دسته‌بندی نشده

تکنیک هَمِر آن

تکنیک هَمِر آن

یکی از معمول ترین تکنیک های گیتار هستش، اما هَمِر آن چیه؟

وقتی شروع به یادگیری گیتار میکنین، یسری اصطلاح وجود داره که به طور معمول باهاشون برخورد خواهید داشت. اصطلاحاتی که به عنوان نوازنده های مبتدی ممکنه به نظرتون عجیب بیان و معنی خاصی نداشته باشن. ممکنه این اصطلاحات به گیتار مربوط باشن (تیغه سر دسته، پُل، سوراخ صدا، …)، یا که به تکنیک. بعضی مواقع اینطور به نظر میاد که انگار اصطلاحات رو از یه سیاره دیگه آوردن.

اصطلاح هَمِر آن (hammer on) یکی از اصطلاحاتیه که به طور معمول زیاد می بیندش یا توی تَبلِچِر ممکنه باهاش زیاد برخورد داشته باشین. به این خاطر که یکی از معمول ترین اصطلاحات استفاده شده توی گیتار هستش. اما هَمِر آن چیه؟

سخت نگیرین بیاین آروم پیش بریم …

هَمِر آن به سبک اجرای لِگاتو  مربوط میشه، لِگاتو به معنی به هم بسته شده هستش و توی اصطلاحات موزیکال، به این معنیه که نُت ها بدون فاصله در بینشون اجرا میشن، در نتیجه یک نمایش روان تر ایجاد میکنن. توی سازهای موسیقی بادی، این کار رو با (slurring) و یه نفس مداوم بلند انجام میدن.

روی گیتار، تک تک اجرا کردن هر نُت، لِگاتو رو خیلی سخت میکنه. به این خاطر که، اگه نُت ها رو یه تار اتفاق بیافتن، عمل اجرای نُت، ارتعاش تار رو متوقف میکنه. و یه توقف (البته جزیی) بوجود میاره. اینجاست که هَمِر آن ارزش خودش رو ثابت میکنه .

هَمِر آن به طور موثر به نُت ها این اجازه رو میدن تا بعد از یه کشیدن ساده تار، اجرا بشن. اینطوری کار میکنه.

  1. یه نُت رو فرِت و اجراش کنین.

  2. همینطور که نُت داره صدا میده، و هنوز فرِت شده، سریع با یه انگشت دیگه برید سر وقت یه نُت دیگه روی همون تار.

  1. اگه تمییز و با قدرت کافی انجام بشه، تار در پیچ به سمت دومین نُت تعویض میشه. نتیجه این میشه که تار یه تعویض روان و بدون فاصله اتفاق میافته.

البته بجز اجرای لِگاتو های روان نتایج دیگه ای هم داره، باعث میشه تا فقط با یه انگشت و تکیه به دست فرِت کننده که سرعت بالاتری پیدا کرده، اجرای قطعات سریع براتون خیلی راحت تر بشه.

بعلاوه دری به تکنیک های دیگه رو به روی شما باز میکنه، تکنیک های از جمله تریلینگ (trilling)، پول آف که زمانی رخ میده، که در سمت مخالف هَمِر آن استفاده بشه،

توی تَبلِچِر، عموما به صورت زیر نُتِیت میشه – در مثال پایین یه نُت در فرِت پنجم اجرا شده و هَمِر آن در فرِت هفتم قرار داره.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن