آموزش گیتاراجزای گیتارتئوری موسیقیرایگانگیتار آکوستیکگیتار الکتریک

گیتار کلاسیک یا گیتار آکوستیک : انتخاب با شماست

گیتار کلاسیک و آکوستیک

گیتار آکوستیک یا گیتار کلاسیک : انتخاب با شماست

آکوستیک های تار نایلونی در مقابل آکوستیک های تار فلزی نکاتی که روی تصمیم گیری شما تاثیر میزارن…

خب، الان تصمیم بر اجرای گیتار دارید! اول از هر چیزی، تبریک میگم، قراره توی یه ماجراجویی موزیکال با برکت پیشروی کنین که بدون شک آینده روشن تری رو برای شما به همراه خواهد داشت، من اینقدر گیتار رو قبول دارم!!!

ماجراجویی با انتخاب سازی که می خواین با اون کار رو شروع کنید، شروع میشه، یه تصمیم سخت! البته، می تونید با هر نوع گیتاری کار رو شروع کنین، چه الکتریک، چه آکوستیک، کلاسسیک یا بِیس و زمانی که نکات پایه رو یاد گرفتین، می تونید به میل خودتون بین اون ها جابجا بشین.

امروز می خوایم روی عمومی ترین نقطه شروع برای نوازنده های گیتار متمرکز بشیم، یعنی گیتارهای آکوستیک و کلاسیک.

اشتراک ویژه محصولات

حالا چرا گیتار کلاسیک در مقابل گیتار آکوستیک؟

اشتراک ویژه گیتار

اگر می خواین بدونید که چرا بیشتر نوازنده های گیتار با گیتار آکوستیک با گیتار کلاسیک شروع میکنن، باید بگم که این بیشتر بخاطر گزینه پیکاپ ساده و راحت گرفتن گیتار آکوستیک به انگشتان هسستش. برای شنیدن صدا به آمپلی فایر نیاز ندارید و قیمت اون ها از الکتریک ارزون تر هستش.

……………………………

……………………………

برای الان، همه بحث ما در مورد گیتارهای کلاسیک در مقابل گیتار آکوستیک هستش، تفاوت اون ها رو مورد بحث قرار میدیم تا بهتون این دیدگاه رو بدیم که چه نوع گیتاری برای شما بهتر جواب میده.

تفاوت های کلیدی بین گیتارهای کلاسیک و آکوستیک

  1. صفحه انگششت گذاری

صفحه انگشت گذاری در گیتار کلاسیک خیلی عریض تر از گیتار آکوستیک هستش. خیلی از گیتارهای کلاسیک علامت های فرِت رو ندارن (نقاط یا برچسب ها).

2.شکل بدنه

شکل اون ها هم تفاوت زیادی با همدیگه دارن. گیتارهای آکوستیک عموما در شکل درِدنات ظاهر میشن که به نحو چشمگیری از گیتارهای کلاسیک و کات وِی بزرگ تر هستش.

  1. قیمت

اغلب گیتارهای کلاسیک کمی از گیتاری آکوستیک ارزون تر هستن که دلیل اصلی استقبال خیلی از نوازنده ها از گیتار کلاسیک در مرحله مقدماتی هستش.

  1. تارها

اول از همه، بیاین یه چیز رو برای هم روشن کنیم، هر دوی این ها در اصل گیتار آ:وستیک هستن، فقط اینکه یکیشون از تارهای نایلونی استفاده می کنه (کلاسیک) و دیگری از تارهای فلزی (آکوستیک). کمی گیج کننده هستش، آره اما تفاوت بین اون ها خیلی گسترده هستش.

گیتار کلاسیک از تارهای نایلونی استفاده میکنه در حالیکه گیتار های مدرن آکوستیک از تار فلزی بهره میبرن به همین خاطر اغلب بهشون میگن گیتار آ:وستیک تار فلزی. این تارها مطلقا صدا و احساس متفاوتی رو بهتون پیشکش میکنن. گیتار کلاسیک تار نابلونی صدایی ضخیم و گرم یا نرم تر از تارهای فلزی داره.

با گیتار آکوستیک تار فلزی یه ساز موسیقی دارید که صدایی خیلی روشن و رزونانسی بالاتر از گیتار کلاسیک داره. اون ها حس متفاوتی هم دارن. تارهای نایلونی ضخیم تر هستن و بخاطر تارهای ترِبلِ (G، B و E بالا) نایلونی هستن و تارهای بِیس هسته نایلونی با فلز دارن یا اینکه از از تکنیک تاب نایلونی روی تارهای E، A، D استفاده میکنن، اگر تازه کار باشین اجرا با اون ها می تونه خیلی راحت تر باشه.

گیتارهای آکوستیک تار فلزی از انواع ممختلفی از فلز برای ساخت تارهای استفاده میکنن، شامل نیکل و برنز میشن و به گیتارهای التریک خیلی نزدیک تر هستن، یعنی روی انگشتان خیلی نازک تر و تیز تر میشن. با اینحال نگران نباشین، با تمرین کافی دیگه انگشتانتون اونقدر درد نمیگیرن.

5.تیمبِر (صدا)

تفاوت در تارها و شکل نقش مهمی در صدای دو گیتار بازی میکنه که همچنین یه فکتور تعیین کننده در انتخاب یکی از اون هاست، به این فکر کنید که کدوم سبک موزیک رو دوست دارید.

اگر که سبک موزیک جیپسی کینگ رو دوست داشته باشین، فلامینکو یا گیتار اِسپنیش، اونوقت گیتار کلاسیک انتخاب اصلی برای شماست، البته اگر تنهای گیتاری نباشه که نوازنده اون آهنگ ها از اون استفاده میکنن. به احتمال زیاد بیشتر گروه های موسیقی که صدای موزیکشون رو دوست دارید بجای گیتار کلاسیک از گیتار آکوستیک استفاده میکنن.

آره، می تونید هر کدوم که خوستید رو یاد بگیرید، اما آهنگی مثل ” Wonderwall” از اواسیس یا آهنگ ” Yesterday” از گروه بیتلزباید با آکوستیک اجرا بشن در غیر این صورت صدای عجیبی پیدا خواهند کرد. بیشتر نوازنده های گیتار یه پیشروی طبیعی از گیتار کلاسیک از گیتار کلاسیک به گیتار آکوستیک دارن، اما تعداد محدودی از اون ها انتخاب میکنن که به گیتار کلاسیک وفادار بمونن.

خب، الان کدوم یکی از اون ها برای من مناسب هستن؟

گیتارهای کلاسیک تار نایلونی و گیتار آکوستیک تار فلزی

اگر که صدای فلامینکو یا اِسپَنیش رو دوست دارید، و یه گزینه ارزون تر برای یادگیری نکات پایه می خواین که حملش هم راحت باشه، اونوقت گیتار کلاسیک می تو.نه انتخاب مناسبی برای شما باشه. در غیر این صورت گیتارهای آکوستیک تار فلزی رو بهتون پیشنهاد میدیم.

……………………….

جمع بندی

بهترین کاری که می تونید انجام بدین اینه که تا جای ممکن گیتارهای مختلف رو امتحان کنین تا ببینید که کدوم سبک موزیک برای شما و موزیکی که اجرا میکنید مناسب هستش. هزاران گیتار اون بیرون وجود دارن اما فقط یه تعداد محدودی از اون ها برای شما مناسب هستن – زمان بزارید و از اجرا کردن با ساز خودتون لذت ببرید.

متشکر که تا پایان این مقاله ما رو همراهی کردین، امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشین، لطفا نظرات خودتون رو برای ما ارسال کنید تا نقاط ضعف و قدرت خودمون رو بهتر بشناسیم. تا بعد ….

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن