آموزش گیتاراجزای گیتارتکنیکتنظیم و نگهداری

چکار کنیم که کابل تاب نخوره و دچار شکستگی نشه

مشاوره در نگهداری و حفاظت از کابل

چکار کنیم که کابل تاب نخوره و دچار شکستگی نشه

این مقاله در مورد جمع کردن کابل ها رو چک کنین تا هم از نظر اقصادی هزینه اضافی نداشته باشین هم خیلی باحال به نظر بیاین، البته تضمین نمیکنیم که باحال به نظر بیاین :).

به کابل احترام بزارید تا اون هم به شما احترام بزاره

اره، کابل های آودیو / کابل ساز موسیقی/ لید . تو بحث تجهیزات اغلب نادیده گرفته میشن اما به طرز غیر قابل باوری حیاتی هستن. بدون اون ها به فنا میرید مگر اینکه بصورت بی سیم کار کنین که اینطوری شانس آوردین. برای بقیه ما که با سیم کار میکنیم این چیزا رو میگم، بعضی وقتا اتفاقات بد برای آدمای خوب میافته یکی از این اتفاقات بد می تونه این باشه که در مهم ترین زمان ممکن کابل شما بشکنه.

دلایل شکستگی کابل

اشتراک ویژه محصولات

یه دلیلش می تونه این باشه که به طوری تصادفی سر کابل یدفعه بیرون کشیده بشه (برای همه ما اتفاق افتاده، درست میگم؟) کابل از سوراخ آمپلی یا گیتار در رفته. در اون لحظه نگرانی اصلی شما آمپلی و گیتار هستن و توجهی به کابل ندارید. تازه بعضی وقتا از کابل بجای طناب استفاده میکنید (کابل نمی تونه از خودش محافظت کنه، می تونه؟)

اشتراک ویژه گیتار

اگرچه، دلیل از بین رفتن کابل می تونه این باشه که شما دانش مناسب ندارید. اعصابتون بهم میریزه اگه کابل بخاطر نا مناسب جمع شدن از بین بره، شاید اصن ندونین که کجا اشتباه کردین اما بیخیالی مطمئنا باعث صلب آسایش میشه.

این صحنه رو تصور کنین، شما یه مسافت طولانی رو طی کردین تا وسط ناکجا آباد با یه گروه اجرا داشته باشین، برای تست صدا آماده شدین و همه چی مرتب هستش، برای قبل از اجرا به اتاق پِر گیگ میرید تا اعصابتون رو آروم کنید. وقتی که صداتون کردن که الان زمان درخشش شماست، روی اِستِیج میرید. اما صبر کنین، چی شد؟ صدا یدفعه میافته و شما اصن خبر ندارید که از کجا خوردین. همه چی خوب بود یدفعه چی شد؟ چند دقیقه بعد می بینید که این صداهای ناهنجار به این خاطر اتفاق افتاده که کابل شما تاب برداشته. این اتفاق باعث شکست شما شد.

در واقع، شما باعث شکست خودتون شدین. کلی زمان صرف میکنید تا اون رو دور دستتون بپیچید و به هم گره شون میدین تا جمعشون کنین بدون اینکه بخواین به این موضوع فکر کنید که  اون مصالح لایه خارجی فیبر های کوچک دارن و در مقیاس کوچیک شکسته میشن.

حالا دیگه داستان مصیبت خوندن رو بزاریم کنار، الان چیکارش می شه کرد؟

نحوه مناسب جمع کردن کابل

وقتی به این موضوع میرسیم که چطور کابل رو در موقعیت مناسب حفظ کنیم، لازم نیست که مثل قهران های سیم جمع کن تو ژاپن باشین (البته بد نیست یه نگاهی به برنامشون بندازین: japan Cable Winding Championship).

فقط کافیه این نکته رو بدونین که وقتی کابل رو دور دستتون تاب میدین یه پیچ توش می یافته که با تکتیک مناسب میشه اون رو درست کرد.

تکنیک کلاسیک زیر/ رو

  1. اول از همه، یه سر کابل رو تو اون دستی که کنترل کمتری روی اون دارید نگه دارید (اگه راست دست هستین کابل رو توی دست چپتون بگیرید و برعکس). کلید کار تو این موضوع هستش که کابل به سمت شما و کف دستتون قرار بگیره.

2.دوم، دستی که روی اون کنترل دارید رو بیارید پایین تا حدود 30 سانتی متر بین هر دست کابل داشته باشین. دستانتون رو به هم بچسبونید، اینطوری اولین حلقه رو میسازید.

  1. الان، با دستی که روش کنترل دارید کابل رو بگیرید. اینبار کف دستتون باید به سمت بیرون باشه، و شصت به سمت پایین اشاره کنه. دستی که روش کنترل دارید رو بچرخونید تا شصتتون به سمت بالا باشه و دومین حقله رو بسازه.
  2. این گام ها رو با الگوی لوپ متناوب انجام بدین تا تمام کابل رو جمع کنین.

نکات اضافی

همینطور که کابل رو جمع میکنید، سعی کنید که لوپ ها اندازه ای برابر داشته باشن اینطوری اگه بخواین اون ها رو آویزون کنین، می تونید اون ها رو مرتب بچینید و …

اگه متوجه این موضوع بشد که کابل تاب خورده لوپ بیرون زده یا  یه مقدار تابیده، خیلی راحت تاب خوردگی رو با به آرومی چرخوندن کابل یا پیچیدن کابل از بین ببرید تا لوپ روی بقیه تارها بشینه. اگه ساعت ها رو صرف پیچیدن و جمع کردن کابل ها گذرونده باشین، اونوقت همون اول چند تا از پیچ خوردگی ها می بینید، اما با گذر زمان این وضعیت بهتر میشه.

چند بار کابل ها رو باز و بسته کنین همه چیز رو زیبا و مرتب نگه دارید.

کارتون خوب بود! خیلی سریع به مسابقات ژاپن راه پیدا میکنین. ما به شما افتخار میکنیم، اشک های شوق خودتون رو پاک کنین.

یه بازی جدید برای وقتی که جمعتون جمع میشه

وقتی به رفقای خودتون یاد دادین که چطور به طور مناسب کابل رو جمع کنن، اونوقت دو تا بازی جدید دارید که می تونید توی اون ها رقابت کنین. اولیش که کاملا مشخص هستش؛ کی سریع تر می تونه کابل رو جمع کنه. دومین بازی هم اینه که ببینیم که چه کسی کار رو بدون ایراد و درست انجام داده. اجازه مید که خودتون جایزه رو مشخص کنین.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن