آموزش گیتارتئوری موسیقیتکنیکتنظیم و نگهداریرایگانعضویت ویژه

تیونِر گیتار : یک راهنما به انواع مختلف این ابزار

تیونِر گیتار : مشاوره انتخاب تیونِر

یک راهنما به انواع تیونِر گیتار

بدون توجه به اینکه نوازنده چه سبکی از موسیقی باشین، تیونِر یه ابزار اساسی محسوب میشه، اینجا یه راهنما به انواع تیونِر گیتار براتون آماده کردیم

وقتی که تازه شروع به یادگیری کرده باشین، خیلی راحت ممکنه که یه آکورد رو اِسترام کنید و صدای خوبی از اون نشنوید، به همین خاطر دلسرد بشین. البته بعضی وقتا ممکنه بخاطر تکنیک اشتباه باشه، اما بیشتر اوقات بخاطر تیون نبودن گیتار هستش، تیونِر گیتار یه ابزار اساسی هستش، مخصوصا زمانی که دارید اولین گام ها رو طی میکنید، چون در این زمان باید مطمئن باشین که اگر صدای خوبی از ساز موسیقی شما بیرون نمیاد، بخاطر تیون نبودن گیتار شما نیستش، بلکه بخاطر اجرای اشتباه شما چنین صدایی حاصل شده. محدوده وسیعی از انواع تیونِرهای در دسترس وجود دارن، پس برای اینکه بهتون کمک کنیم تا مسائل ساده تر بشن، اینجا یه راهنما از انواع تیونِر گیتار رو براتون آوردیم.

 تیونِرهای کروماتیک در برابر تیونِرهای غیر کروماتیک

اولین اصطلاحی که اینجا ممکنه باعث سردرگمی شما بشه، اصطلاح “تیونِر کروماتیک” هستش، شما روی خیلی از تیونِر ها این واژه رو می بینید، اما نه روی همه اون ها. اصلا به چه معنی هستش؟ اصولا، یه تیونِر غیر کروماتیک طراحی شده تا که گیتار رو فقط روی تیون استاندارد یعنی EADGBE تیون کنه. یعنی زمانی که مثلا نُت می (E پایین) رو اجرا میکنید، تیونِر باید درک کنه که شما سعی در تیون کردن این تار دارید و نشون میده که تار، چقدر در رابطه با این نُت بِمُل یا دیِز هستش. یه تیونِر کروماتیک تیونینگ نسبی به نزدیک ترین شبه نُت رو به شما نشون میده (یعنی، نزدیک ترین نُت در گام کروماتیک) .خب این موضوع به این معنی هستش که شما می تونید از تیونِر غیر کروماتیک برای انجام تیونینگ های غیر استاندارد هم استفاده کنید یا اینکه سازهایی به غیر از گیتار رو با اون تیون کنید. اگر که فقط قراره تیونینگ استاندارد گیتار رو انجام بدین، اونوقت یه تیونِر غیر کروماتیک نیاز ما رو بر طرف میکنه ( یه مقدار هم قیمت مناسب تری داره) اگر چه، یه تیونِر کروماتیک به شما انعطاف پذیری بیشتری میده.

اشتراک ویژه محصولات

تیونِر گیتار

اشتراک ویژه گیتار

تیونِر گیتار کلیپ- آن

تیونِرهای گیتار معمول یه جعبه هستن که در ساختارشون یه میکروفون بکار گرفته میشه تا گیتارهای آکوستیک رو تیون کنن، میشه برای تیون کردن گیتارهای آکوستیک اون ها رو به خروجی گیتار متصل کنید. تیونِرهای کلیپ – آن کمی متفاوت عمل میکنن، این تیونِرها، ارتعاشات خیلی ضعیف رو تشخیص میدن، یه تیونِر کلیپ آن به سر دسته گیتار متصل میشه (الکتریک یا آکوستیک) و پیچ تار رو از طریق ارتعاش گیتار متوجه میشه. مزیت استفاده از طراحی های تیونِر متصل اینه که اندازه ای کوچک و کاربردی داره، مخصوصا اگر که از گیتار آکوستیک استفاده میکنید، بدون نیاز به اینکه با کابل متصل بشن، می تونن در محیط های شلوغ، با دقت زیادی ساز شما رو تیون کنن.

 

پدال تیونِر

با اینکه تیونِر های کلیپ آن می تونن برای نوازنده های گیتار آکوستیک، کارآمدی بیشتری داشته باشن. پدال های تیونِر بیشتر برای نوازنده های گیتار الکتریک یا گیتارهای الکترو آکوستیک که از آمپلی فایر استفاده میکنن، کاربرد داره. این دست از تیونِر گیتار روی یه شاسی ساخته میشه که شباهت زیادی به پدال افکت های صوتی گیتار داره، این تیونِر میکروفونی نداره و مستقیم با کابل به گیتار متصل میشه. این طوری طراحی شده تا نوازنده به طور مداوم بتونه صفحه پدال متصل بمونه و در موقع نیاز بتونید فقط با روشن کردنش، گیتار خودتون رو تیون کنید. زمانی که پدال رو خاموش کنید، سیگنال به صورت مستقیم از آمپلی عبور پیدا میکنه، اون ها معمولا صفحه چراغ داری دارن که به نوازنده کمک میکنه تا بتونه در محیط های تاریک ازش استفاده کنه.

تیونِر گیتار : پلی فونیک
تیونِر گیتار : پلی فونیک

تیونِر های پلی فونیک

تیونِر های پلی فونیک تجهیزات نسبتا نوینی در دنیای گیتار هستن. این تکنولوژی اولین بار توسط TC Electronice در ساخت پدال پلی تیون، رونمایی شد. در حالی که تیونِرهای سرپایی به کاربر اجازه میدن تا گیتار رو تار به تار تیون کنه، یه تیونِر پلی فونیک به نوازنده این اجازه رو میده تا که تارهای باز رو اِسترام کنه و تیونینگ هر تار رو به صورت منفرد مشاهده کنه. مزیت این تیونِر اینه که با یه اِسترام بهتون نشون میده که مشکل کار در کجا قرار داره، بدون اینکه نیاز باشه تا هر تار رو به صورت منفرد اجرا کنید.

تیونِرهای غیر معمول تری هم وجود دارن اما موارد بالا بیشتر انواع کلیدی تیونِرها رو پوشش میدن. متشکر که تو این مقاله هم با ما همراه بودین و ما رو تنها نگذاشتین، خوشحال میشیم که نظرات شما رو هم در مورد مقاله خودمون بدونیم تا نقاط ضعف و قدرت خودمون رو درک کرده و اینطوری بتونیم که کمک بیشتری به شما کنیم.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن