم از پیکاپ های هامباکِر استفاده میکنه. روی دو نقطه کاملا مجزا در سیم پیچ مسی برای اتصال استفاده میکنه. ساده بخوایم بگیم، یه پیکاپ رو تصور کنین که  2000 دور سیم پیچ مسی داشته باشه. که به همون انتهای سنتی متصل شده، یعنی خروجی پیکاپ در نهایت توانش. در پیکاپ کُیل تَپ، یه نقطه اتصال دیگه در میانه سیم پیچ وجود داره. بعنوان مثال تو نمونه ای که گفتیم فرض کنید در دور 1000 ام. مشخصا در این نقطه خروجی، سیگنال متفاوت خواهد بود، و شاید برای اون صدایی که به دنبال اون هستین مناسب باشه. با این رویکرد می تونید پیکاپ تک کُیل با خروجی بالاتر نصب کیند، اما هنوزم اون صدای قدیمی و وینتِِیج در پیکاپ های با خروجی پایین رو همراه خودتون داشته باشین

نتیجه گیری

اشتراک ویژه محصولات

در واقعیت، پیکاپ های کُیل تَپ به اندازه پیکاپ های کُل اِسپلیت محبوب نیستن و اغلب پیکاپ های کُیل اِسپلیت به عنوان یه ویژگی مثبت به گیتارهای مجهز به پیکاپ های هامباکِر اضافه میشن، اما اونقدر اساسی نیست. بعنوان مثال، در تنظیمات اِستدیو اگه یه گیتاریست قدرت انتخاب داشته باشه تقریبا همیشه یه گیتار یا پیکاپ تک کُیل رو به گیتار با پیگاپ کُیل اِسپلیت ترجیح میده. اما روی اِستِیج . اون اضافه تُنالیتی که در اختیارتون میزارن، دنیایی جدید از احتمالات رو بروی شما باز میکنه.

اشتراک ویژه گیتار
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن