آموزش گیتاراجزای گیتارتکنیکگیتار الکتریک

منبع تغذیه پدال گیتار : چطور انتخابشون کنیم؟

انتخاب منبع تغذیه پدال گیتار

انتخاب منبع تغذیه برای پدال گیتار

کدم منبع تغذیه پدال گیتار  برای من مناسب هستش؟

بعنوان گیتاریست، بدون شک شما تعداد زیادی پدال روی صفحه پدال خودتون دارید و این احتمال وجود داره که الان بخواین منبع تغذیه پدال گیتار خودتون رو از باتری های 9 ولتی به یه چیز پایدار تر تغییر بدین. اما احتمالا دارید به این فکر میکنید که خب، از کجا شروع کنم؟، بیاین نگاهی به گزینه های روی میز بندازیمJ.

 چرا به منبع تغذیه برای پدال نیاز داریم؟

اگر که بدنبال یک منبع تغذیه برای پدال های خودتون هستین که کیفیت صدا رو حفظ کنه و بهتون اجازه بده که از ظرفیت کامل پدالتون استفاده کنید، احتمالا به یکی از اون ها نیاز خواهید داشت. وقتی که به تامین انرژی تعداد زیادی پدال میرسید، باتری های 9 ولتی قابل اطمینان نیستن و باید صرفه جویانه از اون ها استفاده کرد، مخصوصا اگر که بخواین زندگی حرفه ای خودتون رو بعنوان یه موزیسین ادامه بدین. یه منبع تغذیه پدال گیتار ولتاژ مناسبی رو از پدال های شما عبور میده و تا زمانی که منبع نیرو تامین بشه، شما رو روی استِیج تنها نمیزارن، بعلاوه، بر خلاف باتری های 9 ولتی، شما می تونید همیشه پدال ها رو متصل نگه دارید و انرژیشون تموم نمیشه. منبع تغذیه پدال توی زمان هم برای شما صرفه جویی میکنه چون خیلی راحت متصل میشید و کارتون رو انجام میدین، تازه صفحه پدالتون رو هم تمییز میکنه چون بعد از یه مدت تعداد زیادی آداپتور صفحه پدالتون رو شلوغ میکنه، شما خیلی راحت اون ها رو روشن میکنید و به راحتی از اون ها استفاده میکنید.

اشتراک ویژه محصولات

یکم در مورد ولتاژ برام صحبت کن؟

اشتراک ویژه گیتار

امروزه بیشتر پدال های افکت صوتی با 9 ولت تغذیه میشن، اگر چه یه چند تا استثنا هم وجود داره، چون ممکنه که بعضی از اون ها به 12 ولت، 18ولت یا حتی 24 ولت نیاز داشته باشن. بهترین کاری که قبل از خرید منبع تغذیه پدال گیتار می تونید انجام بدین اینه که ولتاژ رو چک کنید. بیشتر پدال ها از جمله BOSS و MXR، به قدرت 9 ولت نیاز داره، پس تقریبا هر منبع تغذیه ای کارتون رو راه میندازه، اگرچه، بعضیاشون به منبع تغذیه قوی تری نیاز دارن، پدال هایی مثل Electro Harmonix اما معمولا اگر که پدالی به منبع تغذیه قوی تری نیاز داشته باشه، تولید کننده، یه منبع تغذیه مناسب رو با اون همراه میکنه. هیچ وقت آداپتوری با ولتاژ اشتباه رو به پدال متصل نکنید، در غیر این صورت به مشکل خواهید خورد.

 

منبع تغذیه پدال گیتار : ولتاژ

در مورد جریان چی برام داری؟

چیز بعدی که نیاز دارید اون رو چک کنید مقدار جریان مورد نیاز برای آمپر هستش که با میلی آمپر اندازه گیری میشه (mA). بیشتر پدال ها، از جمله پدال های آنالوگ دیستورشِن، درایو، فاز و وا به مقدار جریان کم نیاز دارن، چیزی در حدود 20 میلی آمپر یا کمتر، پس دوباره، نیاز نیست که نگران چیزی باشین، اما پدال هایی مثل Strymon به جریان بیشتری نیز دارن، پس مطمئن بشین اون ها رو اول چک کنید. چیزی که باید به یاد داشت باشین اینه که جریان زیاد مشکلی نداره اما جریان کم کارِتون رو راه نمیندازه – در واقع اگر جریان کافی وجود نداشته باشه ممکنه که پدال اصلا روشن هم نشه، اما جریان زیاد به اون ها صدمه نمیزنه ( وقتی که بهشون نیاز داشته باشین، اون جا هستن). Jim Dunlop DC Brick  یه کارخانه منبع تغذیه استاندارد هستش که به احتمال زیاد اون رو میبینید که بیشتر صفحه پدال های سطح حرفه ای مصرف کننده مقدار توان زیادی هستن که از اون استخراج میشه. بهتون هفت تا خروجی 9 ولتی با مجموع جریان 1000 میلی آمپر میده که این اطمینان رو به شما میده تا بدون توجه به اینکه چند تا پدال رو بهش متصل میکنید، همیشه جریان مناسب رو خواهید داشت، بعنوان جایزه 3 تا خروجی 18 ولت هم داره، پس اگر که اگه یه پدال Memory Man یا Pigtronix داشته باشین، باز هم شما رو پوشش میده. این وسیله ساخته شده تا عمر زیادی داشته باشه، فکر کنم به همین خاطر بهش میگن آجر (Brick) …

منبع تغذیه پدال گیتار : جریان

منبع تغذیه ایزوله چیه؟

اساسا، منبع تغذیه پدال گیتار ایزوله نویزهای ناخواسته ای که می تونن توی منبع تغذیه بی کیفیت بوجود بیان رو کم میکنه ، یعنی که هر خروجی از لحاظ الکتریکی کاملا ایزوله هستش و هر پدال به منبع تغذیه تمیز میرسه تا اینکه بخواین اون ها رو به صورت زنجیر به هم متصل کنید، زنجیر نیروی الکتریکی رو از یه کابل عبور میده و به پدال میبره و از طریق هر پدال اساسا نیرو رو در طول مسیر به هم میزنه و کیفیت صدای شما رو به هم میریزه. ایزوله کردن نیرو از بوجود اومدن این مشکل جلوگیری میکنه و به پدال های شما نیروی کامل میده. نیروی ایزوله از لوپ های محیطی و زمزمه های همراه با اون جلوگیری میکنه.

پس کدوم منبع تغذیه برای من مناسب هستش؟

ممکنه متوجه بشین که شما یه پدال دارید که به 9 ولت و 250 میلی آمپر جریان نیاز داشته باشه یا اینکه مثلا یه پدال 300 میلی آمپری مثل Stymon. شاید هم که یه مجموعه از پدال های معمولی داشته باشین که فقط به یه ولتاژ کم نیاز داشته باشن. در هر صورت باید مطمئن بشین که پدال های شما همیشه از مقدار نیروی مناسب بهره ببرن. شکست در دستیابی به این قضیه به این معنیه که شما صدای مناسبی رو از پدالتون دریافت نمیکنید. اگر که از پدال های آنالوگ نسبتا ساده استفاده میکنید. اونوقت Dr Tone یا DC Brick کار شما رو راه میندازن اما اگر می تونید بین پدال های مختلفی که به ولتاز یا جریان های بیشتر نیاز دارن، حق انتخاب داشته باشین اونوقت ممکنه ISO Brick Power Supply بدرد شما بخوره. این پدال به شما 10 تا وروردی با ولتاژها و جریان های مختلف میده، با شش تا خروجی 9 ولتی: دو تا خروجی در 100 میلی آمپر، دو تا در 300 میلی آمپر و دو تا در 450 میلی آمپر که برای پدال های دیجیتال با نیاز بیشتر بهتون کمک میکنن. بعلاوه، شما این گزینه رو دارید که بتونید ولتاژ رو توی دو تا خروجی بین 6-9 و 15 جابجا کنید. این نوع منبع تغذیه پدال گیتار برای اونایی که از انواع مختلفی از پدال های آنالوگ و دیجیتال استفاده میکنن، عالی هستش.

 

منبع تغذیه پدال گیتار

شما از هر جهتی که به قضیه نگاه کنید، تامین ممنبع تغذیه پدال گیتار یه امر قطعی برای موزیسین های جدی هستش، فقط مطمئن بشین از چیزی استفاده کنید که نیاز شما رو برآورده کنه. شما مجبور نیستین کلی انرژی برای کسب نیروی مورد نیازتون صرف کنید اما نسبت به استفاده از باتریی های 9 ولتی در همه اوقات هزینه و وقت کمتری صرف خواهید کرد.

 خلاصه

به طور خلاصه، زمانی که به منبع تغذیه گیتار انتخاب میکنید، باید موارد زیر رو مورد بررسی قرار بدین:

1- اول محاسبه کنید که پدال های افکت صوتی شما چه قدرتی نیاز دارن (9، 12، 18 یا 24 ولت)

2- محاسبه کنید که برای هر پدال به چه جریانی (mA) نیاز دارید.

3- بررسی کنید که آیا به منبع تغذیه ایزوله نیاز دارید یا نه.

4- محاسبه کنید که به چند تا ورودی نیاز پیدا میکنید.

امیدواریم که از این مقاله لذت برده باشید، مطمئنا یه مقاله کامل نیست اما بهتون یه دید کلی میده که بدونید باید چطور منبع تغذیه پدال گیتارتون رو انتخاب کنید، یادتون نره که ما رو از نظرهای خودتون با خبر کنید …

متشکر که با ما همراه بودین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن