آموزش گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگانعضویت ویژهنت خوانی

8 راه موثر در تمرین و یادگیری گام های گیتار

گام های گیتار

8 راه موثر در تمرین کردن گام ها

اجرای گام های موسیقی ابزار مهمی در نمایش موسیقی هستش، دانش نامه زبان موزیک محسوب میشه. گام های متفاوت صداهای متفاوتی تولید می کنند و اگر به نحو موثری استفاده بشن، می توانند دامنه وسیعی از پاسخ های احساسی رو در شنوندگان بوجود بیارن. متاسفانه افراد زیادی بدون داشتن درک مناسبی از چیزی که سعی در کسب اون دارن، گام ها رو تمرین میکنن.

به چند دلیل تمرین گام موسیقی ، قدم مهمی هستش، اما اگر که اون دلایل رو ندونین، ممکنه نتو.نید اون ساعت های طاقت فرسای تمرین رو به چیزی موزیکال تبدیل کنید. همیشه تمرین خودتون رو با دلیل مناسبی از چیزی که اون رو تمرین میکنید و هدفی که بدنبال اون هستین پیش ببرید، زمان شما نا محدود نیست: زمان خودتون رو تلف نکنید!!!

چرا باید گام ها رو تمرین کنیم؟

اول از همه، شما صدای گام رو یاد خواهید گرفت. این موضوع در ابتدای ساختار بندی ملودی ها خیلی بهتون کمک میکنه، چون همه ملودی ها بر اساس گام ها ساخته میشن. این موضوع بهتون کمک میکنه تا بتونید براحتی آهنگ ها یا سولو ها رو با گوش خودتون تحلیل کنید چون با تمرین گام های استفاده شده رو خواهید شناخت، می دونید هفت تا نُتی که اتمال وقوعشون وجود داره رو می شناسین.

اشتراک ویژه محصولات

دوم اینکه، ایمپروایز کردن سولو ها نیاز زیادی به شناخت گام ها داره. تمریناتی که توی این مقاله برای شما آماده کردیم، برای ایمپروایز کردن ساخته شدن.

اشتراک ویژه گیتار

در نهایت، تمرین کردن گام های شما زبردستی و دقت در انگشتانتون بوجود میاره، درست مثل تمرین تک نُتی من. قبل از اینکه شروع کنیم، می خوام روی این موضوع تاکید کنم که گام های زیادی اون بیرون وجود دارن اما بهتره که دو تا گام رو عالی بلد باشین تا اینکه 12 تا گام نصف و نیمه رو بدونید، ما توی این تمرین ها از گام ماژور لا استفاده میکنیم چون معمول ترین گام مورد استفاده هستش.

تمرینات تکنیکال

این چهار تمرین طراحی شدن تا زبردستی و دقت رو پروش و تصویر ذهنی شما از گام ها رو بهبود بده. هر چهار تمرین باید با مترونوم انجام بشن.

  1. صعود و نزول

این تمرین خیلی ساده و مستقیم هستش. شما از پایین ترین نُت پایه شروع میکنید، سپس گام رو تا بالاترین نُتی که می تونید به اون برسید بالا برید، تا پایین ترین نُتی که می تونید پایین بیاین و نهایتا دوباره به به سمت نُت پایه بالا بیاین. این تمرین به انگشتان شما کمک میکنه تا به یاد بیارن که نُت های گام در کجا قرار دارن.

  1. تغییرات در جهت های رندوم

این تمرین دوم درست مثل اولین تمرین هستش اما بجای صعود و نزول به بالاترین و پایین ترین نُت ها، به صورت رندوم جهت رو تغییر میدین. سعی کنید که در هنگام تغییر در جهات مختلف از جا انداختن نُت ها پرهیز کنید. بعنوان مثال، اگر که بالا میرید و تصمیم گرفتین که روی ششمین درجه گام تغییر انجام بدین، با پایین اومدن از پنجمین درجه گام کار رو شروع میکنید. بعضی مردم تمایل دارن که نُت ها رو جا بندازن، مخصوصا اگر درجه بعدی گام رو یه تا دیگه باشه.

  1. توالی ها

این تمرین همه چی رو به هم می بافه و جدا تصویر ذهنی شما رو محک میزنه. با انتخلب شماره نُت ها از توالی شروع میکنید. بیاین بگیم که شما تصمیم گرفتین چهار تا نُت داشته باشین و روشی که توالی خودتون رو اجرا میکنید با شروع از نُت پایه باشه سپس بیاین بالا به درجه چهارم گام. توالی بعدی از روی دومین درجه گام شروع میشه و روی پنجمین درجه گام تمام میشه. بعد از اون از روی سه شروع میکنیم و کار رو روی شش به اتمام میرسونیم. اساسا شما گروه های چهار تایی از نُت رو اجرا میکنین. این کار رو تکرار کنید تا برسید به بالاترین نُت توی گام.

توالی های چهار تایی به صورت زیر هستن (شماره ها نماینده درجه گام هستن):

1 2 3 4

2 3 4 5

3 4 5 6

4 5 6 7

5 6 7 1

6 7 1 2

7 1 2 3

  1. اینتروال ها

این تمرین رو با انتخاب اینتروالی که با اون کار میکنید، شروع کنید. اگر که اینتروال های سوم رو انتخاب میکنید، از روی پایین ترین نُت پایه شروع کنید و اینتروال سوم از اون نُت، بعدش بیاین روی دومین درجه گام و سومین اینتروال از اون نُت و به همین ترتیب. با اینتروال های کوچک تر شروع کنین چون با اینتروال های بزرگتر، کار براتون سخت تر خواهد شد.

تمرین های موزیکال

چهار تا تمرین پایین برای این طراحی شدن تا چیزایی که تا اینجا یاد گرفتین رو یک مجموعه موزیکال قرار بده. ایمپروایز سولوی خیلی از هنرمند ها شبیه به تمرین گام هستش. این تمرینات موزیکال بهتون کمک میکنن تا مشکل رو حل کنین.

  1. ریتم های نِرسِری

تمرین خیلی ساده هستش اما در ابتدا ممکنه کمی ازتون زمان ببره. خیلی ساده از گام ماژور برای اجرای ریتم نِرسِری استفاده کنین. ریتم های نِرسِری ملودی های نسبتا ساده تری دارن. به همین خاطر هستش که بهتره با اون ها شروع کنین اما اگر خواستین و این ریتم ها شما رو خسته کردن، می تونید که برید سر وقت ملودی های پیچیده تر.

  1. چیزی که می خواین اجرا کنید رو بخونید

اگر با خوندن توی پیچ مشکلی ندارید، این تمرینی هستش که می تونید اون رو تمرین کنید. خیلی ساده به بخش رو بخونید و بعدش همون بخش رو روی سازتون اجرا کنین. این تمرین زمان بین تفکر و حرکت رو برای شما کاهش میده، به تدریج شما خواهید توانست که به صورت همزمان بخونید و ملودی ها رو اجرا کنین، بدون اینکه بین چیزی که از زبان و سازتون بیرون میاد مکثی وجود داشته باشه.

  1. رونویسی کردن سولو ها

این تمرین ممکنه از همه تمرین ها مهم تر باشه. خیلی ساده شما باید به صدای سولوی نوازندگان محبوبتون گوش بدین و سعی کنید که با گوش اون ها رو رونویسی کنین. از تَبلِچِر آهنگ استفاده نکنید. ممکن هستش که در ابتدا اشتباهاتی انجام بدین، اما همین اشتباهات بخش مهمی از فرآیند یادگیری رو تشکیل میدن. هدف این تمرین اینه که از آدمهای بزرگ یاد بگیرید و اگر بتوونید چیزی که با گوش می شنوید رو اجرا کنید، بتدریج می تونید چیزی که توی سرتون می شنوید رو اجرا کنین.

  1. ایمپروایز

آخرین تمرین موزیکال به این ترتیب هستش ایمپروایز کنین. خیلی راحت می تونید که با نُت ها و گام ها بازی کنین. زمان زیادی رو به این کار صرف کنین و احتمالات ممکن رو امتحان کنین. زمانی که با این کار احساس راحتی کردین، سعی کنین با یهقطعه از آهنگ همین کلید و گام رو تمرین کنین، بعدش سلیقه خودتون رو امتحان کنین، راحت بگیم هیچ تمرین موزیکالی برای ایمپروایز کردن بهتر از ایمپروایز کردن نیست!!! J

حرف آخر

اون بیرون تمرین های زیادی برای یاد گرفتن گام ها وجود داره، و احتمالا به اندازه این 8 تا تمرین برای شما کارآمد باشن اما دوست دارم که هر بار فقط روی چند تا تمرین متمرکز بشین. این تمرین هایی که بهتون دادم، مدت ها براتون جوابگو هستن، سعی کنید که اون ها رو دونه به دونه استاد بشین.

یادتون باشه وقتی تمرین ها رو انجام میدین، عجله نداشته باشین چون باعث میشه یه تکنیک بد بوجود بیاد و تکنیک بد باعث اجرای شُل و وِل میشه.

متشکر که تا پایان این مقاله ما رو همراهی کردین، امیدواریم که این مقاله براتون مفید بوده باشه، خوشحال میشیم که ما رو از  نظراتتون مطلع کنین، به امید دیدار …

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن