آموزش گیتاراجزای گیتاربلوز گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگان

گیتار لعنتی : چطوری بشناسیمشون؟

گیتار لعنتی

گیتارهای بد: چطوری شناساییشون کنیم؟

گیتار لعنتی به چی میگن؟

گیتار لعنتی به اولین و مزخرف ترین گیتار شما گفته میشه، مثل هر تیکه اشغال کهنه دیگه هستش که روی زمین افتاده باشه، شاید توی فِیس بووک اعلام کرده باشین که : یه گیتار می خوام! و یه نفر یه کمکی بهتون میکنه و بهتون پیام میده که : من یه گیتار (گیتار لعنتی) دارم که می تونی ازش استفاده کنی. اونجاست که میری خونه رفیقت تا گیتار رو ببینی، اونجا یه جعبه گیتار رو گذاشته که شرکت تولید کننده بخاطر نازک بودنش استفاده از اون رو منع کردهو وقتی که در جعبه رو باز میکنه اونجاست که چشمت به گیتار لعنتی میافته، یه لایه ضخیم از گرد و خاک روی اون نشسته، تارهای زنگ زده فلزی و گردن تاب برداشته. پاول مَک کارتنی از اون اونور خیابون رد میشه تا چشمش به این گیتار نیافته، اِستیو وِی نمی تونه آکوردهای پاور ررو روی اون اجرا کنه، حتی ویلی نِلسون ترجیح میده که بجای پا گذاشتن روش، اون رو به کناری پرت کنه. اما شما می خواید گیتار زدن یاد بگیرید و یه روزی استاد استفاده از این ساز موسیقی بشین.

آیا برای یه شروع خوب استارت میزنید؟

این یه حقیقت تلخ هستش که باید بهتون بگیم بیش از نصف نوآموزهای گیتار توی جهان با گیتارهای لعنتی شروع به یادگیری میکنن. گیتار لعنتی یه فرصت برای یادگیری نیست، بلکه یک امتحان برای کنترل صبر، شکیبایی و پشتکار شما محسوب میشه، بازماندگان میرن به مرحله بعد، اونجا یه گیتار واقعی میدن دستشون.

اشتراک ویژه محصولات

دانش آموزها اغلب اولین درس خودشون رو با گیتار لعنتی شروع میکنن، شاید شروع کلاس خصوصی برای اون ها کمی گرون بوده باشه. بعضیا از فکر خرید یک ساز موسیقی جدید وحشت دارن. این موضوع معلم ر در یه موقعیت مشکل قرار میده. بهتر هستش که همه دانش آموزها با چند جلسه کلاس درس مناسب و با یک گیتار قابل اجرا کار خودشون رو شروع کنن. اما نباید هم که زیاد توی بحث تجهیزات فرو برن. به همین خاطر بعضی وقت ها معلم ها مجبورن به دانش آموزها کمک کنن که بشه با گیتارهای لعنتی اجرا کرد. سایر مواقع معلم مجبور میشه بگه که: ببین رفیق، این چیزی که تهیه کردی آشغاله، برویکی دیگه تهیه کن. حتی اگه به این معنی باشه که شما باید ماه ها کلاس درس رو بخاطر این موضوع از دست بدی هم عیب نداره برو یه جدیدش رو بخر. ممکنه این حرف ها خشن و سنگدلانه به نظر بیان، اما این اینکه با توهم اجرای یه آهنگ زیبا با گیتار لعنتی دانش آموز رو گول بزنیم، هیچ لطفی در حقش نکردیم: ما که نمی تونیم باهاشون اجرا کنیم، احتمالا شما هم نتونید.

اشتراک ویژه گیتار

آیا راه نجاتی وجود داره؟

اگر جواب شما به هر کدوم از سوال های زیر بله باشه، در این صورت ممکنه که راه نجاتی وجود نداشته باشه:

  • جعبه گیتار از لایه نازک ساخته شده
  • تارهای گیتار فاصله زیادی از گردن دارن
  • به نظر میاد که تیونِر تارها از قوطی کنسرو ساخته شده باشه
  • گیتار از یه جور مواد کامپوزیتی ساخته شده باشه
  • یه نُت روی گیتار هستش که نمی تونید اجراش کنین
  • قیمت خیلی پایینی داره
  • به فروشگاه میرید که اون ها رو بفروشید، بهتون می خندن یا اینکه نمی خرن.

اگر که بشه گیتار لعنتی رو درستش کرد

بعضی وقتا ممکنه یه گیتار خوب با گیتار لعنتی اشتباه گرفته بشه، مخصوصا برای چشم های که حرفه ای نیستن، تمایز دادن اون ها کار ساده ای نیست، اما اگر یه ساز خوب باشه که از مواد خوب ساخته شده و برای یه مدت طولانی توی انبار مونده، شاید فقط به کمی تنظیم نیاز داشته باشه. در این صورت، تنها راهی که متوجه این قضیه شد اینه که اون رو به مغازه تعمیر گیتار ببرید و از اون ها تقاضای تنظیم کنید، این کار رو انجام میدین:

  • همه تازه کارها (یا سایر نوازنده هایی که مطمئن نیستن) باید به دنبال پایین ترین مقدار اکشِن باشن
  • یه دسته سیم جدید کار بزارید
  • اینتُنِیشِن گردن رو چک کنید
  • اگر بخش الکترونیک داره، اون ها رو چک کنید

اگر که نشه گیتار لعنتی رو نجاتش داد

این احتمال وجود داره که نشه گیتار لعنتی رو نجات داد، اما تو رو به خدا اگه گیتارتون رو عوض کردین، نرید و یه گیتار لعنتی دیگه بخرید!!! اگر که بدنبال شانسی برای یادگیری گیتار هستین، به یه ساز موسیقی واقعی نیاز دارید. هیچ راهی برای دور زدن این قضیه وجود نداره. یه نوازنده حرفه ای هم نمی تونه با تیکه آشغال کار زیادی انجام بده، پس چرا یه نوازنده تازه کار بخواد با یدونه از اون ها خودش رو گیر بندازه، برای کنترل این موضوع مقاله خرید اولین گیتار ما رو مطالعه کنین.

نتیجه گیری

اگر سعی دارید که یه گیتار لعنتی اجرا کنین، صبر کنین، هر چه زودتر یه ساز بدرد بخور تهیه کنین، خوشال میشین که اینکار رو انجام دادین.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن