آموزش گیتارتئوری موسیقیتکنیکرایگانکسب و کار

10 نکته که در اجرای گروه موسیقی باید اون ها رو بدونید

نکات مشاوره ای در اجرای گروه موسیقی

10 نکته که در اجرای گروه موسیقی باید اون ها رو بدونید

قسمت باحال یه موزیسین بودن اینه که بتونید با یه جمع اجرا کنید. اینجا 10 تا نکته بهتون میگیم تا با رعایت این نکات مطمئن بشین که گروه موسیقی برای یه نمایش بزرگ آماده هستین.

نمایش باید ادامه پیدا کنه

اجرای گروه موسیقی برای خیلی از نوازنده های جنبه لذت بخش اجرای یه ساز محسوب میشه. اون ساعت های طولانی تمرین، نوشتن قطعات، بازچینی ساختار آکوردها، فکر کردن روی چیدمان پدال ها معمولا با یه هدف انجام میشه؛ اینکه برید روی اِستِیج و به دنیا نشون بدین که اگه بخوام چه کارهایی که نمی تونم انجام بدم!!!

البته اینم بگیم که رسیدن به این هدف با مقداری فشار و استرس همراه هستش. مطمئنا برای نوشتن آهنگی که دوست داشتین وقت صرف کردین، اما اگه وقتی روی اِستِیج میرید قبل از اینکه ریفی رو شروع کنید، مغزتون قفل کنه حس مزخرفی خواهید داشت.

برای اینکه فشار عصبی گروه موسیقی رو کم و برای آماده شدن به شما کمک کنیم، یه لیستی رو براتون تهیه کردیم که قبل از رفتن روی اِستِج و اجرای برای یه جمعیت بهتره که این ها رو بدونین، برای یه موزیسین صحنه معمولی ممکنه این نکات خیلی واضح به نظر بیان، پس اگه احساس کردین چیزی جا مونده می تونید تو بخش کامنت بهمون بگید تا اون رو هم به این نکات اضافه کنیم.

  1. تمرین

تمرین گروه موسیقی
تمرین گروه موسیقی

معمولا تو این وبسایت از کلمات دستوری استفاده نمیکنیم اما تو این مورد استثنا قائل میشیم، هرگز، دوباره میگم هرگز، قبل از اینکه گروه موسیقی زیر و بَم و بالا و پایینِ آهنگ ها رو کاملا مسلط نشده تا بتونه حداقل به دو زبان اون رو بخونه پا روی اِستِیج نزاره. باید بتونین که روی اِستِیج بدون اینکه یه بیت رو هم جا بندازین لباستون رو عوض کنین (به اصطلاح).

تمرین گروه موسیقی فقط به معنی دونستن نظم و ترتیب آکوردهایی که باید اجرا کنین یا دونستن اینکه تو کدوم بخش ها می تونین با گیتار بِیس همراه بشین نیست، تمرین یعنی اینکه بدونین نظم اجرای پدال هاتون چیه. یعنی اینکه بدونین وقتی خواننده کلماتش رو فراموش میکنه باید چه عکس العملی داشته باشین. به این معنی هستش که باید توی دست و انگشتانتون انقدر توانایی بسازین که بتونه توی تمام اجرا شما رو همراهی کنه. مخصوصا نوازنده های سبک متال، سرعتی که باهاش آهنگ رو شروع میکنن لزوما اون سرعتی نیست که آهنگ رو به اتمام میرسونن، پس مطمئن بشین که تمرین میکنین و همیشه یه مقدار زور تو دستانتون باقی بمونه که اگه نیاز شد بتونین ازش استفاده کنین.

وقتی با آهنگ ها احساس راحتی کردین، و تو قلبتون مطمئن بودین که روی اِستِیج بدون مشکل می تونید اون رو اجرا کنید، برید یجور تمرین کنین که انگار تو یه گروه هستین، و لطفا سعی کنید تا از کارتون لذت ببرید.

  1. تجهیزات مناسب

توی این بخش از اجرای گروه موسیقی برای خودتون یسری استاندارد در نظر بگیرید. آره، اون تارها یه ماه پیش برای گیتار شما مناسب بودن، اما اینکه قبل از هر نمایش از مجموعه تار جدید استفاده کنید مزایای زیادی داره، نه تنها ریسک پاره شدن تارها رو کم میکنه، صدای بهتری دارن و اجرا باهاشون راحت تر هستش. چیز دیگه ای که خوبه چک بشه شامل بند رو دوشی گیتار و قفل اون، کابل ها، کنترل باتری یا منبع تغزیه پدال ها. اگر ممکن بود، از هر چیزی یه نسخه پشتیبان تهیه کنین. فقط مطمئن بشین که تجهیزاتتون در کیفیت مناسبی قرار دارن، اگه اتفاق بدی بیافته شما زمان با ارزش رو حروم نکردین.

این بخش از کار خیلی کسالت آور هستش، اما با ارزش ترین بخش کار هم هست، این جمله رو به یاد داشته باشین، برای بدترین شرایط خودتون رو آماده کنین اما انتظار بهترین ها رو داشته باشین.

  1. خودتون رو تبلیغ کنین

تبلیغ گروه موسیقی
تبلیغ گروه موسیقی

امروزه، تبلیغ و توسعه نمایش گروه موسیقی کار سختی نیست. فضای مجازی راه های جدیدی برای اعلام اجرای شما در اختیارتون میزاره. ببینید که گروه های بزرگ محلی چکار میکنن و سعی کنید تا از بعضی از تاکتیک های اون ها رو استفاده کنید. بقیه مسیر در طول زمان ساخته میشه، پس واقع گرا باشین، اما اجازه ندین که این موضوع جلوی ماجراجویی شما رو بگیره. با یه طراح برای ساخت یه پوستِر چشم نواز مشورت کنین، روی عکس کاور گروهتون توی فِیس بوک زمان اجرای بعدی خودتون رو های لایت کنین و یه پِیج اتفاقات جدید بسازید تا برای طرفدارانتون اطلاعات مورد نیاز مثل زمان و مکان اجرا رو مشخص کنین. یه کاری کنین تا مردم فکر کنن اگه به نمایش شما نیان اتفاق مهمی رو از دست میدن، اجازه ندین این موضوع شما رو از استراژی دور کنه.

  1. جریان اجرا رو چک کنین

قبل از اینکه گروه موسیقی پا در صحنه نمایش بزاره، باید روی چیدمان اجراتون تصمیم گرفته باشین. جریان آهنگ ها رو در نظر بگیرید. آیا با سریع ترین آهنگتون شروع میکنین تا توجه مخاطب ها رو به خودتون جلب و اونا رو پای اجراتون میخ کنین یا با آرومی شروع میکنین و به تدریج به سرعت اجراتون اضافه میشه؟ تصمیمات خلاقانه مثل این باید پیش پیش اتخاذ بشه، این تصمیمات باید با دیدی واضح نسبت به جریان پیشرفت اجرا گرفته بشه.

  1. زود بیاین، آمادگی انتظار کشیدن رو داشته باشین

گروه موسیقی آن تایم
گروه موسیقی آن تایم

از هر گروه موسیقی بزرگ و کوچیکی که دلتون خواست بپرسید که بدترین بخش اجرای تور چیه، همشون یه جواب براتون دارن؛ اینکه منتظر بمونن. متاسفانه، کاری از دستتون برنمیاد، اما این باعث نمیشه تا فکر کنین که می تونید برای مقابله با این مشکل شما هم دیر در محل حاظر بشین، باید به موقع حاظر باشین و سیستم پخش و صدا رو چک کنین، وقتی که دیدن مشکلی نیست، کلی کار هست که می تونید انجامشون بدین. می تونید با گروه های دیگه ارتباط برقرار کنین، می تونید خودتون و اعضای گروه رو تمرین بدین تا گرم کنن، هر کاری میکنین قبل از اجرا چیزی مصرف نکنین، ما این ها رو از تجربه ای که با زمان بدست آوردیم میگیم، اگه اینطوری باشین اتفاق خوبی براتون نمی افته …

 

  1. با احترام رفتار کنین

خیلی مهمه که از اون دست گروه موسیقی هایی نباشین که دیر میان و از همه طلب کار هستن، به رنگ دیوار گیر میدن و صحنه پرداز ایراد میگرین و … اگه از این دست آدم ها باشین متوجه میشین که پیشنهادات و طرفدارانتون به تدریج کم میشن و چاهتون خشک میشه.

بجاش، کمی احترام و تواضع از خودتون نشون بدین. از گروه موسیقی ساپورت بپرسین که از لحاظ موزیکال بیشتر چه سبکی اجرا میکنن، از کجا اومدن، از چه تجهیزاتی استفاده میکنن. سعی کنید تا به اون گروه پسرای 15 ساله که باباشون انداختشون تو یه گروه موسیقی تا موزیسین های بزرگی بشن حمایت کنین، رفتار دوستانه در طولانی مدت جواب میده.

این مفهوم مثبت بودن در مورد ارتباط با عوامل پشت صحنه هم صادق هستش. یادتون نره صدا پرداز در پشت صحنه دوست شماست و باید با احترام باهاش رفتار کنین. می تونه به چند تا اشتباه کوچیک، (از قصد یا سهوا) کاری کنه که صدای اجرای گروهتون افتضاح بشه.

وقتی که نمایش تموم شد، اونجا بمونید و به اجرای سایر گروه ها هم گوش بدین، خوشحال باشین، برقصید با آهنگ ریتم بگیرید و خودتون و افراد گروهتون رو به افرادی تبدیل کنین که بقیه بخوان باهاشون همکاری و همراهی کنن.

  1. پِر اِستِیج

دو نوع طرز فکر برای آماده سازی وضع روانی گروه موسیقی قبل از قدم گذاشتن روی اِستِج وجود داره، عصبی بودن قبل از اجرا همیشه وجود داره اما باید بتونین اون رو در آغوش بکشید و ازش لذت ببرید. اینکه روی اِستِیج برید و خودتون رو در معرض نظرات یسری غریبه قرار بدین، کاری نیست که هر روز انجام بدیم و نباید اون رو سبک شمرد. اگرچه، همه قبل از نمایش کمی عصبی و نگران خواهند بود. پس، اجازه ندین که این موضوع شما رو نگران کنه، و به اِسترس اجازه بدین تا شما رو به اجرای بهترین نمایش زندگیتون ببره.

بعضی ها هم میگن که سعی کنید ریلکش باشین، آهنگ رو می دونین، به افراد گروهتون اعتماد دارین، هیچ اتفاق ناجوری پیش نمیاد …

              8. مانور تیونِر

تیونِر برای گروه موسیقی
تیونِر برای گروه موسیقی

فکر کنین که الان روی اِستِیج وایسادین، وقتی اون بالا هستین همه چی خیلی کوچیک به نظر میرسه، و همه به شما نگاه میکنن هوا خیلی گرم هستش، نور داره چشمتون رو میسوزونه و رفیقاتون دارن اسمتون رو صدا میزنن، نادیده بگیرین، همه چی رو نادیده بگیرین، شما اونجا ایستادین تا کاری انجام بدین، آمپلی رو روشن کنید، گیتار یا گیتار بِیس خودتون رو بردارید و …. چی؟؟؟…. تیو.ن نیست؟؟؟ اینجاست که حالتون میریزه به هم، اما این حقیقتِ، اگه گیتاریتون تیون نباشه صداش مزخرف میشه. به همین راحتی. اصن هدف چیه وقتی کلی تجهیزات گرون داشته باشین اما صدای درستی ازشون در نیاد. هر کسی با یه جفت گوش درست و درمون که بتونه تیون بودن گیتار رو تشخیص بده ، فقط همین نکته رو با خودش از سالن بیرون میبره که ساز موسیقیشون تیون نبود.

  1. آداب معاشرت

آداب معاشرت پایه برای یه گروه موسیقی اینطوری پیش میره؛ آره، تیونینگ بین آهنگ ها باید با سکوت انجام بشه، آره، فیدبَک می تونه موزیکال باشه، اما می تونه گریه شنونده هاتون رو هم در بیاره. آره، شما یه سولو دارین، اما گروه بیش از فقط یه شخص تنهاست پس اینقدر خودنمایی نکنین، بله، شما باید از شنونده ها، گروه پشتیبان، صدا پرداز و افراد پشت صحنه تشکر کنین، حرکت های جلف و لوس روی صحنه انجام ندین و کسی هم نمی خواد ببینه که بالا تنه برهنه شما چه شکلیه پس لطفا رو صحنه از شدت شوق لخت نشین.

 

  1. از اجراتون لذت ببرید

یه نکته که همه توی گروه موسیقی می دونن اما زندگیش نمیکنن. اما واقعیت همینه، ما موزیک اجرا میکنیم چون اینکار رو دوست داریم. هیچ کس تفنگ روی سر شما نذاشته و بگه پاشو برو روی اِستِیج، پس، سعی کنید که حداقل اینجوری به نظر بیاد که دارید لذت میبرید. هیچ کسی اهمیت نمیده اگه یه نُت رو جا بندازین یا لغزشی داشته باشین. اگه یه لبخند روی لبتون باشه مردم خیلی از اشتباهات پایه شما رو می بخشن.

و زمانی که کار شما به اتمام رسید، از حظار تشکر کنین، یه جور به نظر بیاین که انگار از اون ها متشکر هستین و سریع از اِستِیج بیرون بیاین تا گروه بعدی بتونه کارش رو به نمایش بزاره.

 

اشتراک ویژه محصولات
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن